A szombathelyi LMP, kezdjük egy kis színessel, előreszaladt a rezsicsökkentési versenyben. Bízva a közelgő tavaszban, nemrég átadott irodájukban fűtést sem szereltettek. Az olyan sajtótájékoztatók idejére, mint ez a mostani, a fázósabb sajtómunkások (mint mi) kedvéért egy villanyradiátort állítottak be.
De térjünk a tárgyra, Horváth Zoltán LMP-s szombathelyi képviselő nem kevesebbet állított ma délelőtt: minthogy egy Fidesz-érdekeltségű cég végezte a Szombathely-Szentkirályra tervezett biomasszás közvélemény-kutatást. Meghívásos alapon, pályáztatás nélkül, mindösszesen 6 millióért.
Ahogy mi is több ízben írtunk róla, a szentkirályi biomassza erőműről Bioerőmű: semmiféle csatát nem nyertek a lakók 2013. March 29. 14:24 még az előző, MSZP-s városvezetés kezdett el tárgyalni. Tudható az is, hogy a 2010-es önkormányzati kampányban több fideszes képviselő még felszólalt a tervezett biomassza-erőmű ellen, és felszólították a városvezetést, hogy hagyja abba a tárgyalásokat. Ehhez képest, amikor 2010-ben megnyerték a választásokat, a jobboldali politikusok tovább folytatták a beruházóval a párbeszédet. A két alpolgármester, állítja Horváth, járt is Oslóban a Grenor cégnél, és tárgyaltak a folytatásról.
Reális eredményre számíthatunk? - kérdezi az LMP
Amikor a közgyűlés elé került az ügy, a képviselők az előzményekről és a tárgyalás folyamatáról semmilyen tájékoztatást nem kaptak, csupán a beruházási anyagot nyomták a kezükbe. Akkor derült ki, hogy a helyi lakókkal semmilyen egyeztetés nem történt, holott a környéken élők egyre hangosabban kezdtek tiltakozni. Ennek hatására született meg az a döntés, hogy az önkormányzat, egy közvéleménykutató segítségével kikéri a lakosság véleményét, és ettől teszik függővé azt, hogy a beruházás megvalósulhat-e vagy sem.
Erre a feladatra három cég kapott meghívót, végül a megbízást a „Real-PR 93. Piac- és közvéleménykutató Kft.” nyerte el. A város a céggel a szerződést szeptember 24 –én írta alá. Azóta sincs hír a végeredményről, közölte Horváth, pedig a mérést a szerződés szerint hat héten belül el kellett végezni. A közvéleménykutató cég – utalt rá az LMP-s képviselő - egyszer már megjelent Szombathelyen, 2008-ban kutatta a választók pártreferenciáit, és akkor a cég nem volt hajlandó elárulni a helyi médiának, ki volt a megrendelője.
88 százalék a környezetvédelem nagyon fontos 1 százalék alatt aki mondjaAzonban nem nehéz utánakeresni, ki állhat a cégcsoport mögött. Horváth Zoltán bemutatta a nol.hu 2006-os cikkét, amely szerint a Real-PR 93. Piac- és közvéleménykutató Kft ’89 –óta létezik, és többségében jobboldali hátterű megrendelésekből él. A cég Horváth Zoltán szerint annyira nincs jelen a közvéleménykutató-szakmában, hogy a Piackutatók Magyarországi Szövetségének nem is tagja.
A nol.hu információi szerint ráadásul meglehetősen alternatív módszerekkel kutatnak, ami nem a szakmában elfogadott elvek szerint történik:
nem kiválasztott mintával készül, hanem véletlenszerű telefonhívásokkal érik el a választókat. A megkérdezettek egy automata által feltett kérdésre válaszolhatnak a telefon nyomógombjainak segítségével.
Megvan az eredmény, de titok
Horváth Zoltán viszont szintén nem árulta el a közvéleménykutatás eredményét, jóllehet ő a vállalkozási szerződéssel együtt azt is megszerezte. Megvárja, vajon a januári közgyűlésen a városvezetés napirendre tűzi-e a biomassza-erőmű témáját vagy sem.
Mit kell tudni a Real-PR '93 Kft.-ről?
A Népszabadság 2006-os cikkében ezt olvashatjuk:
A cég elődjét, a Real-PR '93 Közkereseti Társaságot 1993-ban alapította két hajdúszoboszlói lakos, Pinczés Tibor és Sóvágó Sándor. A ma negyvenes éveiben járó Pinczés Tibor - aki egy hajdúszoboszlói tanítói állást hagyott ott a cégalapításkor - feladata a társaság üzleti értelemben vett vezetése és új megbízások szerzése. A szociológus végzettségű Sóvágó Sándor felel a szakmai munkáért, a piac- és közvélemény-kutatásokért. A társaság a kilencvenes években piackutatással foglalkozott: a fontosabb megbízóik közé tartozott a helyi megyei lapkiadó vállalat, de többször dolgoztak az SZDSZ-nek és az 1998-ig SZDSZ-es vezetésű debreceni önkormányzatnak. Sikerült beszélnünk a cég több akkori megbízójával.
Érdeklődésünkre azt mondták: elsősorban azért választották a Real-PR-t, mert hazai viszonylatban igen olcsón dolgoztak - ez egyébként ma is így van -, hozzájuk képest a nagy társaságok sokkal drágábban vállalnak megbízásokat. Többen úgy fogalmaztak: a társaság gyorsan dolgozott, de sokszor tapasztalták, hogy szinte az elvárható mértéken túl is igyekeznek megfelelni a megbízó várakozásainak. Egy volt üzleti partnerüknek - mint elmondta - olyan érzése volt, hogy a cég arra törekszik: lehetőleg olyan eredményt mutasson ki, amely a megbízó számára a legkedvezőbb. Informátoraink azt mondták: a cégnek nem volt politikai irányultsága, annak dolgoztak, aki fizetett.