A Magyar Közlöny június 28-i számában jelent meg a rendelet, ami szerint a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. állami tulajdonba került.
Ezzel véget ért a tavaly ősztől tartó folyamat, ami azért indult, hogy az állam legyen az üzemeltetője és a tulajdonosa a fent említett cégnek.
Eredetileg már ez év elején át kellett volna vennie az államnak a létesítményt, de némi zavar támadt az erőben, mint utólag kiderült, Megszületett a megállapodás a szombathelyi Haladás stadion államosítására 2021. June 18. 15:09 pénzügyi elszámolási vita volt a háttérben.
Ami viszont meglepő, hogy a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter rendelete szerint az állam 2022. december 31-ig gyakorolja a tulajdonosi jogát a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. felett.
Nem tudjuk, ez mit jelent, két dolog lehetséges:
A rendeletet simán meg lehet hosszabbítani 2022. december 31. utánra is, de lehet, arra készülnek, hogy új tulajdonost keressenek a komplexumnak.
Az előzmények
Tavaly december elején
érkezett a hír,
Vissza a babaruhát! – Az államhoz kerül a Haladás-stadion működtetése
2020.
December
02.
18:36
hogy az állam átveszi a Haladás Sportkomplexum működtetését a szombathelyi önkormányzattól, egy héttel később az is világossá vált, hogy az állam nem csak a működtetést, hanem
a tulajdont is viszi
Szombathelyi stadionátadás - Nem csak az üzemeltetés kerül állami kézbe, de a 14 milliárdos vagyon is
2020.
December
13.
07:14
a megállapodás szerint.
Az önkormányzat azért kényszerült erre a lépésre, mert nem volt pénze a városnak az üzemeltetésére. Mint
szeptemberben írtuk,
278 millió forintba került tavaly a Haladás-stadion és sportcsarnok üzemeltetése
2020.
September
27.
07:32
egy év alatt – nem számolva az amortizációval – közel 300 millió forint kell ehhez, 2019-ben és 2020-ban ezt az összeget a HVSE
megkapta az államtól,
Két év alatt 600 millió forint közpénzt fordít a kormány a szombathelyi stadion üzemeltetésére
2019.
May
01.
07:06
de idén biztosan nem érkezett volna plusz támogatás.
Még karácsony előtt Nemény András, Szombathely polgármestere a kormánnyal kötött megállapodás részeként leváltotta a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. szeptemberben kinevezett igazgatóját, és helyére azt a Gál Sándort nevezte ki január 1-jétől, akit éppen a jelenlegi városvezetés küldött el.
Márciusban át kellett volna adni
Gál Sándor január végén lapunknak adott
interjújában
Mit akar az állam a Haladás Sportkomplexummal, ki használhatja majd, miért nem fizet a HVSE?
2021.
January
31.
19:10
még azt mondta, hogy február végén aláírják a megállapodást, és márciustól az állam üzemelteti majd a stadiont, valamint a hozzá tartózó egyéb létesítményeket. Ráadásul az átvételről már január 22-én
határozatot hozott
30 millió forintért világítja át az állam a Haladás-sportkomplexumot, mielőtt átvenné az önkormányzattól
2021.
January
27.
07:00
a kormány, a döntés értelmében február 28-ig kellett volna lebonyolítani az átadást.
De
márciusban kiderült,
Nem sikerült határidőre átadni a Haladás sportkomplexumot az államnak
2021.
March
01.
14:57
hogy ez nem megy olyan egyszerűen, akkori információink szerint pénzügyi elszámolási viták álltak a háttérben. Március közepén az önkormányzat
kérdésünkre közölte,
Közel egy hónap csúszás után elkészült a terv, hogyan adják át a Haladás-stadiont az államnak
2021.
March
17.
06:59
elkészült a terv, hogyan adják át a Haladás-stadiont az államnak.
66 millió forint felett ment a vita
Aztán sokáig nem történt semmi, június elején
ismét feltett kérdésünkre
Fél éve nem sikerült átadni az államnak a szombathelyi Haladás Sportkomplexumot
2021.
June
01.
19:30
az önkormányzattól azt a választ kaptuk, hogy most már az államon múlik, mikor veszik át a sportkomplexumot. Azt is hozzátették, hogy megállapodtak a felek és továbbra is érvényes a szerződés, és cáfolták, hogy pénzügyi elszámolási viták lennének.
Viszont a most nyilvánosságra hozott megállapodásból kiderül, hogy valóban volt pénzügyi egyeztetés. Ugyanis az új tulajdonos, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) vállalta, hogy a Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Nonprofit Kft. helyett kifizeti annak lejárt adósságait az önkormányzatnak.
Összesen mintegy 66 millió forintról van szó. Ebből 45 millió forint tagi kölcsön, amit az önkormányzat korábban adott a cégnek. A kft. ezen kívül tartozik még 15 millió 718 ezer forint építményadóval és 5 millió 856 ezer forint iparűzési adóval. Ezek az állami átvétellel rendeződnek.