2027-re 2x3 sávos lehet az M1-es autópálya

Mészáros Lőrinc mellett az állam is hozzáteszi a magáét. Térképen a következő évtized gyorsforgalmi fejlesztései.

Igaz, hogy szeptember 1-jétől Mészáros Lőrinc cégei üzemeltetik a magyarországi autópályákat és gyorsforgalmi utakat, de az állam sem száll ki teljesen a fejlesztésekből – derül ki a Világgazdaság összeállításából.

Nemrég írtuk, Jövőre elindulhat az M1-es 2x3 sávosra bővítése – ha Mészáros Lőrinc is úgy akarja 2022. November 17. 07:30 hogy jövőre elkezdődik az M1-es autópálya Bicske és Tatabánya közti szakaszának felújítása és 2x3 sávosra bővítése. A hírt a nemrég alakult Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztési Zrt. (MKIF) közölte, az a cég, amelyik átveszi a hamarosan megszűnő, állami Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. feladatait.

Az átvételnek az az oka, hogy az állam 35 évre koncesszióba adta Szeptember 1-től Mészáros Lőrinc cége működteti az autópályákat és a gyorsforgalmi utakat 2022. August 25. 10:43 a gyorsforgalmi úthálózatot. A szerződés értelmében a koncesszió nyertesének az első 11 évben 272 kilométer új autópályát kell építenie.

Viszont az is kiderült, hogy az állam nem vonul ki teljesen az autópályák fejlesztéséből: az M1-es autópálya M0-ás és Bicske közti szakaszát az állam újítja fel, és bővíti 2x3 sávosra. A lap értesülései szerint az említett szakasz 2027-re készülhet el, vagyis még öt évet kell rá várni.

A lap térképre rakta a következő tíz évben tervezett autópálya- és gyorsforgalmi út fejlesztéseket:

Forrás: vg.hu

A térképen jól látszik, hogy

az M1-est Bicske és a főváros között az állam, Bicskétől nyugatra a koncesszió nyertese újítja fel.

Számunkra érdekes az is, hogy az M0-ás tehermentesítését célzó M81-es Már készülnek a Dunántúlt észak-déli irányban átszelő gyorsforgalmi út tervei 2020. August 31. 11:03 is szerepel a megvalósítandó fejlesztések között. Ez a 102 kilométeres út Komáromtól, Székesfehérvár érintésével Sárbogárdig vezet majd. Új elem viszont, hogy az út M8-as néven Sárbogárdtól, az M6-os autópályát érintve a Dunán át egészen Kecskemét északi részéig tart majd, 76 kilométer hosszúságban.

De hol az M76-os?

Meglepődve látjuk viszont, hogy nincs a tervek között az M76-os gyorsforgalmi befejezése. Ennek az útnak az lenne a feladata, hogy Zalaegerszeget összekösse a Balatonnal és az M7-es autópályával.

Az M76-os tervezett nyomvonala.
NIF

Már tavalyelőtt átadták Ilyen a Balaton-Zalaegerszeg M76-os gyorsforgalmi út elsőként átadott szakasza 2020. October 23. 16:11 az M76-os első hat kilométerét Balatonszentgyörgy és az M7-es holládi csomópontja közt. Idén tavasszal elkészült Nyolc ember adta át az M76-os út új, három kilométeres szakaszát 2022. March 04. 12:59 a Balatonszentgyörgy és a Fenékpuszta közötti három kilométeres szakasz is, a Fenékpuszta és Zalaegerszeg közti szakaszra tavaly augusztusban írták ki Kiírták az M76 építésének közbeszerzését – Nemsokára gyorsforgalmi út köti össze Zalaegerszeget a Balatonnal 2021. August 09. 15:39 a közbeszerzési pályázatot.

Amit aztán – az M1-es Bicske és Budapest közti szakaszának pályázatával együtt – júliusban visszavontak. Visszavonták az M1-es autópálya bővítésére és az M76-os gyorsforgalmi építésére kiírt közbeszerzési pályázatokat 2022. July 09. 11:29 De míg az M1-es mégiscsak szerepel a tízéves tervek között, az M76-osról nincs szó.

Ezek az utak épülnek meg

A lap megszerezte a hivatalos listákat a következő tíz évben tervezett fejlesztésekről.

Koncesszióban tervezett útépítések:

  • az M0-ás tehermentesítését célzó M81-es építése Komáromtól 102 kilométer hosszúságban, Székesfehérvár érintésével Sárbogárdig.
  • Ez a nyomvonal már M8 néven Sárbogárdtól, az M6-os autópályát érintve a Dunán át egészen Kecskemét északi részéig halad majd, 76 kilométer hosszúságban.
  • A tervek szerint elkészül az M3-as Vásárosnamény és Beregdaróc közötti, 31 kilométeres szakasza, ezzel az M3-as is eléri az országhatárt.
  • Az M4-es Kisújszállástól Berettyóújfaluig tartó 61 kilométeres része is megépül, ezzel teljessé válhat az M4-es teljes hosszúságában.
  • Az állami útfejlesztések:

  • az M1-esnek az M0-s és Bicske közti szakaszának bővítése 2027-ig
  • az M6-os országhatárig való meghosszabbítása 2024-re
  • az M44-en a Szentkirály–Lakitelek (39 kilométer) szakasz 2024 és 2026-ra
  • az M4-en a Törökszentmiklós–Kisújszállás (36 kilométer) szakasz 2026-ra
  • az M49-en a Mátészalka–Csenger (45 kilométer) szakasz 2029-re
  • az M34-en a Vásárosnamény–Záhony közötti 36 kilométeres rész 2027-re várható.
  • Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

    A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
    A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
    Google Favicon
    Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet