Nem az adóbevétel-kiesés, hanem a kormány szándéka jelenti a halálos veszélyt az önkormányzatiságra

A harc nem állhat meg. Úgy látszik, eldöntötték, hogy ez a következő bedarálandó terület.

„Valami nagy játszma kezdődik – Tényleg ki akarja nyírni az önkormányzatiságot a kormány”. Ezzel a címmel jelentettük meg egy hónappal ezelőtt azt az írást Valami nagy játszma kezdődik – Tényleg ki akarja nyírni az önkormányzatiságot a kormány 2020. November 17. 11:13 , amely Parragh László felvetését járta körül.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke akkor több hazai sajtónak is azt nyilatkozta, hogy üdvös lenne, ha a kormány elengedné vagy felfüggesztené az iparűzési adót.

Horváth Attila Szombathely költségvetésért felelős alpolgármester akkor lapunknak „értelmezhetetlen”-nek nevezte a javaslatot, mondván, egy ilyen lépés működésképtelenné tenné a városokat, melyeknek a saját bevételeik jó részét az iparűzési adó jelenti.

De hogy az ügy komoly, és hogy Parragh nem a saját hangján beszélt, azt sejtetni engedte, hogy Orbán Viktor így reagált a felvetésre.

„Meredek, de azért fel lehet rajta kaptatni, csak a kellő arányt kell eltalálni.”

Innentől kezdve nyilvánvaló volt, hogy előbb-utóbb történik valami, már csak a „kellő arány” volt kétséges.

Szombaton azt is megtudtuk.

A miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy:

  • a felére csökkentik a kis- és középvállalkozások iparűzési adóját
  • A 25 ezer fő alatti települések támogatást kapnak, a nagyobb városok helyzetét a kormány egyenként tekinti át.
  • A bejelentés Itt a nagy Orbán bejelentés 2020. December 19. 13:39 mindkét eleme lényeges.

    Az első azért, mert a bevételek újabb csökkenése nagyon sok önkormányzatot hoz nehéz helyzetbe, a második pedig azért, mert gyakorlatilag kézivezérléssel döntik el, hogy melyik városoknak segít, és melyiket hagyja a sorsára a kormány.

    Rendkívüli közgyűlés Szombathelyen 2020. januárjában - Valószínűleg csípi a szemét a kormánynak az ilyen látvány.
    Józing Antal

    Az ellenzéki önkormányzatok nem ok nélkül félnek attól, hogy ebben a helyzetben a rövidebbet húzzák, így aztán nem csodálkozhatunk a reakciókon sem.

    Karácsony Gergely budapesti főpolgármester az önkormányzatok kivégzését emlegette Karácsony: Orbán Viktor ma bejelentette a önkormányzatok kivégzését 2020. December 19. 16:37 , Nemény András szombathelyi polgármester pedig úgy fogalmazott, az iparűzési adó felfüggesztése végképp tönkreteszi az önkormányzatokat. Pont arra nem lesz pénz, amitől város egy város.

    Később több nyilatkozat is született az ügyben, pro Akár tüntethetnek is Orbán Viktor bejelentése miatt 2020. December 20. 11:50 és kontra A szombathelyi Fidesz szerint várost kell vezetni, nem siránkozni 2020. December 20. 09:50 , de láthatóan nem nagyon találtak eddig az ellenzéki politikusok ellenszert.

    A tehetetlenséget jelzi, hogy a tiltakozás – a sajtóközleményeken túl – eddig abban merül ki, hogy az ellenzéki városok december 23-án lekapcsolják a díszkivilágítást. Lázadnak az ellenzéki önkormányzatok, lekapcsolják a díszvilágítást (Szombathelyen is) 2020. December 20. 20:09

    Mekkora érvágást jelent valójában?

    A politikai csatazajban eddig is nagyon kevés szó esett arról, hogy valójában mekkora bevételkiesést jelent a rendeletmódosítás az önkormányzatoknak*.

    Nos, Szombathely esetében a közelmúltban kértük ki Valami nagy játszma kezdődik – Tényleg ki akarja nyírni az önkormányzatiságot a kormány 2020. November 17. 11:13 az iparűzési adó bevétel részleteit.

    Innen tudjuk, hogy 2019-ben a város 10 legnagyobb adózója 6 milliárd 282 millió forintnyi iparűzési adót fizetett, míg a maradék kb. háromezer adózó összesen ennek az összegnek a felét. Körülbelül hatezer adóalany semmit sem fizet.

    Így jön össze az évi kb. 10 milliárd forint, ami az idén - és főleg jövőre – minden bizonnyal ennél lényegesen kevesebb lesz.

    Hogy pontosan melyek ezek a cégek, azt az adótitok miatt nem tudni, azt viszont igen, hogy kis- és közepesnek azok a cégek számítanak, ahol a foglalkoztatottak száma 250 alatt van,vagy ahol az éves árbevétele nem éri el az 50 millió eurót (kb. 17,5 milliárd forint).

    A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által kiadott Vas Megyei Gazdasági Magazin 2018-as adataira alapozva az rajzolódik ki, hogy tíznél több nagyvállalat valószínűleg nincs Szombathelyen. (Az egész megyében 17 olyan cég van, ahol az éves árbevétel meghaladta a 17,5 milliárd forintot.

    A torz gazdasági szerkezet azt jelenti, Szombathely iparűzési adójának egy nagy hányada nincs veszélyben, de a kiesés így is több milliárd forintos lehet.

    Ez elvileg nagyon drasztikus eszközökkel kigazdálkodható lenne, de kétséges, hogy felvállalja-e az ezzel járó konfliktusokat és népszerűségvesztést a városvezetés. Maga mellé tudja-e állítani a városlakókat a harcban, főleg úgy, hogy kevés a kilátás a győzelemre.

    Nem kétséges, hogy a bedarálás a cél

    Habár a kormány az önkormányzatok bedarálását a gazdaságvédelmi intézkedésnek álcázza, nem kell túlságosan mereszteni a szemünket, hogy lássuk: kilóg a lóláb.

    Akinek van vállalkozása. az tudja, a végtelen számú adó és egyéb állami sarc mellett az iparűzési adó nem sokat oszt vagy szoroz.

    Persze, nem örül egy vállalkozás tulajdonosa sem, amikor az önkormányzat is elküldi a csekket, de egy nehéz helyzetben lévő cég esetében ennek az összegnek a megfelezése szinte nulla segítséget jelent, így elég egyértelmű, hogy más a cél.

    Az intézkedés kísértetiesen hasonló a parkolók ingyenessé tételéhez, ami szintén bizarr fegyvernek számít a koronavírus ellene harcban, viszont történetesen szintén az önkormányzatokat fosztja meg saját bevételeiktől.

    Most tekintsünk el annak taglalásától, hogy mennyire fér bele a politikai morálba, hogy valaki egy világjárványt használ fel a hatalmi játszmában, és figyeljünk arra, hogy úgy tűnik, a kormány (azaz Orbán Viktor) eldöntötte, hogy új frontot nyit.

    A közigazgatás, az oktatás, a közművek, a felsőoktatás, a színházak és megannyi más után most látta elérkezettnek az időt, hogy maga alá gyűrje az önkormányzatokat, politikai színezettől függetlenül.

    Talán azért, hogy megfossza az ellenzéket a hátországától, talán mert már 2019 előtt is így tervezte.

    Ismerve a kormány logikáját, az iparűzési adó körüli variálás csak első lépés. Hosszú és kemény csaták jönnek, amelyek eldönthetik a háború végét is.

    * A bejelentéssel és az iparűzési adóval kapcsolatos kérdéseinket elküldtük a szombathelyi városvezetésnek. Amint jönnek válaszok, frissítjük írásunkat.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
    Google Favicon
    Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Gazdaság