A város nyugati felén elterülő lakótelep Szombathely legrégebbi ilyen jellegű városrésze. Az 1960-as és ’70-es évek szorongató lakáshelyzetének megoldására, a kor kelet-európai modernizációs igényei és lehetőségei szerint fejlesztett terület. Más hasonló városi negyedekhez képest kevésbé zsúfolt beépítésével, néhány részen kifejezetten terebélyes zöldterületeivel az élhetőbb, emberibb lakótelepek közé tartozik.
A lakótelep részletes rendezési tervét 1961-re készítette el a VÁTI (Városépítési Tervező Iroda). A beépítés tervét Károlyi Antal dolgozta ki, a lakóépületek egy részének és kereskedelmi-közösségi célú épületeknek a tervezése pedig jobbára Rónai Károly munkája volt. Az építkezés 1963-ban indult meg a telep későbbi gyűjtőútjaként kialakult Szűrcsapó utcában, a Paragvári utca felől.
Eleinte téglablokkos, ötszintes épületek készültek. Később ezek egyhangúságának megtörésére néhány középmagas, 11 szintes (alagsor, földszint és 9 emelet) házat is emeltek 1964-65-től kezdődően. 1970-től csúszó- vagy alagútzsalus (a köznyelvben jobbára csak qutinorként ismert) technológiával dolgoztak. A főként a Rohonci út mentén álló épületek pedig már házgyári panel-technológiával készültek el.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!