Még novemberben sokkolta az országot Orbán Viktor, amikor a Magyar Közlönyben megjelent egy érdekes kormányhatározat. Ennek tanúsága szerint a miniszterelnök úgy döntött, állami sportakadémiai rendszert épít ki, „amely elősegíti a minőségi élutánpótlás-nevelést megalapozó tehetséggondozást, sportszakmai felkészítést, versenyeztetést”.
Decemberben aztán már olyan részletek is napvilágot láttak, melyek szerint Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere 6 kézilabda, 4 kosárlabda és legfeljebb 10 labdarúgó akadémiával köthet megállapodást. Ez pedig most meg is történt, elsőként az mfor.hu adta hírül az államilag újonnan elismert sportszervezetek listáját, ami a kormány honlapján jelent meg.
A Menedzsment Fórum azt írja, hogy az lett volna a leglogikusabb lépés, ha a legnagyobb és legjobban teljesítő magyar akadémiákat nevezték volna ki államilag elismertté. A Double Pass belga tanácsadó cég tavaly szeptemberben kiadott jelentése szerint viszont a listán szereplő Várda Sport Egyesületnek egyáltalán nincs itt helye, mivel nem kapta meg az akadémiai minősítést.
Íme a lista:
Labdarúgás
Kézilabda
Kosárlabda
Ezzel egy újabb pénzcsap nyílik meg
Nem államtitok, hogy ömlik a pénz a magyar labdarúgásba. Viszont hiába az irdatlan támogatás, a patinás stadionok és akadémiák, valami mégsem stimmel: a Magyarországon működő 15 akadémia nem igazán kápráztat el bennünket eredményességével, amit az is bizonyít, hogy a jelenlegi adatok szerint soha ilyen kevés magyar játékos nem játszott még az NBI-ben.
Ahogy a lap is írja, az új állami sportakadémiai rendszer semmi új szakmai megoldást nem hoz: „az adminisztratív kiemelések mellett mindössze újabb források biztosítását jelenti, esetleg a TAO-ból az érintett szervezetekhez vándorló adóforintok központosított elosztását.”
Így tehát Szombathelyre is még több pénz áramlik majd, pedig alig néhány éve épült meg 16 milliárd forintból a vadiúj Haladás stadion, nyáron pedig elkezdtek építeni egy 6 milliárdos akadémiát is, ami, mint megtudtuk, tulajdonképpen a most már államilag is elismert Illés Akadémia bővítése lesz.
Mi épül ott a síkon távolban? – Állami pénzből magán fociakadémia Szombathelyen 2019. October 20. 18:19
Papíron persze ez máshogy mutat, ugyanis egy állami beruházásról beszélünk, tehát a Magyar Állam a tulajdonosa a nyugat-magyarországi utánpótlás-nevelési centrumnak. Viszont bérelni és üzemeltetni az Illés Sport Alapítvány fogja
Megtudtuk, mennyiért bérli majd az Illés Akadémia az új szombathelyi fociakadémiát 2019. November 05. 09:03 , minimum 15 évig, mivel ennyi időre kötöttek szerződést.
Ha pedig ez még nem lenne elég siker Illéséknek, nemrég még a Haladás többségi tulajdonrészét is megszerezte az Illés Akadémia, így Illés Béla szinte már az egész régióban uralkodni fog.