Június 18-én elfogadta a parlament a kastélyprivatizációs törvényt, aminek értelmében 48 érintett épületet adhatnak át ingyenesen piaci szereplőknek és magánszemélyeknek - szúrta ki az Építészfórum.
A törvény (81. oldaltól) keretében a megjelölt állami tulajdonban lévő kastélyok, parkjaikkal és ingóságaikkal együtt átruházhatóak lesznek olyan embereknek vagy szervezeteknek, akik vállalják, hogy “jó gazdaként” megakadályozzák az épületek állagának további romlását és megtartják azok közfunkcióit. Az új tulajdonosokat az állam segítheti beruházási és fenntartási támogatással.
A privatizációs döntéseket Lázár János építési és közlekedési miniszter hozza meg, aki tavaly a Facebookon ment neki A Facebookon ment neki Lázár János Novák Katalinnak 2023. December 21. 06:20 Novák Katalin akkor még regnáló köztársasági elnöknek, mert nem írta alá a törvény akkori tervezetét.
Az új tulajdonosok felelnek majd a műemlékvédelmi szabályoknak megfelelő felújításokért, de a miniszter engedélyével megváltoztathatják az épület homlokzatát, alapozását és tartószerkezetét is, sőt akár bontási munkálatokat is végezhetnek.
Az Építészfórum szerint több kérdés is felmerül a törvénnyel kapcsolatban. Például a törvény kötelezi az új tulajdonosokat, hogy ha a tulajdonba adás napján van a kastélyban látogatható közgyűjtemény, azt az új tulajnak továbbra is látogathatóvá kell tenni, de nem tudni mi van akkor, ha tulajdonbaadás napján épp nem látogatható a gyűjtemény.
Az sem világos, hogy az új tulajdonosnak muszáj-e bemutatnia olyan gyűjteményeket, amelyeket korábban a kevés állami támogatás miatt nem mutattak be, vagy hogy a nem gyűjteményezett tárgyakat is be kell-e majd mutatnia.
Olyan vasi kastély is felkerült a listára, aminek felújítását korábban elkaszálták
A 48 épületből több olyan is van, amiket korábban a kastélyprogram keretein belül felújítottak, de akad olyan is, aminek a pályázatát elkaszálták.
Ebből a 48-ból hat Vas megyében található, Bozsokon, Vasszécsenyben, Vépen, Sárváron, Jánosházán és Körmenden.
Vép
A vépi kastélyban még 2014-ben jártunk Vépen jártunk, az emlékek, denevérek, és néha rejtélyes "kreatív fiatalok" lakta várkastélyban 2014. October 23. 11:51 . Az Erdődy-család egykori kastélya később kollégiumként funkcionált, de látogatásunkkor már csak egy elhagyatott, romos épületet találtunk.
A törvényben itt egy kivett középiskolát listáznak magánkézbe adható épületként.
Bozsok
A bozsoki kastélyt 2012-ben állami fennhatóság alá rendelték és az önkormányzat sem vásárolhatta meg az egykori Sibrik-kastély épületét.
A helyrajzi szám alapján beazonosítható címen a Vas Vármegyei Kormányhivatal Képzési Központ épülete található a térkép szerint.
Amikor 2013-ban a kastélyszálló potenciális bezárásáról írtunk cikket Megszűnik a bozsoki Sibrik szálló? 2013. May 29. 18:51 , akkor a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től megtudtuk, hogy a hotel épületét a nemzetgazdaságilag kiemelt fontosságú ingatlanok közé sorolták. Emiatt nem vásárolhatta meg az önkormányzat az épületet, viszont most már lehet rá esélye.
Sárvár
A Sárvári Nádasdy-vár egyike azon kevés épületeknek, amik a közlönyben név szerint vannak megnevezve.
Itt a Nádasdy Ferenc Múzeum működik, aminek a működését a törvény szerint folytatni kell a privatizáció esetén is.
Vasszécseny
A vasszécsenyi Ó-Ebergényi kastélyra korábban a magyar kísértethistóriákról szóló cikkünkben Tudta, hogy Szombathelytől nem messze is kísértetek járnak? March 23. 18:53 tértünk ki. Több szellemtörténetet is hallottunk a helyről, de egyikre sem találtunk bizonyítékot. A kastély épülete jelenleg különböző programoknak ad otthont, mint az esküvők vagy az elsőáldozások.
A helyrajzi szám alapján valóban az Ó-Ebergényi kastély szerepel a listán.
Jánosháza
Jánosházán tavaly jártunk, ahol többek között meglátogattuk Fénylő kupola és lepusztult falak - Bejártuk a titokzatos jánosházi Erdődy-Choron kastélyt 2023. September 09. 18:49 az Erdődy-Choron várkastélyt és interjút Jánosháza polgármestere: „Ha megfizetnék az embereket, nem Ausztriában dolgozna fél Vas megye” 2023. August 07. 07:06 készítettünk a polgármesterrel. Ő akkor azt mondta lapunknak, hogy hiába nyertek a kastélyprogramon 1,3 miliárd forintot a felújításra, azt pár év múlva a kormány rendeletben visszavonta. Azóta a kastély tetejét restaurálták.
A Közlönyben itt egy múzeumépület szerepel a listán.
Körmend
A körmendi Batthyány-kastély egy hasonló eset. Itt 1,5 milliárdot nyertek a felújításra, de a jánosházi kastélyhoz hasonlóan itt is visszavonták a támogatást. A Batthyány-Strattmann kastély felújítása már egy évtizede a helyi politikusok kedvelt kampánytémája, ezek után kérdéses, megkapja-e valaki az épületet és felújítja-e azt végre.
A hat kastély közül itt van felsorolva a legtöbb épület. Kivett kastély, kultúrház, múzeum, rendezvénytér, lakóház, gazdasági épület és üzem szerepel a listán.
Nem az ördögtől való, hogy magánkézben vannak a műemlékek
Egy külföldi példa a műemléképületek fenntartására az Egyesült Királyságban a National Trust működése. A 2500 km2 területet kezelő szervezet különböző természeti területeket és műemléképületek birtokol. Ezeket évente 680 millió fontból (kb. 314 605 400 000 forint) tartja fenn, a bevételek többsége a nemzeti lottó bevételeiből, kormányzati támogatásokból, tagdíjakból és adományokból származik.
Az 53 ezer önkéntessel működő szerv több mint 500 történelmi épület és telek fenntartásáért felel. A tagsággal rendelkező személyek ingyenesen látogathatják azokat a helyeket, amelyek alapjáraton fizetősek az átlagemberek számára.
A National Trust független jótékonysági szervezetként működik aminek a vezetősége tizennyolc megválasztott tagból és tizennyolc, a szervezet munkáját segítő szerv által küldött tagból áll.
Németországban egy hasonló, szintén magán, non-profit alapítvány, a Deutsche Stiftung Denkmalschutz az egyik legnagyobb műemlékvédelmi kezdeményezés. A szervezet több mint 6500 emlékmű helyreállítását támogatta 1985-ös alapítása óta.
A magyarral szemben viszont ezek a műemlékvédelemre szakosodott kezdeményezések, míg a hazai törvény értelmében gyakorlatilag bármely piaci szereplő tulajdonosa lehet a kastélyoknak amennyiben, mint fentebb is írtuk, az állam “jó gazdának” találja őket. Bár az állam szerződést bonthat, amennyiben az új tulaj tevékenysége nem felel meg az elvárásoknak, nem mondhatjuk meg előre, hogy ezt mennyire szigorúan fogják nézni.
Működhet-e ez a törvény?
Egyes kastélyokra valóban ráférne a felújítás, amit korábban az államnak nem sikerült véghezvinnie. Az, hogy tulajdonba adják a piaci szereplőknek ezeket úgy, hogy anyagilag támogatják őket a fenntartásban, egy eléggé megkérdőjelezhető húzás a kormány részéről.
A kormány ezeket a kastélyokat elvileg kifejezetten olyan szereplőknek adja tovább, akik képesek azokat fenntartani, ennek ellenére mégis támogatja őket anyagilag, ki tudja mennyi pénzzel. Kérdéses az is, hogy az állam kit ítél majd “jó gazdának” az üzemeltetésre.
Mindezek ellenére lehetséges, hogy a fel nem újított kastélyok jobban járnak azzal, ha privát szereplők végre felújítják őket.
Egyes kastélyok esetében pár jelentkező már ismert. A 24.hu arról számolt be, hogy a szarvasi kastélyra a helyi önkormányzat is pályázna. Lehetséges, hogy a vasi települések is hasonló módon megpróbálkoznak ezzel.