Volt, ahol elüldözték az uralkodót, volt, ahol beépítették a rendszerbe

Nem volt fáklyásmenet a modern demokráciák kialakulása, még fejek is hullottak. De lényeg mindenütt ugyanaz, még ha másféle ruhát is hord.

A demokrácia, a demokratikus jogok és döntések elve bele van kódolva az ösztöneinkbe - írtuk demokrácia-sorozatunk első részében Gondolnád, hogy a demokrácia az emberiséggel egyidős, és sokáig negatív fogalom volt? 2024. September 15. 19:01 . Ezért így utólag szükségszerűnek tűnik, hogy miután a történelmi újkor felforgatta az évezredes feudális és parancsuralmi viszonyait, egymástól függetlenül, több országban is kicsíráztak a demokrácia alapjai.

Hogyan függ össze a szilveszteri konfetti a demokráciával?

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A változások aztán vérmérséklet szerint vezettek békés átalakuláshoz vagy lefejezésekkel tarkított forradalmakhoz, amik még saját gyermekeiket is felfalták.

A svájciakról az a hír járja, hogy a szilveszteri konfettit rögtön a porszívóba öntik; a svájci demokrácia hússzú évszázadok alatt alakult ki, és a legközelebb áll a közvetlen demokráciákhoz A „gyermekvédelmi” kampányról jut eszembe - Így népszavaznak a svájciak 2021. December 01. 07:04 .

A rendszerető Svájc
Pixabay.hu

A franciák pedig egy áremelkedés után is képesek felgyújtani néhány autót Párizs belvárosában és hajlandóak megütközni a rohamrendőrökkel. Nem véletlen, hogy náluk évekig hullottak a fejek, mire kialakult a demokrácia, és annak is egy kifejezetten franciás változata.

Minden népnek meg kellett vívnia a saját, néha szellemi, néha fizikai harcát ahhoz, hogy saját kezébe vehesse a sorsát. Ahol ez a harc rövid volt és az emberek nem érzik a sajátjuknak, nos, ott inflálódik is a demokrácia fogalma, és szépen visszatérnek a parancsuralmi, tekintélyelvű rendszerekhez. Van, ahol teljesen, és van, ahol részben. De ez egy következő cikk témája lesz.

Polgárosodás, abszolutizmus, forradalmak

A feudális viszonyok végét a városok és polgárság kialakulása, a kézművesek megjelenése, a polgárság kialakulása jelentette. Nyugat-Európában már a 13. századtól működött a rendi parlamentarizmus, ami tulajdonképpen az uralkodó hatalmát korlátozta, korabeli fékek és egyensúlyok rendszereként. A rendi országgyűlésbe születési jogon kerültek be a főnemesek, ez azonban a feudális viszonyok felbomlásával megváltozott. Már a városi polgárság, a köznemesek és egyes országokban a szabad parasztok is beleszólást követeltek a közügyek intézésébe.

A 16-17. században azonban megerősödtek az uralkodók, kiszorították a rendeket, elérkezett az abszolutizmus időszaka. Amit Franciaországban XIV. Lajos, a Napkirály, Magyarországon II: József, a kalapos király jelképezett.

XIV. Lajos király portréja, Hyacinthe Rigaud festő munkája, forrás: Wikipedia
Forrás: Wikipedia

De az abszolutizmus magával hozta az átalakulást is, Angliában a 17. század végére kialakult a parlamenti monarchia. Aminek első betegségeit sorra orvosolták, így például kiterjesztették a választójogot, az 1689-es A Jogok Nyilatkozata megosztotta a hatalmi ágakon belüli feladatokat és jogokat, aminek része volt a kölcsönös ellenőrzés, a Nyilatkozat így megteremtette a demokrácia alapjait.

Az uralkodóból gyakorlatilag államfő, a brit birodalom egységének jelképe lett, feladatai leszűkültek a protokollra és a jelképes intézkedésekre.

Véres forradalom után többszöri rendszerváltás

Franciaországban a véres 1789-es forradalom után jelent meg az Emberi és polgári jogok nyilatkozata, amely először és azóta is deklarálta az emberi jogok sérthetetlenségét. Új alkotmányt fogadtak el, a hatalmat az egykamarás nemzetgyűlés gyakorolta, az országban alkotmányos monarchia alakult ki. Ez azonban nem tartott sokáig, 1792-ben kikiáltották a köztársaságot, a választójogot minden francia férfira kiterjesztették, egy évvel később kivégezték a királyt és családját.

Utcai zavargások Párizsban 2017-ben
https://francais.rt.com

A következő évszázadokban többször váltották egymást a politikai rendszerek és államformák. Jelenleg az ötödik köztársaságban élnek a franciák, ami a parlamenti demokrácia és az elnöki rendszer között van valahol.

Ahol papíron tervezték meg a társadalmi rendszert

Az Egyesült Államok kilóg a többi állam közül a tekintetben, hogy társadalmi rendszere nem évszázadok alatt alakult ki, hanem az alapító atyák alkották meg. A függetlenségi háború 1783-as lezárása után szabadon épült a felvilágosodás eszméinek megfelelő társadalmi (politikai) rendszer. Bevezették a hatalmi fékek és ellensúlyok rendszerét, a volt gyarmatokból külön-külön létrejöttek az államok, melyek saját parlamenttel, felelős kormánnyal és a kormányok élén a közvetlenül választott kormányzókkal rendelkeztek.

A Capitolium, az amerikai törvényhozás épülete
Mészáros Zsolt

1787-ben fogadták el az első alkotmányt, aminek értelmében szövetségi államot alapítottak, számos jogot megosztottak a hatalom négy szintje között. A hadsereg, a diplomácia, a pénzügyek, a kereskedelem szervezése és az adók nagy része szövetségi ellenőrzés alá került, a többi ágazat állami szintű irányítás alatt van. Az Egyesült Államokban kétkamarás közös törvényhozás (szenátus, képviselőház) és közvetett (elektorokkal) négy évre megválasztott elnök (kormányfővel) működik.

Az alkotmányt azóta többször kiegészítették, sokáig mintaként szolgált a modern demokráciák számára. Az amerikai állampolgároknak a törvények biztosítanak bizonyos jogokat, mint például a szólás szabadsága, az önrendelkezés, a magántulajdonhoz való jog és a fegyvertartás.

A lényeg ugyanaz, még ha másféle ruhát is hord

A demokrácia sokféle útion kialakulhat, ahogyan ki is alakult, és többféle formát is felvehet. Más a helyzet ott, ahol ezer év volt rá, és más, ahol történelmi előzmények nélkül alakították ki a társadalmi rendszert. A demokráciának nevezhető rendszerek abban hasonlítanak, hogy a legfőbb elvük az egyenlőség, az emberi jogok érvényesítése, az önrendelkezés szabadsága, és a jog a közügyekben való részvételre. Hogy ez milyen formákban és rendszerekben működik, arról sorozatunk következő részében olvashatnak. A sorozatban már megjelent cikkeket itt találják.

(Címlapképünkön a Buckingham-palota, a brit uralkodó otthona)

A sorozatot a German Marshall Fund of the United States támogatja. „A jelen publikációban kifejtett vélemények nem feltétlenül képviselik a German Marshall Fund of the United States vagy partnerei véleményét.”
adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tudd! Lásd! Tedd!