Az újszülött baba csak szürke foltokat lát, hiszen az anyaméhben nem tudott fejlődni a látása – írja a femina.hu.
Az újszülötteknek nem csak a szemmozgató izmai fejletlenek, de azok a fényérzékelő receptorok – az úgynevezett csapok – is, melyek az éles látásáért és a színlátásért felelnek. A fotoreceptorokon és a sugárizmokon túl pedig az agy azon területei is éretlenek, melyek a látásért felelnek.
A csecsemő kéthetes korban már észreveheti az élénk színeket és a nagy formákat. Egy hónaposan már próbál fókuszálni a szülőkre, és mivel távolra még nem lát, főként a közeli dolgok iránt érdeklődik. Hathetesen a tekintetét még nem, de a fejét már fordítja a figyelmét felkeltő dolgok után.
Két hónapos kor után kezdi felfedezni az arc részleteit, kettő és négy hónapos kor között már a szemével követi a fényt, a mozgó tárgyakat, és próbál fókuszálni is rájuk. 5-8 hónapos korára a csecsemő mélységérzékelése megerősödik, a színlátása javul. Öt hónaposan már arcról felismeri a szüleit.
9-12 hónapos korára a baba jobban érzékeli a dolgok közötti távolságokat. Ekkorra már élesen és színesben látja a körülötte lévő tárgyakat, embereket. A térlátás fejlődése egy-másfél éves kortól indul meg igazán, látóképességük teljes fejlettségét pedig nagyjából iskoláskorra érik el a gyerekek.
Ebben az egyperces videóban bemutatják, mit is lát a baba az első egy évében: