Mi fán terem egy hópárduc?
A hegymászó eredeti szakmáját tekintve fémforgácsoló. Volt építőipari vállalkozó, síoktató, ezzel kereste kenyerét - no meg a hegymászásra valót. A hegyek közé született, Erdélyben, Csíkszeredán nevelkedett, 13 éves kora óta mászik. A változások szele sodorta Magyarországra. Mint írják róla, rendkívüli az állóképessége, a szívóssága, és magas szintű a technikai tudása. Ő az egyetlen magyar "Hópárduc". (A cím elnyeréséhez a volt Szovjetunió 5 legmagasabb csúcsát kell megmászni.) Érdemei közé sorolják, hogy olyan útvonalon jutott fel a Satopanth-ra (7075 m) és a Disteghil Sar-ra (7885 m), ahol előtte a világon még senki.
A Himalája expedícióról
Az öttagú magyar csapat (Mezei László, Mécs László, Ács Zoltán, Várkonyi László és Erőss Zsolt) valamikor tavasszal, egy nemzetközi expedíció részeként vágott neki a nepáli "normál útnak" (Erőss Zsolt már harmadszor indult neki, azonban eddig a nehezebb, tibeti oldalról próbálta meghódítani a csúcsot). A magyarokhoz két amerikai, egy bahamai, és két angol mászó társult.
Velük, vallja be Zsolt, amolyan nyugatias, összkomfortos mászás részesei lehettek. A nepáli kormánynak lefizették (fejenként) a tízezer dolláros díjat, amiért különböző szolgáltatásokat kaptak. A két hónapos utazás alatt mindvégig őslakos nepáliak, Serpák cipelték csomagjaikat, főzték az ebédet, melegítették a vizüket, és taposták előttük az utat. A mi legényeinknek "csupán" annyi volt a dolguk, hogy kibírják a megpróbáltatásokat. Zsolt vallja, ezt a luxust nem kedveli, szereti, ha kizárólag a maga erejére számíthat. Ráadásul az angol-amerikai társak étkezési szokásait is át kellett venniük. Zsoltot megviselte a zabpelyhes, müzlis koszt, kalóriadús magyarosra vágyott.
A fehér-ember hóbortja jó üzlet
Az alaptáborban (kb. hatezer méter magasan) a mieinken kívül még három-négy Lhotse expedíció, és vagy nyolc Everestre induló csapat is tanyát vert. Ez megannyi sátrat, és majd háromszáz mászni vágyó embert takart. Ki gondolta volna, hogy a Himaláján is csúcsforgalom van? (Az évben csak tíz napig lehet feljutni a világ tetejére, így mindenki ugyanakkor, tavasszal próbálkozik) Mi, laikusok csak ámulunk azon is, hogy az elképzelt, vadregényes utazás helyett viszonylag összkomfortos, urbanizált körülményeket látunk. A világ tetejére is előre kiépített útvonalon lehet feljutni?
Hulla hó és hózik, Micimackó fázik...
Bár a csomagokat (40-50 kilósak) a Serpák cipelték, ők verték fel a sátrakat, a Himalája így sem európainak való hely. Bár még ötezer méteren is kapható Coca-Cola, és néha remekül süt a nap, a mínusz harminc fok még tripla termo-gatyában is borzalom lehet. Mindvégig rendelkezésre áll viszont napelemmel működtetett laptop, internet, friss időjárás-jelentés, és állandó mobil-kapcsolat. Fürdés hetente-kéthetente egyszer, amikor hétágra süt a nap.
Közben minden nap gleccsereken, több száz méteres szakadékok között, fémlétrákon egyensúlyozni... tudja Isten, még így, videón keresztül is borzalom. Az egyik legnagyobb megpróbáltatás az akklimatizálódás, a magashegységben fellépő oxigén-hiány. Ötezer méteren még csak-csak, ám nyolcezer méteren ez már elviselhetetlen. Nem véletlen, hogy a nyugati próbálkozók többsége egy idő után már oxigénpalackkal sétál. Könnyen ödémásodik a test, a legveszélyesebb, ha vizesedni kezd az agy vagy a tüdő. A gyors injekció még segíthet, aztán vagy sikerül levinni a beteget, vagy nem.
Hullagyár és a temetés
A veszély nagy, a hegy rendre megszedi a maga áldozatát. (Az idei expedíció során egy angol csapattárs vesztette életét.) A mászók többnyire hegyi-betegségben, vagy csúszás miatt vésznek el. (A Serpák közül is, bár nagy a rutinjuk, néhányan rendre a hegyen maradnak). Régebben a mászók lépten-nyomon befagyott áldozatok tetemeibe ütköztek, mára azonban, mondja Zsolt, kitisztították a terepet. A Serpák igyekeznek kiásni a jégtömbbé fagyott hullákat, igaz a hegyről leszállítani már nem tudják, de olyan helyekre dobják őket, ahol senki sem ütközik beléjük.
Zsolt május 26-án, szombat reggel, nepáli idő szerint 10 és 11 óra között érte el az Everest 8850 méteres csúcsát. A Déli nyereg felett már oxigénpalackkal közlekedett. Az északi szél és az állandó zihálás (csak így juthatsz némi levegőhöz) tönkretette a torkát, emiatt választotta a palackos megoldást. A hegyen, látszik a videón, nagy a forgolódás, Zsolttal együtt majd ötvenen jönnek-mennek a kisszoba méretű csúcson. A magyarok közül csak Zsoltnak sikerült a mutatvány, hárman ekkora már az alaptáborban pihentek, ők feladták, Várkonyi Zoltán, aki 8750 méterig oxigénpalack nélkül jutott fel, kifutott az időből, így kénytelen volt száz méterrel a cél előtt visszafordulni.
A nepáliaknak hatalmas üzlet a hegymászó-turizmus
A Serpák jó pénzért bárkit felvisznek a csúcsra, némi tréninggel a háta mögött. Aki a Mount Everestre vágyik, azonban számoljon le azzal az illúzióval, hogy itt, ahol még oxigén is alig van, legalább érintetlen természettel találkozhat. A hegymászók ugyanis tömegével dobálják el az üres oxigénpalackokat, és kellékek, sátrak százait hagyják maguk után. A hegy védelmére létrejött alapítványok nemrég kitalálták a megoldást: minden Serpának, aki lehordja a fehér ember szemetét a hegyről, jó pénzt fizetnek. Azóta már jóval tisztább a világ teteje, azonban az elhagyott, befagyott sátrak tömegével továbbra sem sok mindent lehet kezdeni, kiásni lehetetlenség, így csak a globális felmelegedésben bízhatunk.
Zsolt, bár feljutott a csúcsra, nem számolt le végleg a nepáliak szent hegyével. Oxigénpalack nélkül újra megpróbálná meghódítani. Azonban egy ilyen vállalkozás nem olcsó mulatság, a Himalája-akció közel harmincmillióba került. Addig is újabb expedíciókon töri fejét, női hegymászókkal dél Amerikába készül. Az indulásig két könyv-premier is vár rá. Hamarosan egy képeiből összeállított fotó-album, és egy róla szóló riportkötet lát majd napvilágot.
Az első magyar mászások nagy hegyeken: TIEN-SAN, PAMÍR Tien-San, Pobeda Peak 7439 m. Straub József, Vörös László1989 Tien-San, Han Tengri 6995 m. Bazsantik János, Klotz Róbert 1989 Pamír, Kommunism Peak7 495 m. Holler Huba 1972 Pamír, Lenin Peak 7134 m. Honfi Tivadar, Tátrai Rupert 1967 Pamír, Peak Korshenevskaja, 7105 m. Kónya Lajos 1978 KAUKÁZUS... Volnaja Espagna, Mislajev út5b Ozsváth Attila, Dékány Péter1978 Volnaja Espagna, Subotrovits út5b Berecz Gábor, Szálkai István, Vörös László1978 Dzailik, route Monarch5a Dékány P., Ozsváth A.1978 Donguz-Orun, Rototajev 4b Szabadka Péter, Pátkai Béla, Vörös László, Koch Gábor??? Nakra-Tau, Italian Culoir5b Bocsák Béla, Tarjányi István1981 Nakra-Tau, Zamora-pillér4b Kovács István- 1981 Ushba, normál út4a Annus Zoltán, Kiszely György1981 Ushba, traverz. Erőss Zsolt, Ferenczi Miklós 1990 Ushba, déli csúcs. Ferenczi Miklós, Willner Péter 1987 Pik Srovskij, Abalakov 5a Balaton Zoltán, Mészáros Csaba, Miskolczy András1985 Csatin Kiszely György, Rácz Zsolt1987 Pik MNR, déli fal5a Kiszely György, Rácz Zsolt1987 AKSU-ASAN... Asan, west wall 5a A3 Kiszely György, Ozsváth Attila, Véghseő Péter, Kenderessy Attila 1992 Asan 6a A3 Ozsváth Attila, Kiszely Görgy, Véghseő Péter1992 Pik 4810 6a A3 Ozsváth Attila, Fiser András, Szendrő Szabolcs 1992 HINDUKUS, HIMALÁJA, KARAKORUM... Tirich Mir, 7708 m, csehszlovák út Ács Zoltán, Mezey László1998 Himalchuli West 7504 m. Toldi György, Tolnai István, Tóth Csaba 1985 Himalchuli Main 7893 m. Csikos József, Vörös László, Pemba1985 Lang-Tangri, 7234 m. Ozsváth Attila (szóló)1989 Kedar Dom, keleti fal, első megmászásVII-A2 Ozsváth Attila, Szendrő Szabolcs1989 Thalay Sagar, északi fal, első megmászás V+A0 80° Dékány Péter, Ozsváth Attila 1991 Shisha Pangma 8021 m magashegyi serpák és mesterséges oxigén nélkül. dr. Nagy Sándor, Ozsváth Attila, Balaton Zoltán, Csíkos József, Várkonyi László, Vörös László1987 Cho Oyu, 8201 m magashegyi serpák és mesterséges oxigén nélkül. Koncz Ákos, Straub József, Reinhard Wlasich, Csíkos József, Pajor István, Tóth Csaba, Vörös László, Várkonyi László, Decsi István, dr. Nagy Sándor, Szendrő Szabolcs1990 Nanga Parbat, 8125 mserpák és mesterséges oxigén nélkül Diamir-fal Erőss Zsolt -szóló- 1999 Spantik, északi fal, Saunders-Flower út5-6, 80° Ozsváth Attila, Marko Prezelj, Manu Pellissier, Manu Guy2000 Broad Peak, 8047 m, normál út Mécs László, Ács Zoltán2000 Distaghil Sar, 7885 m, új út Erőss Zsolt, Dékány Péter 2000 Mount Everest Déli-csúcs, 8750 m, déli normál út, mesterséges oxigénbelélegzés nélkül Várkonyi László2002 Mount Everest, 8850 m, déli normál út Erőss Zsolt2002 |