Három héttel az oltása után lett koronavírus-fertőzött Németh Kristóf színész – tudtuk meg ma a hírt. Sajnos nemcsak híres színészek, de sokan mások is járnak így, legfeljebb esetük nem kerül a bulvárlapok címlapjára.
És azt sem nehéz megjósolni, hogy környezetünkben egyre több hasonló esettel találkozunk majd.
A jelenség majdhogynem természetes akkor, amikor felpörgetik az oltások számát, miközben a csúcsra jár a járvány, és bizony az információkat elég egyoldalúan adagolják.
Egyszer már leírtuk, Hogyan lehetséges, hogy sok beoltott is kórházba kerül? March 25. 19:43 és nem győzzük eleget hangsúlyozni: az első oltás beadása után még elég sok idő eltelik, amíg érezhetően történik valami.
Körülbelül 2-3 hét alatt alakul ki az úgynevezett részleges védettség, amiről egyelőre nem nagyon tudjuk, hogy mit is jelent.
A Pfizerről A Pfizer vakcinájából egy is elég lehet a teljes védettséghez? February 19. 09:51 és a Modernáról korábban azt jelentették, hogy már az első dózis 80-90 százalékos hatásfokban működik, no de ez még a legjobb esetben is azt jelenti, hogy 10 emberből 1-2 megfertőződhet, ráadásul a többi szerről nagyon keveset tudunk. A kínaival kapcsolatban például most éppen azon megy a vita, hogy kell-e majd belőle egy harmadik adag.
A teljes védelem valamikor a második adag beadása után két héttel alakul ki, de a teljes védelem is nagyon relatív fogalom, mert míg a Pfizer és a Moderna esetében 94-95 százalékot jósoltak (a Pfizer éppen
ma jelentette be
Újabb jó hírek érkeztek a Pfizer háza tájáról
April
06.
14:50
a tényleges 91,3 százalékot), addig például az
AstraZeneca 80 százalék alatt marad.
Nevet vált az AstraZeneca, ami hatásosabb, mint korábban mérték
April
02.
07:39
(Igaz, a gyengébben teljesítő vakcinák is megakadályozzák, hogy a betegség súlyos lefolyású legyen.)
Mindezek figyelembevételével tehát egyáltalán nem lepődhetünk meg, hogy sokan az oltás után, még a kellő védelem kiépülése előtt betegednek meg, amihez még hozzá kell számolni azt is, hogy az oltás sok ember számára akaratlanul is hamis biztonságérzetet nyújt, az egyén – éppen az oltás tudatában – a korábbinál nagyobb kockázatokat vállal. (Ebből a szempontból nem túl jó ötlet, hogy a beadott oltások számához kötik a nyitást, azt sugallva, hogy egyenes arányosság van a kettő között.)
Aki egyébként az első oltás után kapja el a fertőzést, azt nem oltják be a másodikkal, hanem a gyógyulása után ki kell várnia a három hónapot az újabb oltáshoz.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!