A közelmúltban többször adtunk hírt szombathelyi vaddisznó-észlelésekről. Egy éve a Csónakázó-tónál Vaddisznó riogat a szombathelyi Csónakázótó környékén 2022. May 10. 07:30 találkoztak vaddisznóval, április elején a Nárai úton Állati! Vaddisznót láttak csütörtökön Szombathelyen 2023. April 06. 14:48 láttak egyet, április végén az oladi Gyöngyvirág utcában Megszállják a vaddisznók Szombathelyt? 2023. April 25. 11:27 három példányt, illetve az oladi dombon kitúrt nyomaikról A vaddisznók köztünk élnek 2023. April 30. 19:13 is írtunk. Májusban olvasói videófelvételeket osztottunk meg az Olad környékén tanyázó vadállatokról. Előbb a Márton Áron utca és a Gyöngyvirág utca kereszteződésében Videón az oladi vaddisznók 2023. May 03. 15:02 kaptak lencsevégre pár példányt, napok múlva pedig egy autó előtt nyargalt át egy konda. Újabb videón a Szombathelyen (Oladon) rohangáló vaddisznók 2023. May 06. 06:56
Kérdéseinkkel a szombathelyi önkormányzathoz fordultunk, hogy megtudjuk, van-e a városban egyáltalán olyan szakember (mezőőr, korábbi nevén csősz) vagy szervezet, akihez ez a probléma hivatalosan tartozik, és fordulhatnak hozzá azok, akik szembetalálkoznak vaddisznóval vagy más vadállattal Szombathelyen, s egyáltalán ilyen helyzetben mi a teendő, a megfelelő viselkedés.
Válaszként kaptunk egy jegyzői összefoglalót a vaddisznók Szombathely belterületén történő megjelenéséről és az önkormányzati intézkedésekről, valamint az Agrárminisztérium Vadgazdálkodási Főosztálya által készített, Hasznos tanácsok a vad által belterületen okozott károk megelőzéséhez című lakossági tájékoztatót.
Előbbi dokumentumból megtudtuk, hogy az önkormányzat felé az első lakossági jelzések 2021-ben érkeztek arra vonatkozóan, hogy Szombathely belterületén vaddisznók jelentek meg. 2021-ben összesen 4, 2022-ben 10, míg 2023-ban eddig 9 lakossági jelzés érkezett. A bejelentések kivétel nélkül Szombathely nyugati területeiről, a Csónakázó-tó környékéről, az oladi, valamint a parkerdei városrészből érkeztek. E területek egyaránt az Aranypatak Vadásztársasághoz tartoznak.
Jogszabályi keretek
A jelenleg hatályos jogszabályok szerint
a probléma kezelése nem az önkormányzatok feladata,
így ezen ügyekben alapvetően sem az önkormányzat, sem a jegyző nem rendelkezik semmilyen intézkedési jogkörrel. Ugyanakkor a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény alapján a vad az állam tulajdona. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény alapján a vadászható állat által okozott kár megtérítéséért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületén a károkozás történt. Ha a károkozás nem vadászterületen történt, a kárért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületéről a vad kiváltott. A nem vadászterületen elejtett, befogott vagy elhullott vad - ideértve annak trófeáját is -, valamint a hullatott agancs, annak a vadászatra jogosultnak a tulajdonába kerül, amelynek a vadászterületéről a vad odakerült. Kétség esetén tulajdonosnak a fellelés helye szerinti legközelebbi vadászterület vadászatra jogosultját kell tekinteni.A jelenlegi helyzet különlegességét az adja, hogy
a panaszokban szereplő vaddisznók nem vadászterületről kiváltott, hanem már belterületen megtelepedett vadak.
A joggyakorlat aktuális problémáival foglalkozó Polgári jog című folyóirat 2020/9-10. számában Barta Judit "a vadászható állat által okozott kárral és a vadkárral kapcsolatos néhány aktuális jogkérdés" című tanulmányában a belterületen megtelepedett vadak által okozott károk kérdéskörének problematikájára vonatkozóan az alábbiakat írja:
A belterületen megtelepedett vad által okozott kár nemcsak a kiváltás hiánya miatt nem terhelhető egyik vadászatra jogosultra sem, hanem azért sem, mert nincs meg a felelősségtelepítés elméleti alapja: vadászati jogért cserébe kártérítési felelősség. A vadászatra jogosult nem gyakorol a belterületen megtelepedett vadak tekintetében vadászati jogot, élőhelyük vadászterületen kívül eső terület, nem folytathat velük vadgazdálkodást, így nem is szabályozhatja állományukat, nem szerepelnek az éves üzemtervben, nincs kilövési kvóta rájuk és nem származik semmilyen előny belőlük. Összességében, a belterületen megtelepedett vadak által okozott kárért egyetlen vadászatra jogosultat sem lehet felelősségre vonni, mert ennek sem a jogdogmatikai alapja, sem a tényállásbeli feltételei nem állnak fenn.
A probléma természetesen túlmutat a kártérítés körén, hiszen a jelenleg hatályos
jogi szabályozás nem rendelkezik arról sem, hogy kinek a feladata ezen állatok befogása,
valamint azok későbbi sorsáról való rendelkezése.Előzmények, korábbi intézkedések
Tekintettel a jelenleg hatályos, nem egyértelmű (adott esetben hiányos) jogi szabályozásra, a szombathelyi önkormányzat 2022. február 18-án kelt levelében megkereste az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkárát, hogy adjon tájékoztatást a probléma megoldása érdekében, azonban semmilyen választ nem kapott.
Annak ellenére, hogy a probléma kezelése nem az önkormányzat jogszabályban előírt feladata, az alábbi intézkedések történtek:
A területileg illetékes Aranypatak Vadásztársaság, mint a vadászterület vadászatra jogosultja hozzájárult a kárt okozó vadak elejtéséhez, a Szombathelyi Rendőrkapitányság pedig határozatában engedélyezte a vadkilövést. A szerződés megkötéséről a Vas Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Földművelésügyi Osztályát is tájékoztatták.
A kilövés keretei és menete
A főbb előírások a szerződésekben megbízott (vagyis a kilövést végző vadász) részére:
A megbízások alapján az önkormányzat által megbízott vadász két ütemben eddig összesen 15 belterületen élő vaddisznót lőtt ki. 2022. szeptember 30-tól december 31-ig 7, 2023. február 13-tól március 31-ig pedig 8 példányt ölt meg. A vadász becslése szerint az érintett belterületen továbbra is több mint 30 vaddisznó él, így újabb megbízást kötnek: a május-júniusi időszakban további 8 példány kilövése van tervben.
Az eddigi kilövések 2,4 millió forintjába került az önkormányzatnak. 2023-ban pedig 4,1 millió forintot biztosított a feladat elvégzésére.