A 2013-assal a tizennegyedik Savaria Karnevált tudhatja maga mögött Szombathely, a szervezők értékelték a rendezvényt péntek este a Claudius Hotelben, számok és statisztikák egyvelegében úszkáltunk.
A régió legnagyobb rendezvénye
Mérei Tamás nyitotta a sajtótájékoztatót, elmondta hogy a Savaria Karnevál (amely méretében a és költségeiben a legnagyobb rendezvény a régióban) 45 millió forintos önkormányzati támogatást kapott, a Nemzeti Kulturális Alaptól 15 millió forintot, a Szerencsejáték Rt-től pedig tízmillió forintot kapott, hogy csak a nagyobb hozzájárulásokat említsék.
A 2010-ben alakult kuratórium célja, hogy megőrízze a karnevál értékeit, de a 21-ik századot is belecsempéssze (például ide tartoznak a ledfalak, a facebookos kommunikáció, illetve az okostelefonos alkalmazás). A vizuális megújulás után a jövőben a programokra fektetik a hangsúlyt. Mérei elmondta, hogy sikeres volt a csütörtöki kezdés, a látogatottság stabilan százerezer feletti, a szombat esti tömeg, amely egybeért a Sörtértől, a Borok utcáján át a Rúzsa Magdi koncerten pedig szerinte is bámulatos volt.
A kérdőíves felmérés szerint több nő jár a karneválra, mint férfi
Szommer Ildikó rengeteg statisztikával és számmal készült, ezt lentebb olvashatják rendezett formában. A szervezők készíttettek egy kérdőíves felmérést, amelyben nyolcázan vettek rész, bár a nyolcszáz fő a 130 ezres látogatottsághoz mérve nem biztos, hogy pontos, reprezentatív, de a számok beszédesek.
A látogatók nagy része a fesztiváljelleget és a közelséget (művészek, fellépők, katonák s hasonlók feltűnését a tömegben) szeretik a legjobban. Szommer Ildikó elmondta, hogy minőségi várostermék a karnevál, és ezt díjazták is, az összes támogató és együttműködő szervezet átvehetett valamilyen elismerést, ajándékot. Az önkormányzat részéről Tenki Mária vette át az oklevelet, majd elmondta, hogy hét testvérvárosból látogattak el a karneválra, jól érezték magukat, és identitáserősítő a fesztivál a szombathelyiek körében.
Elismerő oklevelet vehettek át a médiapartnerek: Nyugat.hu, Nyugat Rádió, Szombathelyi Médiaközpont, Vaskarika.hu, Alon.hu, Westindex, Frisss fm 97.7, szombathely.hu, Szombathelyi Maraton, DPX Kft, Port.hu, Helyi Érték és a Fidelio Media Kft. Helyi vállalkozók, több Kft és egyesületek kaptak elismerést, a város nagy foglalkoztatói (Jabil, Delphi, BPW, LuK, Epcos) mellett.
A 2013-as karneválon:
- Húsz helyszínen több, mint kétszázötven program volt
- 72 kitelepült vendéglátóegység volt az állandók mellett
- Az öreg város vásárában 180 kézműves árulta portékáit
- A Borok utcájában 38 boros-pálinkás bódé volt
- A Sörtéren 18 kitelepült árus volt
- A Művészetek utcájában 40 képző- és iparművész volt
- Egy helyi vállalkozás 48 alkalmazottja folyamatosan takarított a karnevál helyszínein
- 15 civilszervezet települt ki
- 80 fő önkéntes segítette a munkákat (lelátók, információs pavilonok)
- 34 diák teljesítette a karneválon az 50 órás közösségi szolgálatát, ami 2016 után kötelező az érettségihez
- 45 diákmunkás vett rész a szervezői munkákban (a felvonulások alatt 90 fő)
- Nappal negyven biztonsági ember, esténként pedig ötven fő volt a helyszíneken
- Huszan vonultak ki a Vöröskereszttől, a mentőszolgálat pedig esetkocsikkal kísérte a rendezvényt
- A polgárőrök 54 fővel voltak jelen, a közterületfelügyelet és a rendőrség pedig nagy álománnyal képviseltette magát a karneválon, 24 órás irányítási ponttal (egyféle biztonsági központ volt ez)
Mit mond a kérdőíves statisztika?
A megkérdezett nyolcszáz emberből:
- hatvan százalék volt szombathelyi, a többi negyven százalékból a legtöbben a dunántúli megyékből érkeztek, nyolc százalékuk pedig Budapestről
- 47 százalék első helyen jelölte meg a vonzerő terén a programokat, második helyen az atmoszféra végzett, harmadik pedig a szórakozás lett
- a látogatók 87 százaléka magánszervezésben jön
- a vendégéjszakák száma emelkedett
- a látogatók 87 százaléka ételre és italra költ, átlagosan négyezer forintot fejenként, 46 százalékuk költ ajándékokra
- a látogatók 54 százaléka nő, 45 százaléka férfi, a maradék egy százalékról nem esett szó
- a törzslátogatók (már legalább nyolc karneválon voltak) a megkérdezettek 56 százalékát teszi ki, a visszatérő karneválózok 41 százalékot, az első karneválozók 3 százalékot értek el