Bükön valami biztosan véget ért

A vasi fürdővárost ugyanis az elmúlt húsz évben független képviselők irányították. A helyzet mostanra megváltozni látszik, a Fidesz Budaörsről importált „független” polgármester-jelöltet, és több, eddig független képviselőt is beléptetett a pártba.

Az önkormányzati választások után tizenkét vasi város közül négyben biztosan új polgármester irányít. Köztük van Bük is, ahol Horváth Lajos, az eddigi polgármester úgy döntött nem indul újra. Megüresedő posztjára vasárnap nem kevesebben, öten mérettetik meg magukat: Csuka Ákos, Dr. Nagy Tamás, Németh Sándor, Pócza Csaba és Szabó József lehetnek a befutók.

Mind az öt büki polgármesterjelölt független induló – de ez látszat

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A függetlenség álcája mögött egy figyelemreméltó jelenség lapul meg – magukat lokálpatrióta helyieknek tartók legalábbis így látják: a függetlenek közt akad egy budaörsi Fidesz-jelölt is, aki ugyan független színekben indul, ráadásul tudomásuk szerint semmilyen büki kötődése nincs. Ő Dr. Nagy Tamás, aki az elmúlt négy évben Budaörs Fidesz-képviselője, frakcióvezetője volt. A helyiek úgy vélik: személyét a választások elején még a helyi fideszesek úgy próbálták beállítani: Ő lesz az az ember, aki bár nem büki, közel áll a tűzhöz, jó országos kapcsolatai révén sikeresen lobbizhat és pénzt hozhat a városnak. Dr. Nagy Tamás a helyi választási újságban (Büki újság, szeptember 16-ai szám) indulását így indokolta: „Új időket élünk, más emberekre, más gondolkodásra van szükség. A polgármesternek az a dolga, hogy lehetőséget teremtsen. Pályázzon kormányzati pénzekre, fejlessze a turizmust, építsen közösséget. Párhuzamosan fejleszteni a várost és a fürdőt.”

A függetlenség vége- a Fidesz belépett a büki közéletbe

Új fejlemény ez – magyarázzák a helyiek. Bükön valami biztosan véget ér, ami a rendszerváltás óta jól működött. Tény, eddig a kis fürdővárosban a helyi választások idején az országos pártok nem rúgtak labdába, se jobb se baloldalról nem jelentek meg az embereik. Aki az elmúlt húsz évben képviselő lett, mindig függetlenként indult, és nem pártszimpátia alapján került be a büki testületbe. Most az önkormányzati választások előtt azonban megjelent a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség/ Kereszténydemokrata Néppárt. Az eddig függetlenként dolgozó egyéni képviselőjelöltek is úgy látták, jobb a nyerők mellé állni, és feladva függetlenségüket a kormányzó párt színeiben indulni. Tehát az eredmény: a büki képviselőjelöltek között már találni Fidesz-KDMP-s indulókat, más párt viszont továbbra sem állított ki jelölteket a kisvárosban.

Az egykori popkirály, Bodnár Attila a helyi Fidesz-csoport alapító elnöke

A fideszesek között találjuk a bulvársajtóban újabban felkapott Bodnár Attilát is, akinek „kitagadott fia” mostanság az X-faktorban borzolja a nézők kedélyeit. Ő egyébként a büki Fidesz csoport alapító elnöke. Érdekesség, hogy a neten található információk tanúsága szerint Papp Rita és férje, Bodnár Attila 2004-ben búcsút intettek Magyarországnak, elhatározták ugyanis, hogy „a Kuckó Mackó, valamint Csovi-Csovi Jasper című slágereiket az osztrák fiatalokkal is megismertetik”: elköltöztek Ausztriába. Most azonban úgy tűnik, a Modern Hungária egykori zenésze új utakra lép:

„Az én álmom, hogy Bük híres világváros legyen. Ezúton is köszönöm a büki polgároknak, hogy közel 70 százalékban szavaztak legutóbb is a Fideszre, és ezért tudom, hogy együtt meg tudjuk valósítani álmainkat.”- olvasható Bodnár Attila nyilatkozata a Büki újságban.

Még egy megyeszerte ismert név is felbukkan a büki Fidesz-jelöltek között: a megyei közgyűlés alelnökéé, Majthényi Lászlóé. Ő négy ciklus óta Egyházashetye polgármestere volt. Pár éve Bükre költözött (felesége a településen művelődésszervező, jelenleg Gyesen van), és helyi lakosként, fideszesként most már itt (is) szeretné továbbépíteni politikai karrierjét. (Amúgy a megyei közgyűlésben, harmadik listás helye miatt biztos befutónak tekinthető.)

Szűkös a büki közgyűlési létszám, a képviselőtestületbe mindössze hatan kerülhetnek. Összesen húszan pályáznak ezekre a posztokra, közülük heten hivatalosan a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség/ Kereszténydemokrata Néppárt jelöltjei.

Ehhez képest is érdekes, hogy Dr. Nagy Tamás jelentős fideszes múltja ellenére sem lett hivatalos kormányzópárti polgármester-jelölt Bükön. Annak ellenére, hogy nyolc éven át Budaörsön volt képviselő, a Fidesz-Kdnp frakcióvezetőjeként nevéhez köthető például a balos vezetés ellen a „budaörsi uszodabotrány” kirobbantása is.

Miért is lett öt polgármester-jelölt?

Információink szerint a volt polgármester, Horváth Lajos visszalépése után az első jelölt, akinek neve felröppent a városban: Szabó József volt, Bükön közismert, baloldalhoz sorolt „régi arc”, aki volt már a település jegyzője, körjegyzője is. Őt informátoraink a „múlt emberének” tartják.

Vele szemben a Fidesz előállt a budaörsi jelölttel, Dr. Nagy Tamással. Azonban a messziről jött ember nem igazán nyerte el a helyeik tetszését. Sokakban ugyanis ellenérzéseket szült az, hogy kívülről, helyi kapcsolatokat mellőzve, pusztán fideszes múltja miatt legyen a település első embere.

A helyi lakosok közül ezért is többen is úgy gondolták, érdemes megmérettetni magukat: így lett induló Németh Sándor, a Nyugat- Magyarországi Egyetem tanára, aki többek között vidékfejlesztést, területfejlesztést és településmarketinget tanít. A másik jelöltről kevesebbet hallani, ő Csuka Ákos, 1978-as születésű – Ausztriában, vendéglátóiparban dolgozó fiatalember.

Végül – informátoraink szerint nem véletlenül – lett egy ötödik jelölt: Pócza Csaba, a helyi iskola igazgatója. Köztiszteletben álló ember- szeretik a bükiek, úgyhogy mindenki őt tartja a legesélyesebbnek. Indulása azonban sokakat meglepett – a helyi ügyekben járatos informátorunk szerint a függöny mögött végül a helyi fideszesek is őt bíztatták, miután belátták, az idegenből jött Dr. Nagy Tamással nem lehet csatát nyerni.

Miért érdekes a politikának Bük?

A válasz, ha ismerjük a büki gyógyfürdő tulajdonosi körét egyértelmű: Európa egyik legismertebb, és az ország második legnagyobb gyógy- és élményfürdője, a Büki Gyógyfürdő Zrt. (A 14 hektáros fürdőkomplexum, 27 medencével, több mint 5100 m2 vízfelülettel) ugyanis fele-fele arányban (pontosan 49- 49 százalékban) a megyei és a büki önkormányzat tulajdona. Ez a megye legértékesebb ingatlan-komplexuma. Tehát nem mindegy, ki irányítja a fürdőt, pláne, hogy egy jól értékesíthető, forgalom-képes gyógyfürdőről van szó, amely ráadásul nyereséggel üzemel. – Egy másfél milliárdos cégnél pedig nagyon nem mindegy, ki szervezi, üzemelteti azt.

A fürdő jelenlegi vezetője Dr. Németh István (elnök- vezérigazgató), a Magyar Fürdőszövetség elnöke. 67 éves, gyaníthatóan az elkövetkezendő időszakban nyugdíjba megy, tehát az ő eljövendő pozíciója is érdekes lehet. – legalábbis helyi informátoraink szerint.

A Kovacsics-holding is szeretné magának Büköt?

A Büki Gyógyfürdőt – informátorunk szerint – a Spa Hungary Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója, Kovacsics Imre is kiszemelte magának. Az a Kovacsics, aki nem egy veszteséges önkormányzati fürdőt alakított nyereséges intézménnyé: Agárd, Győr, Gyula, Hévíz, Makó, Székesfehérvár gyógy- és élményfürdőinek menedzselésével és fejlesztésével foglalkozik.(Gyomaendrődön is tevékenykedett egy ideig, de ott leváltották.)

Érdekesség, hogy 2009-ben decemberében a Magyar Hírlap egyik cikkében még őt tartották az ország szinte összes fürdőjének vezetőit tömörítő szervezet, a Magyar Fürdőszövetség lehetséges új vezetőjének. Aztán a december 8-ai tisztújításon mégsem őrá esett a választás. Kovacsics pár hétre rá új szervezet hozott létre magának, a Nemzeti Fürdőszövetséget, amelynek természetesen már ő lett a vezetője..

A büki gyógyfürdő
Nyugat.hu

A régi szervezetnek, a Magyar Fürdőszövetségnek egyébként Szikora Gyula lett az új elnöke. Az előtte két éve kinevezett, s most leváltott Németh István (a Büki Gyógyfürdő Zrt. elnök-vezérigazgatója) a szövetség társadalmi elnöke lett.

Kovacsics Imre, független szakértőként - Tarlós István programjának a fővárosi fürdőfejlesztési javaslatát készítette. A fidesz.hu-n azonban ezt is olvasható róla: „A szakértő az előző szocialista polgármester felkérésére évek óta sikeresen vezeti a győri fürdőt, tavaly március óta pedig egyidejűleg nyereségessé tette az agárdi fürdőt is. Emellett baloldali felkérésre a tatabányai fürdőt üzemeltető cég ügyvezetője és a felújítás alatt lévő székesfehérvári fürdőprojekt igazgatója.

És ami a bükiek szívét nyomja – amire gyógyírt várnak

Bük térségben nagy problémát jelent, hogy hiába nyereséges a fürdő, a Bükön élő vállalkozók ebből vajmi keveset profitálnak. A nagy szállodák sorra elszippantják a vendégeket, a „faluban” apartmanok sora zár be, kisebb éttermek és boltok mennek csődbe, mert a gyógyfürdő közönsége már gyakran be sem tér a faluba, hanem kint a fürdőnél költi el a pénzét. A bükiek az új vezetéstől erre a problémára is választ várnak.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Nevet is változtatna Bük?

A fürdőcélpont vasárnap óta viseli a város címet.

Bükfürdő az előremenekülést választotta

A világgazdasági válság eddig még nem éreztette hatását a Büki Gyógyfürdő Zrt-nél, de várhatóan ide is be fog gyűrűzni. A társaság újabb jelentős fejlesztést hajt végre.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Választás 2010