Két évvel ezelőtt még nem gondoltuk volna, hogy Körmenden a képviselő-testületben ellenzéki többség alakuljon ki, és a polgármestert látványos belharc után választják meg, ahogyan azt sem, hogy Bebes Istvánnak búcsúznia kell a polgármesteri széktől. Az átmeneti időszak végén megnéztük, milyen viharokat kellett kiállniuk a nagyobb vasi városok önkormányzatainak.
A politikai és emberi minőség vizsgaidőszaka
A június 9-i választások után négy hónapos átmeneti időszak következett az önkormányzatok életében, de most, október elején hivatalba lépnek a nyár elején megválasztott polgármesterek és önkormányzati képviselők.
Ilyen átmeneti időszak várhatóan nem lesz a közeli jövőben, a mostanit egy törvényi változás okozta. A 2019-ben megválasztott önkormányzati képviselők és polgármesterek ugyanis 2024. október 13-ig kapták meg mandátumukat, azaz megbízatásukat. Mert 2019-ben október 13-án voltak a választások, ahol öt évre szóló mandátumokat osztottak ki.
Tavaly viszont úgy döntött a kormány majd az országgyűlés, hogy ugyanazon a napon tartják meg az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat, ezért volt viszonylag bonyolult a június 9-i választás.
Az októberig érvényes mandátumokat viszont nem rövidíthették meg, és ezért volt szükség a négy hónapos átmeneti időszakra, amiről pár nappal a választások előtt azt írtuk, hogy ez lesz a politikai és emberi minőség vizsgaidőszaka.
És igazunk volt, hiszen néhányan le is vizsgáztak politikai és emberi minőségből. Győrben például a leköszönő polgármester és a fideszes képviselők ellehetetlenítették Októbertől a polgármester helyett a Fidesz frakcióvezetője vezeti a várost Győrben September 25. 18:07 a megválasztott ellenzéki polgármester, Pintér Bence munkáját, és jogkörei nagy részét átadták a Fidesz-frakció vezetőjének.
A ciklusok közti átmenet, illetve a június 9-i önkormányzati választás két vasi városban okozott nagyobb változásokat. Körmenden már a kampány előtt kitört a Fidesz belháborúja, aminek végén Bebes István 22 év után búcsúzott a polgármesteri széktől, amit a Fidesz elnyert ugyan, de a többséget elveszítették a testületben.
Szentgotthárdon békésebb volt az átmenet, maradt a fideszes polgármester, de a képviselő-testületben a civilek lesznek többségben, így nem lesz könnyű dolga a várost 2010 óta irányító Huszár Gábornak.
A megye többi nagyobb városában mintha semmi sem történt volna.
Vigyázó szemeteket Körmendre vessétek!
Körmenden a már említett belháború tavaly nyár elején tört ki Eldőlt: Bebes István helyett Belencsák István lesz Körmenden a kormánypárt polgármesterjelöltje February 24. 16:34 , amikor a Fidesz újabb generációja távozásra szólította fel a várost 2002 óta irányító Bebes Istvánt, és azt is közölték, hogy az akkori alpolgármestert, Belencsák Istvánt jelölik a polgármesteri posztra. De Bebes felvette a kesztyűt "Aki ismer, az tudja, hogy nem adom fel!" - írja a körmendi polgármester, miután kiderült, nem indítanák újra February 25. 18:52 , a belső küzdelem azzal végződött, hogy Belencsák visszalépett Belencsák István szerint megfenyegették, ezért visszalép a körmendi polgármester-jelöltségtől February 28. 15:55 a jelöléstől, ő egyébként arra hivatkozott, hogy megfenyegették, és a családját félti.
Így Belencsák és a tavaly Bebest visszalépésre felszólító társai távoztak a helyi közéletből, a hivatalban lévő polgármester azonban bejelentette Bebes István visszalép, nem indul a körmendi polgármesteri székért March 07. 10:04 , hogy ő sem indul a választáson. A Fidesz viszont Bebes jelöltjét, Szabó Barnát indította Fideszes belháború után: Bemutatták a párt körmendi jelöltjeit March 13. 14:08 a polgármesteri székért, aki nagy küzdelemben, de legyőzte a függetlenként induló Patonay Imrét.
Azóta kiderült, hogy Szabó Barna társadalmi megbízatású, azaz nem főállású polgármester lesz, nem adja fel állatorvosi praxisát. Ebből következik, hogy az alpolgármestere lesz a város tényleges vezetője. Fel is röppent a hír, hogy külsősként a szombathelyi Breznovits Istvánt bízhatja meg a munkával az új polgármester, de ebbe lesz beleszólása a közgyűlési többséget adó Patonay Imre-féle Változást a Városért Egyesület frakciójának is.
A körmendi képviselő-testületben ugyanis a Fidesznek - a polgármesterrel együtt - öt szavazata van, az egyesületnek viszont hét, így az övék a többség. A Fidesz 22 év után elveszítette a többségét a körmendi önkormányzatban.
A körmendi testület várhatóan október 8-án tartja alakuló ülését, ahol azért sok minden kiderül majd.
Szentgotthárdon is kisebbségbe szorult a Fidesz
A szomszédos Szentgotthárdon nem volt a körmendihez hasonló dráma. A kisvárosban kislistás választás működik, mivel lakossága tízezer fő alatt van. Ez azt jelenti, hogy nincsenek választókerületek, a választópolgároknak a listán szereplő jelöltek közül kell kiválasztani annyit, ahány képviselője van a helyi testületnek.
Szentgotthárdon nyolcan vannak a testületben, két mandátumot szerzett meg a Fidesz, hat helyet független képviselők nyertek. A polgármesteri székért nagy csata dúlt, a 2010-től a várost vezető Huszár Gábornak két kihívója is volt, a korábbi országgyűlési képviselő, Bana Tibor, és a szintén független Sütő Ferenc.
Nagy küzdelem Huszár Gábor marad Szentgotthárd polgármestere June 09. 21:14 után Huszár Gábor nyert, az ellenzéki szavazatok megoszlottak a két független jelölt között.
A testületben a polgármesterrel együtt a Fidesz három szavazata próbál majd érvényesülni a hat független szavazat ellen, ami azt jelenti, hogy Szentgotthárdon is kisebbségbe szorult a Fidesz. Az átmenet egyébként békésen telt, pedig a nyolc képviselői hely közül öt helyen történt csere.
Városok, ahol minden maradt a régiben
Az átmenet Kőszegen is sima volt, a polgármester maradt Básthy Béla (Fidesz), és itt a kormánypárt még erősödött is.
Az előző ciklusban 8 : 4 volt a szavazati arány a testületben a Fidesz javára, a most kezdődő időszakban 9 : 3 lesz. A Fidesz eggyel több választókerületben nyert az idén 2019-hez képest.
Sárváron is maradt a korábbi polgármester, Kondora István (Fidesz). Itt viszont a testületen belüli szavazati arányok sem változtak, a 2019-es 8 : 4-es Fidesz előny marad 2024 és 2019 között is.
Celldömölkön sem nagyon veszik észre az átmenetet. Továbbra is Fehér László marad a polgármester, akit két civil szervezet indított, a CSÖCE (Cselekvő Összefogással Celldömölkért Egyesület) és az ECVE (Együtt Celldömölk Városért Egyesület).
Öt évvel ezelőtt az OK! (Otthonunkért Közösen Egyesület) elvitt négy szavazatot, a CSÖCE-ECVE nyolc mandátumot szerzett. Az idén viszont az összes mandátumot a CSÖCE-ECVE szerezte meg, és ők adják a polgármestert is.
Vasváron semmi változás nem történt, továbbra is Tóth Balázs (Fidesz) a polgármester, a testületben pedig maradt a 4 : 3-as szavazati arány a Fidesz és a függetlenek között.
Ahol nagyon a háttérbe szorult a Fidesz
A végére hagytuk Szombathelyt, ahol szintén kevés változás történt. Nemény András (Éljen Szombathely) marad a megyeszékhely polgármestere, és az Éljen Szombathely Egyesületé marad a többség.
2019-ben az Éjen Szombathelynek 11 szavazata volt a közgyűlésben, nyolc a Fidesznek, egy a Pro Savaria Egyesületnek és egy független képviselő is mandátumot szerzett.
Az idén viszont az Éljen Szombathely 11 választókerületben nyert, így nekik - a polgármesterrel együtt - 12 szavazatuk van. Négy mandátumot kapott a kompenzációs listáról a Fidesz, egyet a Mi Hazánk, és ismét bejutott a független képviselő, akit az ÉSZ is támogatott.