Rémálom a mi utcánkban

Kisgyermekkorban nagyon gyakoriak, de a felnőttek 5-10 százalékának is rendszeres vendégei a rémálmok. Riadjunk együtt!

Mi a rémálom?
A rémálom olyan kellemetlen, gyötrő álom, amely teljes vagy részleges ébredést okoz. Az alvó nagy intenzitású negatív érzést él át, ami lehet düh, erős lelkiismeret-furdalás, szomorúság, de leggyakrabban félelem. Az álom témája nagyon különböző lehet, s még ugyanannál a személynél is időről-időre változik. Legjellemzőbb variációja egy állattól, embertől vagy egy képzelt lény elől való menekülés.

Kinek vannak rémálmai?
Nagyon kevesen vannak, akik életük során legalább egyszer nem tapasztaltak ilyesmit. A gyerekek többsége rendszeresen szenved rémálmoktól 4 és 5, illetve 7 és 8 év között. Későbbi életünk folyamán ritkulnak ugyan, de a különböző felmérések szerint a felnőttek 5-10 százaléka nem tud szabadulni tőlük, s legalább havi rendszerességgel továbbra is átél valami hasonlót.

Mi okozza a rémálmokat?
Többféle okok lehetségesek, többek között kábítószer és gyógyszerhasználat, vagy éppen ellenkezőleg, ezek szedésének szüneteltetése. Hasonló tüneteket okozhat a betegség és a láz is. A gyermekkori rémálmok nagy valószínűséggel a nappali élet félelmeivel és problémáival való küzdelemre utalnak. Felnőttkorban kiválthatják olyan nagy traumák, mint egy szeretett személy elvesztése, operációk, balesetek, testi sértések, s a jelenség gyakori a háborús veteránok között is. Az említett esetekben az álom tartalma általában közvetlenül kapcsolódik az átélt eseményhez, s újra és újra visszatér. Másoknál a gyötrő álmok a mindennapi élethez kötődnek: előidézői lehetnek olyan prózai, ám annál stresszesebb élethelyzetek, mint munkahely változtatás, családi problémák, költözés, terhesség, pénzügyi gondok.
És végül, vannak olyan emberek, akiknél a nyomasztó éjjeli látomások nem köthetők traumákhoz vagy nappali feszültségekhez: ezek az emberek egyszerűen csak kreatívabbak, érzékenyebbek, érzelmileg gazdagabbak, mint az átlag.

Mit kezdhetünk a rémálmokkal?
Ez azok eredetétől függ. Ha kizárhatjuk a gyógyszereket, a kábítószereket és a betegségeket, célszerű szakemberhez fordulni. A gyerekeket bátorítsuk, hogy beszéljenek kellemetlen éjjeli élményeikről, de pszichológushoz általában felesleges fordulnunk, hacsak nem többször visszatérő, mély nyomokat hagyó élményről van szó. Ez utóbbi esetben a pszichológus általában arra kéri a gyereket, hogy rajzolja le a félelmetes álombéli szereplőt, beszélgessen hozzá, idézze fel a történetet, változtasson rajta kedvére, hogy kevésbé félelmetesnek tűnjön.

A sokkos eseményeket követő rémálmok természetes velejárói a felépülésnek, a testi-lelki gyógyulásnak, ezért maguktól múlnak el az idő előrehaladtéval. Szakember segítségét akkor érdemes kérni, ha makacsul tartják magukat, s hetek-hónapok múlva sem halványulnak.

A rémálmoknak - a többi álomhoz hasonlóan - megvan a maguk magyarázata és értelmezése. Gyakorlással, utánajárással megfejthetők azok a szimbolikák, amelyeknek segítségével dekódolhatjuk álmainkat, hogy lássuk a kapcsolódási pontokat a mindennapi életünkhöz. A rémálmoktól nem akkor szabadulunk meg, ha elrejtjük őket, hanem éppen ellenkezőleg: ha szembenézünk velük, ha megfejtjük jelentésüket. Szorongásunkat csökkenthetjük, ha leírjuk a történetet, lerajzoljuk a szereplőket, beszélünk hozzájuk, elmeséljük magunknak őket, más véget fabrikálva hozzájuk, vagy egyszerűen minél többet beszélünk róla környezetünknek. Hasznosak lehetnek a különböző komoly, tudományosan alapossággal megírt álomfejtő könyvek. Ha gyanítjuk, hogy rémálmaink a nappali feszültségeinkből vagy érzelmi válságainkból táplálkoznak, célszerű szakemberhez fordulni.

Talán meghökkentő, de felmérések szerint a gyakori "rémálmodók" körülbelül fele egyáltalán nem tartja gondnak ezeket a lidérces álmokat, mondván, a lélek lenyűgözően kreatív tevékenységéről van szó, amelyek lényegében csak annyiban különböznek a normál álmoktól, hogy érdekesebbek.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Könnyű