Mint egy hosszú, kínkeserves, egymást gyilkoló kapcsolat végén, Orbán Viktor és az Európai Néppárt vezetői is hátradőlnek, töltenek egy italt és - esetleg - nagyot szívnak a szivarból.
Jó ideje ment már ez felemás kapcsolat, és akárhonnan nézzük, minkét fél nyert és veszített is a szakítással.
Orbánnak régóta szűk volt már a kabát, hiszen a Néppárt többsége olyan politikusokból áll, akiknek fontosak a demokratikus és jogállami játékszabályok. Nem is azért, mert annyira elkötelezettek lennének ezek iránt, inkább azért, mert a választóik ezt várják el tőlük. De közben, persze, politikusok is, akiknek fontos a jó és jól fizető pozíció, a tényleges vagy annak vélt hatalom mámora.
A szappanopera igazából a
Sargentini-jelentéssel
Bizony megszavazták: kétharmadot kapott az EP-ben a Sargentini-jelentés
2018.
September
12.
13:52
kezdődött, emlékszik még rá valaki? A jelentés komoly
kritikákat fogalmazott meg
Mennyire valós a Sargentini-jelentés, mi az, amire oda kell figyelnie az EU-nak?
2018.
September
23.
20:51
a magyar demokrácia állapotáról, és a dokumentumot a Néppárt frakciójának sok tagja is megszavazta.
A kapcsolat ettől kezdve csak romlott, míg 2019 márciusának elején
felfüggesztették
Az Európai Néppárt felfüggesztette a Fidesz tagságát
2019.
March
20.
19:02
a Fidesz néppárti tagságát, amit itthon Orbán Viktor
világraszóló győzelemként
Így lesz világraszóló győzelmi jelentés a gyalázatból
2019.
March
23.
11:46
adott el.
Belülről akarta megváltoztatni a Néppártot
Orbán nem bírja elviselni, ha játékszabályokat kell betartania, így hosszú ideig azért dolgozott, hogy a Néppártot belülről változtassa meg. Közben volt egy kis kiruccanása az európai szélsőjobb felé, talán mond valamit ez a három név: Le Pen, Salvini, Strache. A francia, az olasz és az osztrák szélsőjobb vezetőiről van szó, velük próbálta meg átvenni az Európai Parlament irányítását, de az a 2019-es tavaszi
EP-választásokon meghiúsult
Elmaradt a populista áttörés, feljöttek a liberálisok és a zöldek az Európai Parlamentben
2019.
May
27.
17:42
.
Orbán így
kénytelen volt visszatérni
Orbán Viktor hirtelen több ügyben is meghátrált, most már szakítana az európai szélsőjobbal
2019.
May
30.
19:16
a Néppárthoz, ahol Manfred Weber EP-frakcióvezető hangosan ellenezte, hogy a Fideszt vegyék ki a karanténból, az északi országok tagpártjai pedig egyre hevesebben követelték a Fidesz kizárását.
A Néppárt némileg veszített súlyából az EP-választásokon, de a legnagyobb frakció maradt, és ők vezetik az EU kormányának számító Európai Bizottságot is. Ami a néppárti politikusok számára jól fizető pozíciókat és a valós vagy remélt hatalmat jelenti. Ehhez azért szükségük volt a Fidesz 13 szavazatára.
A Néppárt is megszavazta a jogállamisági kritériumokat
A Fideszt és a Néppártot összetartó hídból a következő tégla tavaly év elején esett ki, amikor az EP megszavazta, hogy a jogállamiság tiszteletben tartásához kötik az uniós támogatások felhasználását, és a néppárti frakció is igennel szavazott.
Valószínűleg itt
véget is ért volna
Weber Orbánnak: már kizárták volna a Fideszt, ha nincs a járvány
2020.
November
22.
13:41
az agónia, de közbeszólt a járvány, ami gyakorlatilag befagyasztotta a meglévő állapotokat. Közben, persze, történtek érdekes dolgok, mint például az, hogy Deutsch Tamást
minden jogától megfosztották
Jogfosztott lett Deutsch Tamás a néppárti frakcióban
2020.
December
16.
21:47
a parlamentben egy kijelentése miatt.
Aztán idén februárban a Néppárt módosította a belső szabályzatát, ennek következtében a Fidesz távozását követelő tagpártoknak nagyobb súlyuk lett, és a kizárásra is könnyű jogi lehetőség nyílt. A szavazás egyébként jelezte azt is, hogy a gazdasági okokból (magyarországi német autógyárak) eddig a Fidesz mellett álló németek is belenyugodtak, hogy el kell engedniük a Fidesz kezét. Orbán
a szavazás előtt jelezte
Orbán Viktor levelet írt Manfred Webernek: kiléphet a Fidesz a Néppárt frakciójából
2021.
February
28.
18:45
, hogy ha elfogadják a módosítást, akkor a Fidesz kilép.
Így aztán Orbán a kizárás előtt
bejelentette
Orbán Viktor levelet írt Manfred Webernek: kiléphet a Fidesz a Néppárt frakciójából
2021.
February
28.
18:45
, hogy a Fidesz távozik a Néppártból, ezzel ismét úgy alakítva a helyzetet, mintha ők döntöttek volna a távozásról.
Az Európai Néppárt megkönnyebbült, és egészen biztosan így érzett Orbán is, hiszen vége van annak a több évig tartó harcnak, aminek során őt akarták folyamatosan korlátozni. De mit hoz a jövő?
Megroggyanó Néppárt vagy szélsőjobbos szövetség?
Könnyen lehet, hogy más pártok is távoznak a Néppártból, hiszen végig voltak olyanok, akik semmi kivetnivalót nem találtak a Fidesz tevékenységében, és most fel vannak háborodva. Az egyik lehetséges folytatás, hogy lesznek kilépők, és velük alakít új frakciót a Fidesz, persze, ha ehhez elegen lesznek.
A másik lehetőség, hogy a Fidesz visszatér a szélsőjobbos partnerekhez, de ez is nehéz. A szélsőjobbosoknak ugyanis nincs európai gyűjtőpártjuk, az ő EP-képviselőik hivatalosan a függetlenek között ülnek. Amiből nem sok előny származik.
A lényeg, hogy a Fidesz súlya mindenképpen csökken az európai politikában, igaz, eddig sem volt túlságosan erős.
De a magyar belpolitikában Orbán ezzel ismét nagyot szakíthat hívei körében, hiszen kiszabadult az őt - a Fidesz megfogalmazásában - a migráció elutasítása miatt támadó nyugati szorításból.
De a legfontosabb kérdés, hogy a jogállamisági problémák miatt megnyirbálják-e vagy késleltetik-e a Magyarországnak szánt uniós támogatásokat. Mert az már zsebre megy.