Tulajdonában van az ország egyik legnagyobb kortárs művészeti gyűjteménye, a fővárosban nemzetközileg is elismert galériát működtet (az acb Kortárs Művészeti Galériát), és közel egy évtizede (jövőre lennének tíz évesek) egy nonprofit kiállítóhelyet is menedzsel Szombathelyen, a Thököly utcai Irokéz Galériát. A sikertörténet azonban nem töretlen, a szombathelyi szál ugyanis a közeljövőben véget ér.
Pados Gábor hiába indult Szombathelyről, hiába lett az Irokéz neve közismert védjegye a minőségnek, és alakult ki a galéria körül egy masszív törzsközönség, Szombathely önkormányzatának érdektelensége, és a támogatás megvonása miatt a tulajdonos úgy határozott: vége – jövőre bezárja a szombathelyi kortárs kiállítóteret.
Még az év elején ígéretet kapott az Agorától és a szombathelyi önkormányzattól, hogy a kulturális intézmény és a város az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően 2010-ben is bruttó egy-egy millióval (ez nettó 800-800 ezer forint) támogatja a galéria működését – mondta el Pados Gábor. Ez idáig azonban egy fillért sem látott, miközben idén is folyamatosan működtette a kiállítóhelyet. Ősztől pedig a város költségvetéséből is kihúzták a galéria támogatási összegét. Idén már saját zsebből, és az NKA támogatásából finanszírozta a működést, azonban látva az önkormányzat érdektelenségét, ezt 2011-re biztosan nem tudja vállalni.
Pedig remek törzsközönségük van
Pedig az elmúlt tíz évben – tette hozzá Pados Gábor – a kedvező szakmai elismerések mellett a Thököly utcai tetőtér bebizonyította, hogy kiválóan alkalmas kortárs képzőművészeti kiállítások és zenei események megrendezésére. A galéria ugyan magántulajdonban van, ám nem kereskedelmi, hanem nonprofit, közhasznú programot lebonyolító intézmény, amelynek a célja mindezidáig az ingyenes, de magas szintű kulturális szolgáltatás, a közművelődés.
Évente nyolc-kilenc, országos mércével is kimagasló kortárs tárlatot tartottak itt (összesen az elmúlt években közel negyvenet szerveztek), emellett számos szombathelyi kulturális nagyrendezvény munkájába is bekapcsolódtak: idén például helyet adtak a Mesebolt Bábszínház kiállításának és a Homo Ludensnek. Az elmúlt évtizedben rendszeresen bekapcsolódtak a város nagyrendezvényeibe, helyet adtak a Bartók Fesztivál, a Lamantin Jazzfesztivál és a Mediawave egyes programjainak, a galéria a Bloom nap központja is volt. Évente megrendezték a szombathelyi középiskolások bemutatkozó tárlatát, és jelentős sikere volt a Vas megyei tehetségkutató programjuknak is.
A látogatószámok után érdeklődve Pados elmesélte: megnyitóikon rendszeresen 200-300 ember vesz részt, és a tárlatokat eztán is körülbelül ugyanennyi ember nézi meg. Óriási eredmény ez – fogalmazott –, egy budapesti galériát sem látogatnak többen, ráadásul egyre több a fiatal, a köziskolás és egyetemista korosztály is egyre inkább kíváncsi az itt bemutatott munkákra. A galériában a középiskolás korosztálynak rendszeresen képművészeti órákat is tartottak.
„Megalázó, hogy ennyi év és szakmai sikerek után is könyörögnöm kellene a támogatásért, hogy az önkormányzat egyszerűen átlép rajtunk.” – foglalta össze a tulajdonos a véleményét. Az említett bruttó kétmillió forint ugyanis a költségek kisebb részét fedezi csak, egy-egy ilyen tárlat megrendezése ugyanis számos kiadással jár. Az például, hogy Budapestről leutaztatják a műtárgyakat, közel 150 ezer, csak a villanyszámlájuk 400 ezer forint. Ha egy ilyen nagyságrendű bemutatóhelyet kívánna az önkormányzat önerőből működtetni, az 20-40 millió forintjába kerülne. Mi ehhez képest a két millió? – kérdezzük mi is.
Az utolsó Irokezes tárlatok
Az Irokéz Galériában még a héten megtekinthető az utóbbi néhány év egyik legkonzekvensebben alkotó fiatal magyar képzőművészének, Kis Róka Csabának a tárlata PRIAPUS - Kis Róka Csaba kiállítása 2010. October 17. 20:19 . Tavasszal pedig Lovas Ilona, a SEK rajz tanszékének tanára mutatkozik be a szombathelyi galériában. Aztán végleg bezárnak.