De miért léteznek a pártok, és mit várhatunk tőlük?

A pártpolitikai rendszerben csak egy dolog az állandó: a változás. De sokan úgy érzik, hogy a politika öncélúvá vált, és az egyetlen célja az, hogy a politikusoknak kényelmes, jól fizető állásuk, luxuséletük legyen.

"Ha a szavazástól bármi megváltozna, betiltanák" - írta Donal Scannell.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az ír származású író mondatában van némi szarkazmus, és van némi csalódottság a politikai osztály, rendszer iránt, ami nem is olyan ritka. Sokan vannak, akik úgy érzik, hogy a politika öncélúvá vált, és az egyetlen célja az, hogy a politikusoknak kényelmes, jól fizető állásuk, luxuséletük legyen.

Abban, hogy ez így alakult, elnyűhetetlen érdemeik vannak a politikusoknak, a maiaknak és a korábbiaknak is. Viszont azt is látni kell, hogy a politikai rendszerre szükség van, csupán az eddigieknél jobb választ kell adni a hogyan, a kivel és a miért kérdésekre. Tudd, lásd, tedd című demokrácia-sorozatunk következő része.

Sorozatunk korábbi részeiben írtunk már a demokratikus rendszerek kialakulásáról Volt, ahol elüldözték az uralkodót, volt, ahol beépítették a rendszerbe 2024. October 26. 11:11 , jellemzőikről Mi köze a demokráciának a démonokhoz? Egyáltalán mi is az a demokrácia? 2024. September 30. 15:00 , megjelenési formájukról Mit keresnek a királyok, hercegek, fejedelmek a 21. században? 2024. November 03. 19:14 . Arról is, hogy az állam irányításához kell egy módszer, ami a demokráciákban jelenleg a képviseleti formában működik. Lehet, hogy a jövőben más módszer lesz érvényes, a közösségi háló és az informatika fejlődésével akár a közvetlen demokráciához is vissza lehet térni, de ez még arrébb van.

Mai cikkünkben a képviseleti demokrácia egyik alapjával, a pártokkal és a politikai versennyel foglalkozunk.

A pártok kialakulása

A magyar párt kifejezés a latin pars, azaz rész szóból származik. Azt is sugallja, hogy van egy egész, a párt ennek az egésznek egy darabja, egy része, tehát nem azonos az egésszel, és több párt alkotja az egészet.

A párt jelenleg olyan társadalmi szervezetet jelent, aminek célja és értelme, hogy részesüljön a politikai hatalomból, mégpedig választások útján. Az első pártszerű képződmények már a középkorban megjelentek, de a mai értelemben vett pártok először Angliában alakultak meg a 17. században. A toryk és whigek a parlament szerepét erősítették az uralkodóval szemben, 1870-re a parlamenti képviselők már a pártok alapján határozták meg magukat.

Az egyszerűsített pártpaletta
Forrás: Wik

A politikaelmélet szerint a pártok az úgynevezett törésvonalak mentén alakulnak ki. Ezek a törésvonalak a társadalmat osztják két részre valamilyen ügy mentén. A kapitalizmus első formái alatt az egyik legszembetűnőbb törésvonal a munkaadók és a munkavállalók között húzódott. Mások voltak az érdekei a munkaadóknak és a munkavállalóknak, így az első pártok ebből a két csoportból alakultak ki.

A munkaadók az akkori törvények és szabályok fenntartásában, a munkavállalók a hatékonyabb érdekképviseletben, az enyhébb szabályokban, a haladásban, fejlődésben voltak érdekeltek. Angliában a toryk képviselték az első, a liberális whigek a másik csoportot. Az 1789-es francia forradalom után a francia parlamentben a köztársaságpárti, haladó frakció a királytól balra, míg a konzervatív, monarchiapárti csoport a királytól jobbra foglalt helyet. Így kialakult a bal - jobb felosztás, ami máig érvényben van.

Csak a változás állandó

Igaz, a 18. század végétől a pártok is sok változáson mentek keresztül, de a tapasztalatok szerint minden társadalomban alapvetően három törésvonal alakult ki. A már említett munkaadó, konzervatív és a munkavállaló, haladó megosztás mellett a vallásos - nem vallásos és a vidék - város törésvonal. A törésvonalak két oldala mentén aztán kialakultak a pártok, alapvetően a politikai jobb és baloldal felosztás mentén, de ezeken belül is alakultak érdekesebb formációk.

A magyar pártrendszer az elmúlt években
Forrás: Paradigma Intézet

A klasszikus pártok az évszázadok alatt átalakultak, ma már sokkal színesebb a pártpaletta, és eltűnőben van, illetve egyre inkább értelmét veszíti a a jobb - bal felosztás. Még az olyan régi demokráciákban, mint Nagy-Britannia vagy az Egyesült Államok, is átalakulóban van a társadalom, pedig évszázadokon át két-két párt uralta a politikai rendszert.

Megjelentek például a környezetvédők, a zöldek, több új párt is újrafogalmazta a régi értékeket, jöttek a rendszerellenes pártok, sorra alakultak a protest (valami ellen tiltakozó) szervezetek. Az egész pártpolitikai rendszer forrong és csak egy dolog benne az állandó, a változás. Ami nem baj, és ez a természetes létformája, hiszen - gondoljunk bele - az első pártokat még rizsporos parókás emberek alapították.

De mire jók a pártok?

A pártok - kissé patetikusan - utat mutatnak a közéletben tévelygő állampolgároknak. Ha optimistán közelítünk, akkor azt írjuk, hogy formálják a közvéleményt, programokat alkotnak, véleményeket ütköztetnek, választási alternatívát kínálnak. Ha pesszimisták vagyunk, akkor azt, hogy hatalmat akarnak szerezni, hogy közel kerüljenek a pénzcsapokhoz. De mivel ez egy ismeretterjesztő cikk, legyünk optimisták.

A pártok - optimistán - arra is jók, hogy kívánságokat, javaslatokat fogalmazzanak meg, jó esetben ehhez meghallgatják a választópolgárokat, és politikai hatalmukkal el is érhetik ezt a változást.

Még egyszer leírom, a pártok részesülni akarnak a politikai hatalomból. Tehát, ha egy párt hatalomra akar jutni, az nem elítélendő, bűnös dolog, hanem a létének az értelme. És hogyan juthatnak hatalomra a pártok? Úgy van, választások útján.

Mi az a politikai verseny?

De ahhoz, hogy egy párt kisebb-nagyobb sikerrel szerepeljen egy választáson, részt kell vennie a politikai versenyben. Ami elvileg hasonló a piaci versenyhez, utóbbiban a vásárló azt az árut, szolgáltatást választja, amelyik neki jobban megfelel, és aminek az ellenértékét, árát is ki tudja fizetni, és arányosnak tartja a megvásárolt értékkel.

A politikai versenyben maga a párt és annak jelöltje az áru, amit a politikai verseny során akarnak kívánatossá, elfogadhatóvá tenni. Igyekeznek megszólítani a vevőt, azaz a választópolgárt, és olyan terméket (választási ígéretet) ajánlani számára, aminek hatására nagyobb eséllyel írja az X-et az ő pártlogója és jelöltjének neve mellé, mint hogy másik pártot választana.

A politikai verseny állandóan zajlik, legjellemzőbb megjelenése a választási kampány. De erről és a választásokról majd sorozatunk következő részében írunk.


Tudd, lásd, tedd című demokrácia-sorozatunk folytatódik, a sorozatban már megjelent cikkeket itt találják.

A sorozatot a German Marshall Fund of the United States támogatja. „A jelen publikációban kifejtett vélemények nem feltétlenül képviselik a German Marshall Fund of the United States vagy partnerei véleményét.”
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tudd! Lásd! Tedd!