A június 9-i választások Hivatalossá vált az EP-választás eredménye is June 15. 17:37 felborították az eddigi politikai felállást. A Fidesz bár szép eredményt ért el a szavazatok száma alapján, két helyet elvesztett az Európai Parlamentben, a DK hármat, miközben az alig pár hónapja aktív Tisza Párt egyből elnyerte a szavazatok kb. harminc százalékát.
Az önkormányzati és az EU-s választásokat követően több ellenzéki pártban is lemondtak az elnökök - nyilvánvaló, hogy a kudarcok hatására -, emellett új kommunikációs irányvonalak is felfedezhetők.
Magyar Péter dilemmái, avagy a rocksztár-úriember tengely egyensúlyozása
A választás legnagyobb nyertese mindenképpen a Magyar Péter által vezetett Tisztelet és Szabadság Párt (Tisza Párt). Varga Judit volt igazságügyi miniszter exférje a Partizánnak adott interjúval robbant be a köztudatba, eleinte csak interjúkat adott, amiben a NER-t és kifejezetten Rogán Antalt kritizálta.
Bár sokan gondolhatták azt, hogy Magyar maximum interjúkban fogja szidni a rendszert és előbb utóbb el fogja feledni őt is a közvélemény, nem ez történt. Kezdjük ott, hogy a sok beígért atombombával szemben Magyar csak egy hangfelvétellel állt elő, amit valóban nyilvánosságra is hozott. Ezzel már azt bizonyította, hogy nem egy második Simicska, aki csak belengeti a bombát, de azt soha nem dobja be.
Magyar pár hónap leforgása alatt körbejárta az országot, a teherautó-platóról szónokolva hallgathatták az emberek Körmendtől Mintegy kétszázan fogadták Magyar Pétert Körmenden April 29. 11:45 Debrecenig, “fellépéseit” olykor olyan mutatványokkal spékelte, mint a felcsúti kisvasút lefoglalása vagy az éppen arra járó fideszes polgármesterek felkérdezése. Emellett nemcsak a Fideszt, hanem az ellenzéki pártokat is ostorozta rendesen, ezzel erősítve a “harmadik utas” imázsát.
Mellékes, hogy ki mit gondol Magyar Péterről, jelenleg a Tisza Párt az ellenzék vezető ereje. Viszont Magyar eddigi kommunikációjának is megvannak a maga hibái. A sajtó támadása, a folytonos “DK press”-ezés és a "mindenki is Rogán embere" narratíva sulykolása elidegeníthet baloldali és liberális szavazókat, márpedig a kormányváltáshoz nem elég a kiábrándult fideszesekre és a bizonytalanokra támaszkodnia.
Magyar Péter brandjét nehezen lehet definiálni. Egyrészt próbálja magát beállítani komoly pártelnökként, aki öltönyben áll ki Deutsch Tamással és a többiekkel vitázni Magyar Péter: „Deutsch Tamás egy hároméves gyerek szintjén mesedélutánt tartott.” May 31. 12:26 az M1-en azt bizonygatva, hogy a Tisza Pártnak igenis profi programja van. Másrészt viszont a platóról szónokló vidéki fenegyerek, aki populista retorikát alkalmazva szólítja meg azokat, akiket a karrierpolitikusoknak nem sikerült.
Bár még mindig megy a Facebookon való kommentelgetés, Magyar legutóbbi posztjaiban a tiszás EP-képviselőkkel pózol Portugáliában és a párt legutóbbi rendezvénye már simán vetekedhet egy momentumos vagy DK-s nagygyűléssel. Ebből arra következtetek, ő is rájött arra, hogy meg kell erősítenie profi politikusi imidzsét.
Viszont ha komolyan ezt gondolja, akkor:
Gyurcsány Ferenc nem segít a helyzetén, Magyar csak egy kávét kér
A volt miniszterelnök és pártja, a Demokratikus Koalíció (DK) úgy tűnik, feladta, hogy valaha kormányváltó erő legyen. A DK egy progresszív, európai szociáldemokrata pártnak vallja magát, és a kampány során is erre helyezték a hangsúlyt. A jobboldali Fidesszel, Mi Hazánkkal és a Tisza Párttal szemben ők az egyetlen baloldali opció, mondják magukról.
Ezzel szemben jelenleg sokakban inkább a toxikus populista benyomását kelthetik. De ne ugorjunk túlságosan előre. A kegyelmi botrány és a Magyar-féle hangfelvétel után jöttek Dobrev Klára dokumentumai Dobrev Klára szerint Sulyok Tamás "egy köztörvényes bűnöző" May 22. 16:34 Sulyok Tamás zsebszerződéseiről, amivel valószínűleg az előbbi két eset ingerküszöbét szerették volna elérni. Ez nem vált be.
Az, hogy a köztársasági elnök egy pedofil bűntársának adott kegyelmet, az emberekből élesebb ellenszenvet vált ki, mint az, hogy valaki ügyvédként földeket játszott át külföldieknek. Szintén nem ér fel egy olyan hangfelvétellel, ahol a volt igazságügyi miniszter beszél az egyik legfontosabb korrupciós botrány eddig ismeretlen részleteiről. Arról nem is beszélve, hogy Sulyok Tamás egyszerűen kevésbé ismert, mint Novák Katalin vagy Varga Judit voltak.
Aztán eljött a nagy nap, június 9. A DK elvesztett három helyet az Európai Parlamentben, és bár önkormányzati szinten ért el sikereket, egyértelmű lett, hogy a Tisza, ha nem is teljesen, de részben elmosta őket is. A DK-nál valószínűleg megpróbáltak tanulni az esetből és példát venni Magyar Péterről, de ez valahol mellément.
Magyar kampányának egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy “DK = kékfidesz”, Gyurcsányék erre a vádra úgy reagáltak, hogy “nem mi jöttünk a NER-ből”. Eközben a Nyugati Fény és a DK TV mellé létrehozták a Hétköznapi Hősök névre keresztelt Megafon-koppintást. Magyart fizetett hirdetésekben A DK-s Molnár Csaba 6,5 millió forintot költött a Facebookon arra, hogy leírja véleményét Magyar Péterről May 14. 09:34 támadták, akárcsak a Fidesz.
Ezek mind a választás előtt történtek és ahelyett, hogy másik irányt választottak volna a kudarc után, Gyurcsány egy gúnyolódó hangvételű 444 publicisztika után inkább nekiment a független sajtónak és a párt etikai vizsgálatot indított egy kritikát megfogalmazó alapító taggal szemben. Szintén nem jó irány az, hogy bármely kritikus cikk alá oda vannak vezényelve a politikusok, hasonlóan mint a fideszes posztokhoz.
Itt térünk vissza a toxikus populizmusra. Ezzel a taktikával a DK akarva vagy akaratlanul Magyar Péter szekerét tolja és az ő narratíváját erősíti. Ahelyett, hogy inkább imponálnának a Tiszával szkeptikus progresszív szavazóknak, inkább ellökik őket maguktól.
A DK kommunikációjának az a gondja, hogy a szekértábort radikalizálja, de mindenki mást eltaszít. Kérdéses, hogy egy párton belüli generációváltás és egy valóban progresszív hangnem tudna-e segíteni.
A Momentum rossz emberből csinált messiást, de a többieknek még hasonlóra sem futotta
A Momentum Magyar Péter megjelenésével nem tudott mit kezdeni. Magyar őket is támadta, szerinte a párt bűnben fogant azzal, hogy az olimpia ellen kampányolt. Donáthék helyesen megvédték magukat. A DK Magyar ellen kampányol? A Momentum helyesen olajágat nyújtott és párbeszédet ajánlott, az akkori pártelnök még a tiszások standjánál is fotózkodott.
Akkor hol ment félre a történet? Donáthék rossz dolgokra helyezték a hangsúlyt. “Elzártuk a pénzcsapot!” Nincs olimpia, de legalább így ezen nem tudnak lopni és felesleges pénzt szórni. Mire helyezték a hangsúlyt? “Megakadályoztuk az olimpiát."
Mi a helyzet a többiekkel? A Jobbik és az LMP már a választások előtt elbukott, a közvéleménykutatások többsége egy százalékra mérte őket, a Párbeszéd és az MSZP pedig a DK-val való szövetséggel azt üzente, hogy enélkül nincs semmi esélyük. A Kutyapárt vagy rosszul szerepelt a vitákon (Le Marietta), vagy inkább humorizált (Bruti). Igaz, önkormányzati szinten sikereket értek el.
A Mindenki Magyarországa hamar feladta a harcot, de MZP kiállása Magyar mellett akár a saját sikerei árára is sok ember, főleg a tiszások szemében nagy emberré tették őt. Érdekesebb viszont Vona Gábor esete.
A Második Reformkor szelét elmosta a Tisza Párt, de rossz eredmények mögött más is rejlik. Miután a mérsékelt jobboldali szavazók a Tiszához pártoltak, Vonáék inkább a fiatalokat próbálták megszólítani. Ezzel elengedték az összes többi korosztályt egy olyan rétegre fókuszálva, akik szintén már a Tiszához sodródtak.
A fiataloknak szóló kommunikáción nem segített, hogy gyakran fura témákat lovagoltak meg. Amikor egyszer kíváncsiságból megnéztem a Facebook-oldalukat, akkor éppen a kormánypárti energiaital-korlátozós javaslat mellett álltak ki.
A jelen felállás szerint a régi pártok többsége igyekszik újragondolni, hogy min változtasson, míg a DK saját maga alatt vágja a fát, a Tiszának pedig a one-man-show befejeztével meg kell találnia az egyensúlyt a “népies” és a “profi” politikusi hangnem között.