„Vas vármegyében kiváló vízminőségű és fürdésre alkalmas mind a négy üzemelő természetes fürdő” – közölte honlapján a Vas Vármegyei Kormányhivatal.
Meg is nevezik a négy tavat:
A strandszezon minden Vas megyei természetes fürdőben júniusban kezdődik.
A kormányhivatal tapasztalatai alapján az üzemeltetők a jogszabályi előírásokat betartják.
„A strandok területe rendezett, a fürdővíz vizsgálati eredmények, a levegő és a víz hőmérséklete jól látható helyen fel van tüntetve, továbbá a mellékhelyiségek takarítására kellő figyelmet fordítanak, a hulladék gyűjtése és elszállítása is megfelelő. A strandok üzemeltetőinek a fürdővíztől számított 300 méteren belül tájékoztatniuk kell a fürdőzőket a víz aktuális minősítéséről és az esetleges fürdési tilalomról is” – olvasható a közleményben.
Hogyan történik a mintavétel?
A mintavételeket a várható legnagyobb szennyezési veszély helyén, legalább 1 méteres vízmélységnél, a vízfelület alatt 30 centiméterrel az erre akkreditációval rendelkező laboratórium végzi, először legfeljebb három héttel a fürdési idény kezdete előtt.
Ezt követően még legalább három mintát vesznek a strandszezonban, havonta egyet-egyet.
Van, ahol nem javasolt, és van, ahol tilos
A nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, hiszen ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdés higiénés feltételei nem biztosítottak – hívja fel a figyelmet a hivatal.
A közegészségügyi veszélyeken túlmenően – alapvetően a balesetveszély miatt – tilos a fürdőzés például egyebek mellett a bányatavakban.
Mielőtt elindul, nézze meg a térképet!
A Nemzeti Népegészségügyi Központ weboldalán megtalálhatók a természetes fürdővizek és azok osztályozása.
Egy folyamatosan frissülő térkép segítségével megnézhetjük, hogy a kiszemelt strand hogyan szerepelt a vizsgálatokon.
Ebből kiderül, hogy a dunántúli fürdővizek szinte mindegyike kiváló vagy jó minősítést kapott, mindössze két olyan tó van, amely a „tűrhető” kategóriába került: a Zalaegerszeg közeli Gébárti-tó és a Pécshez közeli Abaligeti-tó.
A Duna túlsó oldalán valamivel rosszabb a helyzet, ott három olyan víz is van (Soltvadkert, Makó, Tiszakécske), amely piros, azaz „kifogásolt” minősítést kapott.
Akit mélyebben érdekel a téma, vagy éppen új nyári fürdőhelyeket akar felfedezni, az itt találja a letölthető tájékoztató füzeteket meglepően részletes információkkal.