Vályi Péter 1973. szeptember 15-én tett látogatást a miskolci Lenin Kohászati Műveknél. Miközben a 800 fokos öntőgödrök mellett haladtak el, Vályi megbotlott, és az öntőgödörbe zuhant.
A miskolci kohó vezérigazgatója, Énekes Sándor rögtön Vályi segítségére sietett, de ő is belezuhant a gödörbe. A vezérigazgató súlyos, de nem életveszélyes égési sérülést szenvedett, Vályit viszont kritikus állapotban szállították kórházba. Nem tudtak segíteni rajta, sérülései olyan súlyosak voltak, hogy a politikus szeptember 18-án meghalt.
Ő lett volna Kádár utóda?
Az újságok szűkszavúan számoltak be mind a balesetről, mind a miniszterelnök-helyettes haláláról, valószínűleg ennek is betudható, hogy azonnal elindultak a találgatások, arról, mi is történt. Sokan hitték azt, hogy Vályi nem balesetben halt meg, hanem eltették láb alól.
Erre pedig több okot is fel tudtak sorolni, voltak, akik utódlási harcot véltek a háttérben, szerintük Vályi volt Kádár János kiszemelt örököse, ami sokaknak, főleg a keményvonalas kommunistáknak nem tetszett.
Arról is pletykáltak, hogy a szovjetek voltak a háttérben, mivel Vályi Péter kifejezetten ellenezte, hogy hitelbe szállítsanak gépeket a Szovjetunióba. A szovjetek cserébe nyersanyagot ígértek későbbi szállítással, a pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes azonban ebbe nem ment bele.
Reformokat akart és liberalizációt
Vályi Péter 1919-ben született Szombathelyen, a budapesti Műegyetemen végzett vegyészmérnökként. 1945 áprilisában lépett be a kommunista pártba, dolgozott az Országos Tervhivatalban, oktatott a közgazdasági egyetemen. 1955–61-ben az Országos Tervhivatal elnökhelyettese, 1967-ig első elnökhelyettese volt. 1967-ben pénzügyminiszterré, 1971-ben miniszterelnök-helyettessé nevezték ki.
Vályi reformista politikus volt, támogatta az új gazdasági mechanizmust, aminek a célja a magyar gazdaság liberalizálása és reformja volt. Ő képviselte hazánkat a KGST-ben, és egyik kezdeményezője volt annak, hogy a szocilista országok gazdasági szövetségének központja ne Moszkvában, hanem Varsóban legyen.
Tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államokban is, az erről szóló jelentésében a magyar–amerikai kapcsolatok bővítését javasolta.
Vályi Péter népszerű politikus volt, főként reformista nézetei miatt, de jól használta a médiát is. Temetésén mintegy 35 ezer ember jelent meg.
Leváltották a vezérigazgatót
A rendőrségi vizsgálat eredményeként Énekes Sándort, az egy hónap alatt felépült vezérigazgatót vádolták meg az eset miatt, majd leváltották a vezérigazgatói székből.
A rendszerváltás utáni kutatások szerint nem valószínű, hogy Vályit megölték, hiszen a 70-es évek elején erőszak nélkül is simán félre tudták volna állítani.
Vályi Péternek ma utca viseli a nevét Szombathelyen, a Stromfeld városrészben.