Esőisten szombatra megkegyelmezett Savariának: a felvonulós nap

Claudius császárt a bigán idén is Jordán Tamás alakítja, mellette Savaria szépe mosolyog. A Legiósok lenyűgöznek.

Elsőként a karneváli bazár-város csalogat. A Belsikátor árkádjainál megrekedünk, az utat egy öltönyös sereglet állja el: közöttük Dávid Ibolya, a helyi párt-prominensek társaságában. Balról majd jobbról próbálunk beelőzni, mindhiába, az új jobboldal lassan de biztosan, széltében-hosszában kikerülhetetlen. A most is makulátlanul elegáns elnökasszony mi másról, mint a jobboldal vereségének okairól értekezik.

Dávid Ibolya egyébként visszatérő karneváli látványosság, láttuk már tógában, bigán is vonulni (most szimplán nadrágkosztümben), oldalán akkor is, most is az egykori Fideszes polgármester (most MDF-jelölt), Szabó Gábor. De hagyjuk a politikát, karnevál van, és végre kiértünk a csapat mögött kullogva a térre.

A tönkölyös messze a legfinomabb a kemencések közt
Az Öreg város vására, fabódéival és sütödéivel, mint egy nagy barna pók, az egész belvárost keresztül-kasul szövi. Jók a kézműves placcok, kutakodni köztünk órákig lehet: több helyütt egyedi ékszerek, fajátékok, klasszikus kínálatból kosarasok, búcsúi felárral. Mennyiség van, a minőség vegyes: a fröccsöntött kígyón át kecsketej-szappanig.
Idén először a helyi termelők is kitelepedtek, a Régiófókusz KHT jóvoltából igazi hatlapost is kóstolhatunk, az idény-gyümölcsök mellett magokkal meghintett tönkölybúzás lepénnyel barátkozunk. Mögöttünk egy házaspár elégedetlenkedik: „Ez is tejfölös, ettől is szalmonellát lehet kapni.” Kár az óvatosságért: lemaradnak a karnevál legjobb ízeiről, a tönkölyös ugyanis messze a legfinomabb a kemencés sütödék sült-tésztái között, eddig legalábbis.

„Kittikém te leszel a tyúktolvaj, a papi meg a zsebes.”
Szokatlanul nagy számban prezentálnak a kemencében sült aszalványosok és reformnak titulált édességeket kínálók, ám a klasszikusnak épp nem mondható vattacukros és pattogatott kukoricás árudák is aratnak.

Idén először végre helyi pálinkával is öblögethetünk, és akad natúr almalé is. Csattog a téren az ostor, a felállított kalodánál a családok, mint Disneylandban, fotózkodnak: „Kittikém te leszel a tyúktolvaj, a papi meg a zsebes.”- osztogatják a bűnöket a fatáblákkal. Egy termelőnél tökmagos és dióolajas kenyeret kóstolgatunk, isteni. Többnyire mosolygósak és szolgálatkészek az eladók, egy helyen például, egy kemencésnél a pultos lányok – miközben kígyózik a korgó gyomrúak sora – dúdolnak és táncolnak.

A zenés verselőre kevésbé fogékony szülők a kölykeiket kézműves-foglalkozásokra cipelik
A Fő téren és környékén délutánra már se, vége se hossza a tömegnek, a Borok utcája előtt, a Thököly-fordulóban nem először, és nem utoljára, percekre bedugul a forgalom. Ennyi embert, gyanítjuk, nem látott mostanság a város. Dobosok szórakoztatnak, durrogtató muskétások és felvonulásra melegítő szabadcsapatok kószának mindenfelé.

A Kalandvárba menekülünk, ahol épp Gryllus Vilmos a szép számú gyermeksereglet előtt mesél a pelikánról. A zenés verselőre kevésbé fogékony szülők a kölykeiket kézműves-foglalkozásokra cipelik. Rézből fonnak karkötőt, fűzfából tutajt építenek vagy fazekalnak. Kemencében római kalácsot sütnek: attól római, hogy olyan fűszerezést használnak.
Apróbbaknak játszóház: teknőben szemes-terményeket lehet lapátolni, csörgő-börgő fajátékok és rongybabák közé lehet kuporodni. Búcsúzóul a Magor íjászok sátrába még bekukkantunk...

Köszönjük szépen, bármire és bárhol remekül el tudunk mulatni
Négy-öt óra magasságában sűrű sötét felleg tornyosulnak, a fenyegetésből azonban szinte semmi sem lesz, percekig szitáló esőt kapunk a nyakunkba, ennyi: Esőisten ezúttal megkegyelmezett Savariának.

A Karneválon lépten-nyomon az az érzésünk, a lődörgésnek se vége, se hossza, sodor bennünket az ár, nekünk meg épp ott kéne lennünk, ahol nem vagyunk. Lépten-nyomon ismerősökbe botlunk, akikkel aztán elborozgatunk, és mire felocsúdunk, újabb programról csúsztunk le.
Balázs Elemérre és együttesére este hatkor, a nagyszínpadnál azért ráhangolódunk, kár lenne kihagyni jazzes és magyaros népdalfeldolgozásait. Mire a ráadásnak is vége, a Kossuth Lajos utca melletti térség már telítve, még csak hét óra, tömeg-bírkózás, mire a Fő tér szellősebb belsejéig jutunk. A felvonulás kezdetéig szűk egy óránk van, bármi ehető után néznénk, mindenütt végeláthatatlan sorok, reménytelen, még az éjszakában sem vagyunk képesek sehol a végére jutni...

Claudius császárt idén is Jordán Tamás alakítja
Kezdünk besokallni, a tömeg-élmény helyett egy király utcailakás erkélyéről nézelődünk tovább. Jobb a rálátás, azonban hiába kurjongatunk, integetünk, a kutya se hallja.

Lent testközelibb az élmény. Claudius császárt a bigán idén is Jordán Tamás alakítja, mellette Savaria szépe mosolyog. A Legio lenyűgöz, ám maga a felvonulás, így sokadszorra kevésbé szórakoztat. Látványos, mintha tüzesebb és zajosabb lenne (több zászló-forgatót és puskást vélünk felfedezni) mint tavaly vagy azelőtt. Mégis. Majd egy óra hosszat eltart: Savaria beöltözött népe, Veszta szüzek, Kassai, Magorok, István király udvartartása, Dudazenekar, végvárak népei, gólyalábasok, muskétások, a Karneválszínház színészei vonulnak rendre – szolid visszaintegetés a nézők válasza. Ennyi telik az utca-béliektől, néha tapsolnak.

"A zongora azt susogja, megszökött a Gézu anyja, hejromalesavale..."
Riasztó méretű embersereglet hömpölyög. Kárhoztatjuk a szervezést, amiért a Parno Grasztot és Lajkó Félix zenekarát fél óra eltéréssel egy idősávba tették. Igaz, mindkét színpad közelében csak kisebb lökdösődések árán juthatunk tovább.

Választanunk kell. Fél órára belekóstolunk a Fehér lovak pörgős taktusaiba. A színpad előtt roma kiscsaj rázza, lenyűgöző ügyességgel. Egy idősebb cigányasszony nagyokat kacag, miközben nézi, mellettük a magyar srácok milyen átszellemülten próbálják utánozni mozdulataikat. Az ismert strófával búcsúzunk tőlük: „A zongora azt susogja, megszökött a Gézu anyja, hejromalesavale...”

A szívünk szakad meg, de Lajkó Félix mégiscsak kihagyhatatlan. Mesélni róla kár, a szabadkai hegedűs-zseni improvizatív játéka (egy bőgő és egy mélyhegedű kíséretében) másfél órára a színpad elé cövekel. A töméntelen színpadi lózung, a füst és fényjáték idegesít, és a csajok is mögöttünk, akik időnként, megmagyarázhatatlan oknál fogva fülünkbe visítanak.

Éjfélkor tűzijáték. Míg az Isis tájékáról durrognak a petárdák, mellettünk egy sörpadon tekerőlantos asztaltársaságát szórakoztatva népdalokat játszik. Van hangulata.

Hajnali egykor kezd élhetővé válni a tér, a kemencéknél még gyúrják a langallót, most már érdemes lesz sorba állni...

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Ajánló