Mindig is lenyűgöztek a régi kastélyok. Van valami megfoghatatlan erő és szépség ezekben az épületekben. Gyermekként sokat csodáltam átutazóban a Jánosházi Erdődy-Choron-kastélyt is. Egyszer még az udvarán is jártam, de ennél közelebb nem juthattam hozzá, hiszen már a kilencvenes évek óta zárva van a nagyközönség előtt.
Aztán nemrég Kiss Andrással, Jánosháza polgármesterével készítettünk egy interjút Jánosháza polgármestere: „Ha megfizetnék az embereket, nem Ausztriában dolgozna fél Vas megye” 2023. August 07. 07:06 Józing Tóni kollégámmal, és ha már itt jártunk, bekéredzkedtünk ebbe a titokzatos, rendkívüli épületbe, amelyet a helyiek csak "vár"-ként emlegetnek.
Nem csalódtunk.
A terület jelenleg kissé elhanyagolt, növénytenger fonja körbe az egykor szebb napokat látott kastélyt, amitől még izgalmasabbnak hat a dolog. Kicsit olyan, mintha az ember belecsöppenne valamelyik kedvenc kalandfilmjébe.
Izgatottan várom, amíg megérkezik a kulcs és kinyílik az ajtó. Nem is tudom mire számítottam, de arra mindenképpen, hogy beteljesül egy több mint húszéves álom. Pedig az épület sajnos belülről már korántsem álomszerű.
Illetve vannak ilyen álmok is.
A csupasz falakon nyomokban még látható némi vakolat, de a szobák és a helyiségek teljesen üresek. Még padló sincs, csupán a pince láthatóvá vált boltívein lépkedek óvatosan. A felújítások megrekedtek a tetőnél és a kupolánál.
Haladunk a lépcsőkön felfelé, de a helyzet semmit sem változik. Csupán egy bagoly lakja az egyik szobát, aki jöttünkre először durcásnak tűnik, majd el is bújik valahol.
A "vár"-nak van múltja rendesen. A helyén még az 1300-as években Varsányi Jánosnak, Jánosháza alapítójának az udvarháza állt. Aztán több tulajdonosváltás után Erdődy Péter 1510-ben kastélyt építtetett ide, amit fallal és árokkal vettek körül. Erdődy halála után fia IV. Péter örökölte Jánosházát, aki aztán elzálogosította, így került a Devecseri Choron Andráshoz és fiához, akik reneszánsz stílusban építették át. 1570-ben a várat a török hadjárat idején már Nádasdy Tamás országbíró erősíttette meg. A kupolaboltozat is megváltozott, valamint új erődítmény került a kastély köré.
Az 1700-as években az épület már erősen lepusztult, a Rákóczi szabadságharc alatt pedig fel is gyújtották. 1732-ben a vár ismét az Erdődy famíliáé lett. Kétszer is restaurálták: egyszer 1752-ben, barokk stílusban, egyszer pedig 1935-ben. Tornya ekkor kapta meg mai, jellegzetes hagyma formáját.
1945-ben a bevonuló szovjet katonák kifosztották a jánosházi kastélyt, majd járványkórház létesült benne. A későbbiekben mezőgazdasági szakiskola, óvoda, valamint lakás működött itt. A manzárdszobákban a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum filiáléjaként néprajzi, helytörténeti kiállítást alakítottak ki, míg végül 1990-ben teljesen kiüresedett a kastély.
Kisebb-nagyobb állagmegóvási munkák történtek ezután, de csak 2015-ben tűnt úgy, hogy véget értek a viszontagságos évek. A kastélyprogram keretében a város elnyert 1,3 milliárd forintot a felújításra, de a kormány egy év múlva egy tollvonással vissza is vonta a rendeletet.
Később a városnak és a fenntartónak sikerült pénzt szerezniük arra, hogy közmunkával megtisztítsák, rendbe tegyék az épület környékét, amit most sajnos megint kezdi benőni a gaz.
Jelenleg a kastély sorsa elég kilátástalannak tűnik, az állapota egyre rosszabb lesz.
Nagy kár lenne érte.