Tündéri, szorgalmas állatok a hódok, csak éppen nagy bajkeverők

A keményen dolgozó kisállatok egyre több fejfájást okoznak a Nyugat-Dunántúlon. A környezetvédők szerint viszont nem hódból van sok, hanem élőhelyből kevés.

„Igazgatóságunk területén 2016 óta a regisztrált hódgátak száma megtízszereződött, de a valós szám ennek másfélszerese lehet, mivel a rendkívül sűrű vízhálózat és a dombvidéki vízgyűjtő jelleg miatt a felderítés nagyon nehézkes” – közölte megkeresésünkre a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

Míg a hódok korábban elsősorban külterületen okoztak gondot azzal, hogy akadályokat építettek a vízfolyásokba, így az ár elöntötte a mezőgazdasági területeket, újabban az állatok megjelentek a településeken is, ahol szintén alaposan átalakítják az ember környezetét.

Lassan közellenséggé válnak

„Jaj, azok nagyon cukik, ahogy sürögnek-forognak, építkeznek” – mondta ismerősöm, amikor elárultam neki, hogy hódnézőbe megyek.

Azok az olvasóink viszont kevésbé látszottak lelkesnek, akik felhívták a figyelmünket arra, hogy az állatok éppen min ügyködnek Szombathely szélén, az Oladi lakótelep közelében.

Egyszerre lenyűgöző és sokkoló a látvány

A Perint patakon egymás után sorakoznak a gátak, némelyikük igen komoly mérnöki teljesítménynek tűnik. Mögöttük mesterséges tavak, amelyek mélyéről nyílnak az állatok üregei.

Hódok a Perintben
Mészáros D. Zsolt

Sem üregeket, sem hódokat nem láttunk, a nyomukat viszont annál inkább.

A hódok a patak mentén gyakorlatilag tarvágást végeztek.

Ahol állnak a gátak, ott már tiszta a part, máshol még csak a fakivágásnál tartanak. 20-30 centiméteres törzseket csócsálnak ketté, a törzsek fekszenek, a látvánnyal illusztrálni lehetne egy erdők pusztulásáról szóló Attenborough-filmet. Csak míg az utóbbiakban általában az ember a hunyó, itt a Perint-parton a hódok.

És nemcsak a Perint parton

Az utóbbi időben lapunk többször is beszámolt a hódok munkásságáról.

A derék állatok megjelentek a patak másik részén, Gátakkal támadják a hódok Szombathelyen a Perint-patakot 2022. November 10. 15:30 az Abért-tónál, Mintha kicsit elkésett volna ez a drótháló az Abért-tónál 2019. January 29. 07:17 Porpác és Csénye között, Gátat és tavacskát készítettek a hódok Csényében 2019. May 31. 11:42 Szentgotthárdnál a Rábán, Most a Rábán támadnak a hódok, Szentgotthárdnál 2019. December 28. 06:37 Gyöngyösfaluban, Gyöngyösfaluba is visszatértek a hódok, már több fát kivégeztek 2019. December 29. 12:22 Zalában áramkimaradásokat okoztak, Hódok okoznak áramkimaradásokat Zalában 2020. November 14. 11:08 Szentgotthárdon pedig háborút hirdettek ellenük.

„Semmilyen állatvédelmi törvény nem írhatja felül az emberek jogait”jelentette ki Hadat üzent a hódoknak Szentgotthárd alpolgármestere 2022. January 18. 19:32 tavaly év elején a láthatóan feldühödött szentgotthárdi alpolgármester, Labritz Béla, aki bizonyítékokat gyűjtött be a hódok tetteiről és erre biztatta a városlakókat is. Szerinte az állatok az erdőirtással elősegítik a klímaváltozást, az árvíz- és balesetveszélyt, emellett komoly gazdasági károkat okoznak.

„A hódokat be kell fogni és el kell szállítani olyan területekre, ahol zavartalanul folytathatják áldásos tevékenységüket” – tett egyben megoldási javaslatot az alpolgármester.

Hogy befogtak-e egyetlen hódot is, azt nem tudjuk, mint ahogy azt sem, hogy ez mennyire jelent megoldást.

Hódok a Perintben
A környezetvédők szerint nem a hódból van sok, hanem az élőhelyükből kevés.
Mészáros D. Zsolt

Rendeletet módosítottak

Az viszont biztos, hogy tavaly nyáron megjelent egy rendelet, amely szerint a hódokat október 1. és március 31. között lehet gyéríteni, a gátjaikat pedig el lehet bontani. Sokan ezzel elkönyvelték, hogy a hódügy megoldódott, mondván, majd a vadászok kilövik őket.

De a helyzet ennél bonyolultabb.

A vízügyi igazgatóság úgy látja, hogy: „a jogszabály módosítása túl sok előrelépést nem hozott, az addig szokásként elterjedt eljárásrendet legalizálta, illetve a hód esetében ólomsörét használatát a gyérítés során megtiltotta. Riasztása, gyérítése, állományszabályozása továbbra is engedélyköteles tevékenység”.

„Természetes ellensége nincs, a rendelkezésére álló élőhelyek telítéséig korlátlanul szaporodik, terjeszkedik”

– jellemezték a hódokat.

A hód egyébként természetvédelmi szempontból továbbra is jelentős állatfajnak minősül, eszmei értékük 50 ezer forint és – a közhiedelemmel ellentétben – továbbra sem vadászhatók. Emellett a hódgátak is élveznek egyfajta védelmet, elbontásuk szintén engedélyköteles.

Sikeres program

A szerencsétlen hódokat bundájuk és húsuk miatt vadászták korábban Európában, olyan sikeresen, hogy a 19. században szinte teljesen kihaltak a földrészen.

Hódok a Perintben
Mészáros D. Zsolt

Ennél sikeresebb talán csak a visszatelepítésük volt. A programot a Természetvédelmi Világalap (WWF) indította el 1996-ban, amikor is a Gemenci-erdőben 32 külföldről érkezett hódot engedtek szabadon. Őket 2008-ig 202 újabb állat követett, amelyek aztán szaporodni és vándorolni kezdtek.

2011-ben a becslés szerint már több mint 900 hód élt Magyarországon.

De a betelepítés mellett érkeztek hódok maguktól is.

A sikeres nyugat-európai fajmegőrzési programoknak köszönhetően a 20. század második felében újra elkezdett növekedni a számuk Európában, mígnem 1991-ben természetes úton érkeztek Magyarországra az első visszatelepedő egyedek.

„Ezek az állatok az Alsó-Ausztriába visszatelepített hódok leszármazottai lehettek, és nem kizárt, hogy a Perint patakon is a természetes úton visszatelepedő osztrák hódok leszármazottait találhatjuk” – hívta fel figyelmünket a WWF Magyarország, mely szerint a hódok jelenlétére tekinthetünk természetvédelmi sikerként és gazdasági károkozóként is.

A hód szokatlan, ezért kap nagyobb figyelmet

Mivel a hód jelenléte szokatlan az ember számára, így életmódjával járó tevékenysége is szokatlan, s gátépítő tevékenysége sokszor látványos, így a faj nagy figyelmet kap – véli a környezetvédő szervezet, amely lapunknak részletesebben kifejtette álláspontját hódügyben.

A WWF szerint természetvédelmi szempontból a faj jelenléte sokkal inkább hasznos, mint káros: a közhiedelemmel ellentétben a part menti fás állományokat nem károsítja olyan mértékben, hogy az az élővilág számára számottevő mértékű legyen, cserébe viszont a faj részt vállal a természetes módszerekre alapozott vízmegtartásban.

A hódgátak a tavalyi aszály idején is bizonyítottak.

Ahol volt hódgát, ott megmaradt a víz azokban a patakokban is, amelyek környékén egyébként már minden kiszáradt. A hódgát által duzzasztott vízfelületek számos vízi élőlény számára élő-, illetve szaporodóhelyet biztosítanak, miközben ezek a szivárgó kis gátak csak annyira alakítják át a vízfolyásokat, ami még nem rontja azok állapotát.

„Összességében kijelenthető, hogy nem a hód van túlszaporodva, hanem a számára alkalmas élőhelyet biztosító, természetközeli medrű vízfolyásokból van kevés”

– mondják a környezetvédők.

A vadkárt természetesnek vesszük, a hódkárt nem

A természetvédelmi szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy egy vadászható vad – pl. vaddisznó vagy szarvas – kártételét természetesnek vesszük, kisebb károkozás esetén elfogadjuk a kárt, nagyobb kár esetén pedig megszokott, hogy a vadásztársasághoz fordulunk.

A hód gazdasági károkozása esetén a kártalanítás bonyolultabb kérdés, az emberek kevésbé ismerik az eljárást, és bizonyos szintig a hód tevékenységét is tűrni kell.

Hódok a Perintben
Mészáros D. Zsolt

„Ugyanakkor, amíg természetesnek vesszük, hogy a vadkár ellen védekezünk, a hód kártétele szokatlanabb, az ez ellen történő védekezési lehetőségek nincsenek benne a köztudatban, pedig számos jó gyakorlatot ismerünk külföldi példákból, hiszen a hóddal való együttélés nehézségei nem Magyarországon merültek föl először” – hangsúlyozza a WWF.

Közben bontják a gátakat

A hódokat belterületeken, mint például Szombathelyen, gyéríteni nem lehet fegyverrel, marad a csapda, ami nem túl hatékony módszer, ráadásul az állatok vándorolnak, tehát a helyükre bármikor érkezhet új csapat.

A gátak elbontásához – ahogy feljebb is írtuk – engedély kell.

Ahol a gátak árvízi kockázatot jelentenek, ott a vízügy elbontja őket, vagy saját erőből vagy külső segítséggel – tudtuk meg.

Közben a szombathelyi hódgátak afféle látványosságok lettek, amikor ott jártunk, családok csodálták őket, egy kutya éppen egy kidöntött fa ágaival játszott boldogan.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech