A Fő térről északra (valójában a kőszegi irányba) kivezető utca a Kőszegi. A város egyik legrégebbi, a középkori városszerkezetet érdekes, enyhén ívelt nyomvonalában őrző belvárosi közlekedési folyosó.
Egykor Föll utcának hívták, a jegyzőkönyvek 1849-ben említik mai nevén. A világháború végén, majd a Rákosi-korszakban az akkori politikai kurzusoknak megfelelő nevei (Istóczy Győző, Beloiannisz) után 1966-tól újra a jelenlegire keresztelték vissza.
A sajátos hangulatú belvárosi utcácskában több műemlékileg is értékes épület áll vagy állt. A zömmel barokk, copf, klasszicista, romantikus vagy eklektikus stílusú, általában egyemeletes, jelenleg eltérő funkciójú egykori lakóházak közül kiemelkedő jelentőségű a régi városháza (amiről sorozatunk október végi részében részletesen írtunk). Kiemelkedő értékű még a mozis árkádhoz csatlakozó, jelenleg az egyik magyar kereskedelmi bank fiókjának otthont adó klasszicista stílusú épület, ahol a rendszerváltás előtt például a város egyik kedvelt tejivója működött.
A rendszerváltás után beindult város-rehabilitáció eredményeként a Kőszegi utcában is több, a hely hagyományaihoz többé-kevésbé alkalmazkodó átépítés történt (a nyugdíjbiztosító székháza, egy bank és egy szolgáltató-lakóház). A Szombathelyre amúgy is nagyon jellemző kerékpáros közlekedést a könyvtár irányába tartó emelt szintű kerékpárúttal oldották meg. Az utcát hívhatnánk akár a Savaria Wall Streetjének is, hiszen jelenleg is négy (két magyar és két külföldi érdekeltségű) bank fiókja található itt, és megszüntetéséig a régi városházi tömbben volt még egy ötödik is.
A Mártírok terén álló, 1973 augusztusában átadott és külsőleg 2010-re teljesen felújított Savaria Mozi a nemrégiben elhunyt Mátis Lajos munkája, aki ezért Ybl-díjat kapott. A 2003-tól tartó komplex megújítás a tavalyi technikai modernizálással XXI. századi színvonalra hozta a belváros közkedvelt és jól működő moziját, kulturális terét. Az Integrált Városfejlesztési Startégia (IVS) néven futó belváros-megújító program keretében tavalyra a térrel szemben álló, alapvetően régóta szolgáltató funkciókat ellátó földszintes épületek korhű visszaépítése is megtörtént.
Bár a Kőszegiből a Király utca felé nyúló belső tömbbe tervezett parkolóház megépítése még várat magára, az utca torkolatában a rendszerváltás óta magasodó adóhatósági épület mögötti és a Premontrei Gimnázium irányában legutóbb létrehozott hangulatos parkolókkal némileg enyhült az utcában a hétvégéket leszámítva állandóan tapasztalható forgalmi zsúfoltság.