A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozatai idén is díjazták a művészet, a művészetelmélet, a művészetszervezés és a művészetigazgatás területén különleges életművet felmutató alkotókat. Minden évben egy magyarországi és egy külhoni művésznek ítélik oda a kilenc tagozaton a díjakat, amelyekkel az alkotók és szakemberek pályáját és munkáit ismerik el. A díjazottak hétfőn, a Pesti Vigadóban vehették át az elismeréseket.
A művészetelméleti munkásság elismeréseként járó Cs. Szabó László-díjat a Szombathelyi képtár igazgatója, Cebula Anna művészettörténész és Pécsi Rita neveléskutató kapta.
Mint méltatásában írják, ő végzi és irányítja a Szombathelyi Képtár kortárs textilművek több ezres nagyságrendű gyűjteményének a muzeológusi rendszerezését. A lódzi Központi Textilmúzeum által rendezett triennálék nemzetközi bizottságának magyar főkurátora volt. Mintegy 100 saját koncepciójú kiállítást rendezett, számos publikációja jelent meg. Fő rendezője és házigazdája a Szombathelyi Textilbiennáléknak, illetve Textiltriennáléknak.
Cebula Anna
2016-ban kapta meg
Őket díjazták a Magyar Kultúra Napján Szombathelyen
2016.
January
22.
20:52
a Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj I. fokozatát a Magyar Kultúra Napján Szombathelyen.
Általános és középiskolai éveit Szombathelyen töltötte, miután Lengyelországból Magyarországra költöztek. 1989 és 1994 között a lengyel állam ösztöndíjasaként végezte tanulmányait a krakkói Jagelló Egyetemen, ahol művészettörténészi diplomát szerzett.
1994-től a Szombathelyi Képtár Textilgyűjteményének vezetője, majd 2012-től a képtár igazgatója. 2003-tól a Textiltriennálék társkurátora. 2006-tól folyamatos megbízást kap a lengyelországi lódzi Centralne Muzeum Wlókiennictwa intézménytől az általuk rendezett textiltriennálék magyar konzulensi feladatára.
Ez a textilművészeti seregszemle a második legrangosabb – a szombathelyi triennálék mellett – a világon. Ő jelöli ki a seregszemlére a Magyarországot és a magyar textilművészetet reprezentáló művészeket és alkotásaikat.
Gyűjteményvezetői munkájának köszönhetően a Szombathelyi Képtár Textilgyűjteménye jelentősen gyarapodott. Személyének köszönhető, hogy a jeles művészek nagy értékű gobelin alkotásaikat a képtárnak ajándékozták.
Általa szervezett és rendezett kiállítások jutottak el a megye és az ország jelentős kiállítótereibe, Lengyelország több városába, Csehországba, Szlovéniába és Németországba egyaránt.
Családi kötődése Lengyelországhoz és a lengyel kultúrához gazdagítja a Szombathelyi Képtár nemzetközi arculatát, ezáltal a lengyel-magyar művészeti élet egyik jelentős találkozóhelyéül is szolgál.
Cebula Anna vezetőként kivételes szorgalommal, empátiával rendelkezik. Munkáját áthatja a kortárs textilművészet szeretete, szoros kötődése intézményéhez és a textilgyűjteményhez – írták korábbi méltatásában.