„Azt mondja meg, szerkesztő úr, hogy egyáltalán miért parkolnak autók egy székesegyház előtt? Az országban máshol nincs ilyen”
– mondta telefonba olvasónk, aki még egy korábbi
cikkünk
A szombathelyi székesegyház előtt üzemszerűen parkolnak az autók a tilosban
March
17.
06:58
kapcsán fogalmazta meg a kérdését.
Az
írás
A szombathelyi székesegyház előtt üzemszerűen parkolnak az autók a tilosban
March
17.
06:58
annak járt utána, hogy miért parkolnak „üzemszerűen” a tilosban az autók a szombathelyi nagytemplom előtt.
Ugyanakkor olvasónk felvetése is mindenképpen jogosnak tűnt, így megkerestük a szombathelyi egyházmegyét, hogy miért van szükségük a parkolóra. (A székesegyház előtti terület az egyház tulajdona.)
„Az említett parkoló nemcsak a székesegyház parkolója, hiszen a Várközben és annak környékén van az egyházmegye központja, amelyhez számos hitéleti, oktatás, műszaki, gazdasági és egyéb intézmény tartozik. Itt parkolnak azok a vendégek is, akik a püspök úrhoz jönnek megbeszélésre” – közölte megkeresésünkre a Szombathelyi Egyházmegye kommunikációs irodája.
E parkolók nélkül nagyon nehezen megoldható lenne a mindennapi működés, így nem is tervezik a parkoló megszüntetését – tették hozzá.
Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy a problémát nem az egyházi dolgozó járművei jelentik, mert azok kb. félig töltenék meg az egyházi területet, hanem azok a belvárosba érkezők, akik kihasználják a lehetőséget, és nemcsak az üresen maradt helyeket foglalják el, de szabálytalanul a járdát is használják.
Ez utóbbi jelenség egyébként – és ezt már mi tesszük hozzá – továbbra is létezik. Munkatársunk a helyszínen azt tapasztalta, hogy cikkünk megjelenése óta nem változott semmi, a kaotikus – és balesetveszélyesnek tűnő – állapotok megmaradtak.
Ez annyiban érthető, hogy a közterület-felügyelet láthatóan nem végez „mészárlást” a helyszínen, az autósok számára viszont mindez egy ingyenes belvárosi parkolót jelent.
Telefonon sikerült elérnünk az egyházmegye főépítészét, aki részt vett a város, az egyházmegye és a közterület-felügyelet közös helyszínbejárásán, amit még a szombathelyi jegyző említett egy korábbi, a témával foglalkozó levelében.
Ezzel kapcsolatban a szakember annyit közölt, hogy az egyház ebben az ügyben nem jogosult dönteni, hiszen a problémás rész nem az ő tulajdonában van. Annyit hozzátett, hogy említett bejáráson szóba jött például a terület – virágládákkal vagy pilonokkal - való lekerítése, de az egyház jogilag csak „szomszéd”, így a megoldás a város kezében van.