Meglehetősen sokáig tudnánk sorolni azokat a magyar énekeseket, akiknek a nevét mindenki ismeri, de ha csak egyetlen számcímet kellene említeni tőlük, már bajban lennénk.
Ennek pont az ellenkezője igaz Bonyhádi Károlyra, akinek a munkáival minden szombathelyi találkozik nap mint nap, csak éppen nem tudja, hogy ki áll mögöttük.
A hasonlat annyiban sántít, hogy Bonyhádi az egyik legismertebb – és elismertebb - Vas megyei grafikus, így ismeretlenségről nehéz lenne beszélni.
Így aztán nem véletlen, hogy az ELTE SEK Zero galériája hétfő délután a kiállításmegnyitón szinte teljesen megtelik érdeklődővel.
Vannak itt diákok, oktatók, szakmabeliek, ismert közéleti személyiségek, és érdeklődők, talán rajongók is.
„Nyáron keresett meg Bordács Andrea tanszékvezető, hogy lenne-e kedvem tipográfiát tanítani az egyetemen. Kicsit gondolkodtam, mert állandó időzavarban vagyok, de aztán úgy döntöttem, ezt is ki kell próbálni, így szeptember óta itt tanítok. A kollégáim nagyon szeretik a színházi plakátjaimat” – mondja lapunknak Bonyhádi, amivel megindokolja a helyszínt, és azt, hogy miért ezek a plakátok dominálják a galéria falait.
A művek mintegy három évtizedes munkásságot ölelnek fel.
Fűzfa Balázs egyetemi docens nyitóbeszédében egyrészt a klasszikus, könyvek, betűk és a belőlük fakadó harmónia és a fenyegető „őrült világ” kontrasztját emeli ki, másrészt beszél Bonyhádi Károly alkotói módszeréről is:
„Az ő logói, plakátjai és könyvborítói ugyanis sejtéseket fogalmaznak meg nekünk a jövőről. Úgy tesznek, mintha a múltról, valaha volt művekről szólnának, miközben éppenséggel a jelenről és a jövőről fogalmaznak meg tűpontos sugallatokat a képalkotás nyelvén. Könnyű nekik: egy másodperc törtrésze alatt el tudják mondani azt, amihez nekünk, irodalmároknak el kell olvasnunk egy egész regényt vagy drámát. Hiába vagyunk betűfalók, ez akkor is legalább 3-4 nap. Persze Károly barátunk is elolvassa ezeket, és aztán persze ő is körülbelül 3-4 napig gondolkodik, és egyszer csak rajzol nekünk valami olyasmit, ami elmondja ugyanazt másképpen: egy pillanatban egy egész regényt… Mi meg szerencsések vagyunk, hogy úgy beszéli el nekünk a lényeget – ami persze örökké saját magunkról szól –, hogy nagyjából fel is fogjuk, s talán még meg is értjük.”
Az eseményen jelen van Szabó Tibor, a Weöres Sándor Színház igazgatója is, aki azt emeli ki, hogy a plakátok arról tanúskodnak, hogy alkotójuk „szívesen tolja Thália szekerét” , amiért köszönet jár, és megtudjuk azt is, hogy gyakorlatilag minden plakátja tetszést aratott a társulatnál.
Bordács Andrea azt emeli ki, hogy a színházi plakátok révén az is találkozik az utcán a művészettel, aki még színházba sem jár, így „Károly munkássága Szombathely vizuális arculatát is meghatározza” .
Bonyhádi Károllyal 2021 nyarán készítettük egy
hosszabb születésnapi interjút
„Nem is én csinálom a művet, hanem ő engem” – Születésnapi beszélgetés Bonyhádi Károllyal
2021.
June
27.
18:57
.