Mi a feladata a parlamentnek, a kormánynak, és ki is az a miniszterelnök?

A kormány tagjai csupán jól fizetett köztisztviselők. Igen, a magát népvezérnek tartó miniszterelnök is.

Ellenzék nélkül is működik a parlament - mondta Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején, 1998 decemberében. A kormányfőnek kétségkívül igaza van, hiszen egy parlamenti többség könnyedén megszavazza a törvényjavaslatokat, főleg, ha kétharmada van. De miért is kell a parlament?

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Tudd, lásd, tedd című demokrácia-sorozatunk előző részében De miért léteznek a pártok, és mit várhatunk tőlük? 2024. November 17. 07:06 bemutattuk, hogyan alakulnak ki a pártok, milyen főbb változataik vannak, és hogy mi az a politikai verseny. Most megnézzük, miért is vannak a választások, és mi a szerepük a megválasztott testületeknek.

A választási kampány

A politikatörténet szerint J. F. Kennedy amerikai elnökjelölt használta először a marketing eszközeit a választási kampányában, 1960-ban. Ellenfele, a republikánus R. Nixon kritizálta is ezért, mert szerinte az elnöki poszt nagyobb tiszteletet érdemel annál, hogy úgy akarják eladni, mint egy doboz mosóport.

Végül aztán Kennedy nyerte meg a választást, sokak szerint újszerű kampánya miatt, és azért is, mert az akkor nagyon népszerű televízióban jobban mutatott, mint a nála idősebb Nixon.

J. F. Kennedy, akit elnökjelöltként úgy adtak el, mint egy doboz mosóport
Forrás: wipipedia.com

Ma már a választási kampányokat reklámszakemberek, marketingszakértők, spindoktorok irányítják, a politika tartalmi részét jelentő szakpolitikák a háttérbe szorultak. Sőt, jó 20-25 éve erősödik a negatív kampány, amikor nem saját magunkat fényezzük, hanem ellenfelünket támadjuk és kritizáljuk.

Pedig a kampány eredetileg azért van, hogy a jelöltek bemutassák elképzeléseiket, terveiket, hogy mit tennének, ha megkapnák az áhított pozíciót. A választópolgár pedig elvileg tájékozódik, megnézi, hogy melyik jelölt elképzelései állnak legközelebb hozzá, és így arra a jelöltre adja majd a szavazatát.

Racionális választás helyett törzsi gondolkodás

A politológia ezt racionális választási magatartásnak hívja, mert a választópolgár észérvek és racionális gondolkodás útján választ a jelöltek közül. Az utóbbi évtizedekben azonban ez a magatartás eltűnik, igaz, soha nem is volt igazán erős. Választási magatartásunkat ugyanis az ösztönök és az érzelmek befolyásolják, ezt használják ki a kampányok és erre épül a politikai marketing.

Ennek következménye, hogy Magyarországon és a régebbi demokráciákban egyre terjed Veszélyes mértékben terjed a törzsi gondolkodás Magyarországon 2018. July 31. 19:36 a tribalizmus, azaz a törzsi gondolkodás. A tribalizmus lényege, hogy a követők a vezér köré gyűlnek és elutasítják a másik törzset. Ez a manicheista, fekete-fehér, a világot a jóra és a rosszra felosztó világnézet és az erős vezetőben bízó tekintélyelvűség kombinációja. A tribalisták körében erősebb a hajlam a politikai erőszak támogatására és a politikai pluralizmus elutasítására.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a tribalizmus, azaz a törzsi gondolkodás veszélyt jelent a demokráciára, a többpártiságra, a pluralizmusra. Az, hogy mi lesz a tribalizmus jövője, egyelőre homályos, de várhatóan pár éven belül kiderül. Addig is marad az ösztönökre, érzelmekre ható politizálás és maradnak az ezekre alapozó választási kampányok.

A Parlament szerepe

Korábban elemeztük Miért van szükség képviselőkre, és ki az ő főnökük? 2024. October 02. 15:11 , hogy mi a szerepük és feladatuk a képviselőknek. Akiknek dönteniük kell a közösséget érintő ügyekben, hiszen ezzel bízták meg őket a választóik. Választott testület több szinten működik, Magyarországon van az Országgyűlés, vannak a megyei közgyűlések és a települési képviselő-testületek.

A magyar parlament
Parlament.hu

A Parlament feladata a törvényalkotás, a törvényjavaslatok feletti döntés. Ehhez szakbizottságokat is alakítanak, amelyek szakmailag tárgyalják meg a javaslatokat. A magyar Parlament munkaparlamentnek számít, mert a törvényjavaslat először a plenáris ülés elé kerül, ahol lezajlik az általános vita, magáról a javaslat lényegéről.

Aztán a szakbizottságok tárgyalják meg, majd a részletes vita következik a plenáris ülésen, itt szedik darabokra a javaslatot. Majd jön a végszavazás, ahol elfogadják vagy elutasítják a javaslatot. A Parlament szerepe tehát a törvények megalkotása, amelyek mellé végrehajtási rendeleteket is kiadhatnak.

Az egyik legfontosabb feladat az állam éves költségvetésének elfogadása, amit elvileg már az adott év előtti júniusban megtesznek, ideális esetben. Ez a törvény szabályozza gyakorlatilag az ország következő évi működését.

Miért kell a kormány?

Ha a Parlament dönt a fontos kérdésekben, akkor miért kell a kormány? - tehetjük fel a kérdést. Egyszerű a válasz, azért, mert a Parlament döntéseit valakinek végre is kell hajtania. Ebből adódik, hogy egy igazi demokráciában a Parlament alá van rendelve a kormány, azaz a Parlamentnek van kormánya, és nem a kormánynak van Parlamentje.

A magyar kormány 2022 júliusában
MTI/Kormány.hu

A kormány tulajdonképpen egy testület, ami a minisztériumok vezetőiből, és a kormány fejéből, a miniszterelnökből áll. A minisztériumok irányítják az adott ágazatot, így a honvédelmi minisztérium a honvédelmet, a gazdasági minisztérium az ország gazdaságát, és így tovább. Nincs olyan szabály, hogy milyen minisztériumokat kell működtetni, ezt a kormányzással megbízott párt, pártok, pontosabban az általuk megbízott miniszterelnök dönti el.

A kormány feladata tehát, hogy végrehajtsa a Parlament döntéseit, ettől függetlenül a minisztériumoknak és a kormánynak, mint testületnek is vannak döntési jogai. Hogy milyen ügyekben azt törvény határozza meg. A törvényt pedig a Parlament alkotja meg. Így körbeértünk, azt lehet mondani, hogy a Parlament ad át döntési jogokat a kormánynak, és a minisztériumoknak. Tehát szó sincs arról, hogy a kormány vagy a miniszterelnök lenne a magyar állampolgárok főnöke.

A miniszterelnök, a miniszterek és a minisztériumok alkalmazottai jól fizetett közalkalmazottak, akiknek az a dolguk, hogy elvégezzék a feladatokat, amiket a Parlament bíz rájuk. Se több, se kevesebb. Ahol a miniszterelnök népvezérként viselkedik, ott valami baj van. Vagy ha még nincs, akkor lesz.

Az önkormányzatokról, megyei közgyűlésekről sorozatunk következő részében írunk.


Tudd, lásd, tedd című demokrácia-sorozatunk folytatódik, a sorozatban már megjelent cikkeket itt találják.

A sorozatot a German Marshall Fund of the United States támogatja. „A jelen publikációban kifejtett vélemények nem feltétlenül képviselik a German Marshall Fund of the United States vagy partnerei véleményét.”
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tudd! Lásd! Tedd!