A téma magáért beszél, mert kit ne érdekelne a "szex és a szocializmus", aki élt akkor, az azért kíváncsi rá, aki nem, az pedig azért. Tényleg, megvan a délegyházi nudistastrand, és az NDK-s turistalányok a Balatonon, a Postinor tabletta, a botrányos szépségkirálynő-választás, és Veres Pali bácsi, aki az Ifjúsági Magazinban osztotta a szocialista erkölcsöt?
Tóth Eszter Zsófia és Murai András új könyvének hátterét egyébként az a Kádár-kori hivatalos álláspont adja, hogy a szocialista ember nevelhető, és nevelése – akár szexuális téren is – társadalmi feladat, tehát közügy: ennek fényében idézik fel a testiségről, a párkapcsolatokról és a szexualitásról szóló közbeszédet.
A "Szex és a szocializmus" témáit az alkotók korabeli újság- és folyóiratcikkek, szociográfiák, filmek és tudományos munkák, valamint interjúk felhasználásával mutatják be, és bíznak abban,
hogy ezáltal láthatóvá válik a nyilvános és a nem nyilvános szféra határainak folyamatos alakulása is az 1960-as évek közepétől a rendszerváltásig. Cél, hogy az olvasó megismerje, mit és hogyan lehetett a szexualitásról beszélni, milyen volt a szexuális felvilágosítás.
A szerzők:
Tóth Eszter Zsófia PhD (1975) történész, társadalomkutató, a Magyar Nemzeti Levéltár
főlevéltárosa, az ELTE és a Zsigmond Király főiskola oktatója. Fő kutatási területe az 1945 utáni
társadalomtörténet és az oral history módszertan.
Murai András (1966) filmtörténész, docens a Nyugat-magyarországi Egyetemen és a
Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán. Kommunikációelméletet, filmtörténetet és
kultúraelméletet tanít. Fő kutatási területe a társadalmi emlékezet és a film kapcsolata.