Feszült a kezdés, a Megyeháza udvarán a szokottnál is fojtogatóbb a teltház. Egymásba izzadunk, a főpróbán a helykihasználás biztosan maximális. Párnával is kemény a pad, a szomszédok hátsói verejtékező satuként préselnek, és a lábat sincs hová lógatni. De ez semmiség, komolyan. Mert aztán tíz perc után azon kapom magam, hogy a többiekkel együtt vinnyogva röhögök, elsodor a komédia fülledt-frivol áradata.
Aki anyád voltam minden anyád helyett… - Ő Főnix Mirella (Lázár Kati), aki szegény a premier előtti napokban a valóságban lábát törte. Azonban így is vállalta a játékot, és milyen jól tette… Ha Jordán Tamás az előadás kezdete előtt nem hívja fel a figyelmünket arra, hogy Lázár Kati a sajnálatos balesett miatt kényszerül tolószékben játszani, mi simán elhisszük, hogy ez is a koncepció része.
Színpad nincs, hagyományos értelemben legalábbis. A darab képzeletbeli helyszínét a Megyeháza udvarából alakították ki, egy szombathelyi újgazdag kertjévé, fazonra fodrászolt tujákkal, nyírt pázsittal, hintával és medencével. A Megyeháza falából pedig a luxusvilla hátsó traktusa lett. Ötletes egyszerű megoldások, ahogy az is, hogy a Megyeháza kapuján ki-be zúgnak az autók. Hol egy suzukiamiautónk, hol egy piros álomkabrió hoz vagy visz új hősöket.
A Könnyű Préda legnagyobb érdeme, hogy minden benne van, ami egy nyári komédia elengedhetetlen tartozéka, szabadság és szerelem, kavarok és amit akartok, Savaria Legioval, slágerekkel, Jordán szavalta versidézetekkel. A könnyű szabadtéri komédiázáson túl csipetnyi kor-és társadalomrajz, orrunk alá dörgölik az újgazdagokról gondolt sztereotípiáinkat.
Hozzá ahogy ilyenkor kell, a színészek kitöltik a szerepek adta tereket, habzsoljuk például Udvaros Dorottya gesztusait, és végre Hollósi Frigyesre sem rutinból ledarálandó mellékszerep jutott, látjuk mai posztkádárista ügyeskedőnek, közben azon örvendezünk, még mindig mennyire jó színész. Mindezt kapjuk a nyakunkba egy átgondolt rendezésben, Schlanger Andrástól.
Lőrinczy Attila szövege is bejön, erősen kikarikírozott karakterei telibe találnak. Felkapjuk a fejünket például Orosz Robi alkoholista monológjára…
Hogy miről is szól a Könnyű Préda?
Darabunk prédája egy középkorú hamvadó szépasszony, Klárika (Udvaros Dorottya), aki harmincévnyi házasság után éppen most temette el harminc évvel idősebb férjét, a kőművesből lett dúsgazdag építési vállalkozót. A temetés utáni torba csöppenünk bele, ahol éppen kezdődik a közös gyászmunka. A hímek a gazdag özvegy körül zsongnak, a rokonok privát sebeiket nyaldossák.
Itt van az elhunyt alkoholista fia (Orosz Robi), annak Floridában élő zenész barátja (Szerémi Zoltán), az ambiciózus fiatal yuppie (Zayzon Zsolt), a költői lelkű idős nőgyógyász (Jordán Tamás), és az elhunyt legjobb barátja, aki újsütetű kapitalistaként is párás szemmel idézi fel a munkásőrséget (Hollósi Frigyes). A történetben megjelenik két pitiáner kis gengszter, fel-feltűnik egy roma maffiózó, tiszteletét teszi a Savaria Legió, és a dráma csúcspontján meglepetésvendégként beállít egy hamvas kislány (Märcz Fruzsina) is a Csíki havasokból. És hogy miről is szól eztán a darab? Nézzék meg…
A Könnyű Préda keletkezéstörténete – a netkomédiázás
Mint korábban időről-időre beszámoltunk róla, az idei karneválszínházi darab egy sajátos netes játék keretein belül született meg. A Netkomédia - ahogy mesélte anno az ötlet gazdája, Schlanger András rendező - egy „nagy közös játék”, ami azért is érdekes volt, mert a nézők maguk mondhatták el milyen helyzetek, figurák és konfliktusok izgatják őket. Érdemes volt. Tavaly november közepén startolt a különleges színházi ötletbazár, a netkomedia.hu. Naponta közel harminc-negyven új hozzászólást kaptak. A fórumon megindult a párbeszéd, vitáztak, továbbgondolták egymás bejegyzéseit. Az darabötleteket december elején zsűri értékelte (elnöke Jordán Tamás, tagjai Várady Szabolcs író, költő, műfordító, szerkesztő, Bognár Róbert műfordító, dramaturg, szerkesztő, Rudolf Péter és Schlanger András színész-rendező. A projekt fővédnöke Lator László költő, műfordító, irodalomtörténész).
A díjazott ötletekből aztán profi drámaírók szinopszisokat készítettek, amelyeket feltettek a világhálóra, és ott bárki rangsorolhatta és véleményezhette őket. A zsűri előzetes szűrése után Kiss Judit Ágnes és Lőrinczy Attila szinopszisa maradt versenyben. Végül Lőrinczy Attila Könnyű prédája vitte el a pálmát.