Jó tíz éve már, hogy az IKEA magyarországi üzleteiben tegezik a vásárlókat, kortól, nemtől függetlenül. Amikor ezt bevezették, komoly felháborodást okozott, ami aztán elcsitult, habár akkor sokan voltak, akik azt mondták, többet nem teszik be a lábukat egyetlen IKEA-áruházba sem.
De a tegeződés azóta is terjed, főleg a gyorséttermekben, és egyre több hagyományos vendéglátóhelyen is. Arról nem is beszélve, hogy a közösségi oldalakon mindenki tegeződik, nagyon kevesen vannak, akik ott magázódnak.
Közel két kéve
mi is írtunk
Amikor nem hiszel a fülednek - A legváratlanabb helyekről csap le a tegezés
2019.
April
22.
08:27
az egyre terjedő tegeződésről, kollégánk sok példát is hozott rá. Neki nem tetszett a tendencia, azért, mert – mint írta – amikor egy teljesen ismeretlen személy formális körülmények között letegezi, úgy érzi, mintha engedély nélkül a magánszférájába törne.
A tegeződés azonban megállíthatatlanul terjed, és kevesen tudják, de van egy ország, ahol eltörölték a magázódást. Nem, nem az angol nyelvű országokra gondolok, hiszen az angolban nincs tegeződés, magázódás. Ott ezt úgy oldják meg, hogy akivel nincsenek közelebbi viszonyban, azt (a mr., mrs., miss előtaggal) családnevükön szólítják, a többieket pedig a személynevükön. Vagyis, mégiscsak van magázódás és tegeződés az angolban.
A magázódást az IKEA hazájában, Svédországban törölték el, elég régen, a múlt század 60-as éveinek a végén.
A kezdeményező Bror Rexed, az Orvosi Kamara akkori elnöke volt. Rexed egy megbeszélésen azzal fordult a munkatársaihoz, hogy mostantól mindenkit tegezni fog, és erre kér másokat is.
Igazából abból lett elege, hogy mindenkinek nyomon kövesse a karrierjét, és éppen a rangja és tisztsége alapján, pontosan szólítsa meg a munkatársait.
A kezdeményezés aztán elterjedt, és azt igyekezett elősegíteni, hogy a demokratikus állapotok konzerválódjanak. A merevség helyébe az összetartozás és az egyenlőség lépett, még ha ezeken egy szó nem is tud egy csapásra változtatni, szimbolikusan nagyon is sokat segített.
Svédországban évtizedek óta tegeződik mindenki, csak a királyi család tagjait magázzák. És nem tört ki anarchia, nem terjedt el a tiszteletlenség, az élet a normális mederben zajlik.
Mi lenne, ha nálunk is eltörölnék a magázódást?
Korábbi, már említett
cikkünkben
Amikor nem hiszel a fülednek - A legváratlanabb helyekről csap le a tegezés
2019.
April
22.
08:27
meg is szavaztattuk olvasóinkat a magázódásról, tegeződésről. 39 százalék maradna inkább a magázódásnál, 26 százalékot néha zavarja a terjedő tegeződés, de általában elvan vele, 21 százalék pedig szereti a tegeződést és 13 százalék szerint felesleges a magázódás.
Tehát a többség a tegeződés mellé állt, tízből négy ember tartaná meg a magázódást. Ez a szavazás viszont közel két éve volt, most megismételjük.
Tegyük fel, hogy népszavazás van arról, hogy eltöröljék-e a magázódást Magyarországon. Arra kérjük olvasóinkat, szavazzanak!