Szombathelyi kísértetház: az MMIK régen és ma

Megsárgult fotósorozatot lapozgatunk a 33 évvel ezelőtti építkezésről, plakátokat, életképeket nézegetünk a szombathelyi művház fénykorából. Lesz még feltámadás? A fotókat mindenestre beszkenneltük.

Átlagos hétköznap délután, a szombathelyi MMIK körüli parkoló tátong az ürességtől. Mióta fizetőssé tették, csak az áll meg a környéken, akinek nagyon muszáj. A terasz és a kávézó sem üzemel jó ideje, de ki is inna meg itt, ezen az elnyűtt téren egy feketét? Pedig milyen jó ötlet volt annak idején, hogy nyaranta fiatal zenekarok koncerteztek a szabad téren! Rég volt. Bent kísértetház fogad, csupán a szobafenyők sütkéreznek a lépcsőházban, a portaszolgálaton egy teremtett lélekkel sem találkozunk.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Csak húzza a csúszkát a képen!

before
after

A múltidézésben és fényképválogatásban Horváth György, az MMIK egykori igazgatója (1986-2003) van segítségünkre, aki a legendás szombathelyi népművelőről elnevezett Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesület számára fenntartott emeleti irodában fogad. Ebből a helyiségből sugárzott hajdanán Szombathely első tévéstúdiója is – meséli, amiből sok ma már nem látszik, talán csak annyi, hogy a tévések annak idején megmachinálták a mennyezetet. Az iroda igazi kincs-lelőhely a retro kedvelőknek: a nyolcvanas évek bútoraival, vázáival és nippjeivel, számos tárgyi emlékkel, megannyi emlékkel a ház fénykorából.

Retro kincsek az irodában

Horváth György régi igazgatói irodája, az akkori bútorzattal és a képzőművészeti alkotásokkal persze már rég nincs meg, az új igazgatók rendre átalakították. Egy-két festményt azért ide, az egyesületi helyiségbe is kiakasztottak, az alagsori pincében találtak rájuk, felhozták őket, ne ott porosodjanak. (Annak idején ugyanis egy beruházás esetén fél-egy százalékot automatikusan képzőművészeti alkotásokra kellett fordítani, így került például a Gyuri bácsi által legértékesebbnek gondolt kép is Szombathelyre: Bodóczky István Mitológia című festménye.)

MMIK régen és ma Horváth Györggyel
MMIK régen és ma Horváth Györggyel
VB

A sarokban és egy közeli asztalon filmtekercsek sorakoznak - valahol találni egy korabeli felvételt a ház építéséről is – közli Gyuri bácsi. Az anyagok java korabeli Vas megyei filmhíradós munka, amit sokáig lent, a filmstúdióban őriztek. A tekercseket aztán az egyesület mentette fel ide, engedéllyel.

A fiókból előkerülnek a régi megsárgult fotók is – amikért voltaképp jöttünk, megannyi szórólap és plakát kíséretében, arról a művelődési központról, ami közel harminc éven át a szombathelyi fiatalok találkozóhelye volt, amit itt, a szombathelyieknek nem is kell bemutatni. Mert ide jártunk gitározni, kerámiázni, kiállításra, itt unikumoztunk színházi szünetekben, aztán ide hordtuk/hordjuk a kölyköket bábszínházba vagy néptáncolni.

Vasi filmarchívum - szabadon
Vasi filmarchívum - szabadon
VB

Az MMIK – idézi fel Gyuri bácsi – harminchárom éve, 96 millió forintból épült. 1981 márciusában az átadónak országos visszhangja is volt, Pozsgai Imre képviselte a kormányt, ő jelen volt az alapkőletételnél, majd az átadón is. Ahogy Horváth György visszaemlékszik:

Nem az elsők voltunk, a debreceni megyei művelődési ház korábban épült, méretre is a nagyobb volt, mint a miénk. Majd utánunk Szolnokon is épült hasonlóan monumentális „üvegpalota.

Ismerték a Marika tanszéket?

Az MMIK-t, mint intézményt már 1973-ban kitalálták, de 1980-ig várni kellett, hogy a működéshez végleges és megfelelő helyet találjanak:

Bizonyára az öregebbek még emlékeznek rá, itt állt hajdanán a Karicsa városrész, többnyire földszintes szegénylakásokkal. Az MMIK előtti Dísz tér helyén Majtényi Károly földszintes, de az átlagtól eltérő, villaszerű háza állt.

Szemben, a kereskedelmi szakközép épületének helyén a legendás „Marika tanszék” működött, egy földbe süllyedt közel két évszázados épület, ahol kocsma üzemelt. És amit előszeretettel látogattak a főiskolások.

Épül az MMIK - szemben az Ady tér
Épül az MMIK - szemben az Ady tér
-

Állítólag Gonda György is csak később, a rendszerváltás után tudta meg, hogy ezt az épületet eredetileg nem is Szombathelyre, hanem Pécsre tervezték, ahol aztán valamiért nem sikerült ezt a tervet megvalósítani. Megkapta hát Szombathely.

Az elmúlt 33 évben nagyobb felújítás nem történt a házon, karbantartásokat végeztek csupán. Egy időben azonban tervbe vették – amikor a ház kicsinek bizonyult – hogy tetőteret húznak rá, azonban kiderült, nem lehet a ház szerkezetét megbontani. Annak idején ugyanis előgyártott elemekből készült, az építkezés alatt azonban nem kaptak meg minden elemet a méretnek megfelelően, a kicsivel rövidebb vagy hosszabb darabokat aztán toldozgatással, foldozgatással építettek be. Ezért nem lehetett az MMIK-ból színház – meséli Horváth György – nem lehetett volna hozzányúlni, megbontani a szerkezetét.

Nagy találkozás
Nagy találkozás
-

Még van jelene- kérdés, hogy meddig

A ház első igazgatója (1981-1986-ig) Zsámboki Árpád volt, utána került a vezetői székbe Horváth György (1986-2003-ig), majd Joós Tamás (2003-2011), aztán Parais István (2011-2013) következett. Jelenleg a ház megbízott igazgatóhelyettese Zotterné Boda Erzsébet.

Amikor még élt a ház
Amikor még élt a ház
-

Horváth György szerint a ház a fénykorát a rendszerváltás után, ’89-től 2000-ig élte, akkoriban, például 1990-ben még 111-en, közülük 33 szakalkalmazott dolgozott itt. Jelen pillanatban az összes dolgozó száma mindössze 12 (ebből 5-en közművelődési szakemberek). (Hogy a leépítések ütemét lássuk, az első hullám 1997-ig zajlott le, akkor 58-ra csökkent a létszám. 1997-2002 között 58-ról 38-ra apadt. Ezt az államosításig, nagyjából 2010-ig tartották is.)

Mi van most a házzal?

Amióta az épület átkerült állami tulajdonba, a Nemzeti Művelődési Intézethez, az MMIK mint olyan, gyakorlatilag megszűnt létezni – jelenti ki Horváth György. Programokat nem szerveznek, kiállításokat nem rendeznek. (Különben is csak önköltségi alapon lehetne, az állam a bevételeket elveszi, de programok szervezésére nem ad pénzt). A házban működik a Mesebolt Bábszínház, a LOGO ifjúságsegítő, az UNGARESCA, a Ferrum Színházi Társulás és mellettük még balettiskola, gitároktatás, és számtalan klub és egyesület. Körülbelül 46 szervezet van ide bejelentve.

MMIK
MMIK
VB

„Hogy mi lesz? – kérdezi Horváth György is - Az alagút végén már látszik a fény, de hogy eljutunk-e odáig, és hogyan?

Ezt ígérik

Az önkormányzat múlt heti tájékoztatása szerint az MMIK helyzetéről egyeztetéseket folytatnak az Emberi Erőforrások Minisztériumával, a hosszú távú gazdaságos működtetés közös kialakításának érdekében. Péntek délután a minisztérium főosztályvezetője arról tájékoztatta az egyesületet, hogy megteremtik a lehetőségét annak, hogy az épület továbbra is a közösségi művelődés ügyét szolgálja.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Harminchárom évem volt... - Demonstráció az MMIK-ért

Jó 70-80 ember gyűlt össze az MMIK előtti, évtizede egyre sanyarúbb állapotba jutó placcon péntek délután 4 órakor.

Nem kell az MMIK Szombathelynek

Az állam át akarja adni a városnak, de Szombathely már így is sokat költ a kultúrára – áll az indoklásban.

Bezárt, kinyitott, nincs víz - mi lesz az MMIK-val?

Nem szállítják el a szemetet, elzárják a vizet, felmondanak a bérlők. Csak néhány a szombathelyi MMIK problémái közül, amik felmerültek az MSZP sajtótájékoztatóján.

Áttáncolt Szombathely kulturális életébe

És most Agorát vezet. Miért a váltás? „Voltak nagy szerelmeim, a tánctanítás, most ez a kulturális zóna. Ez kitölti az életem.” – meséli Parais István.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra