Július 14-én a csepregi Jövőtér Egyesület tizenhat órára meghirdetett gyermekprogramja előtt apró intermezzo színesítette a műsort: egyszerre két zenekar is színpadra kívánt lépni, mondván, a szervező őket bízta meg a műsor megtartásával. A főszervező gyors salamoni ítélete után végül is mindkét zenekar megtarthatta műsorát, gázsit azonban csak az egyik kapott...
Tromf együttes: hívtak, és mentünk
Pető Ferenc, a pórul járt Tromf együttes vezetője szerint fellépti díjukat a rendezvényt szervező egyesület vezetője, Szabó Bálint miatt nem kapták meg: "Körülbelül egy hónappal a fesztivál előtt hívott fel telefonon a Jövőtér egyesülettől Szabó úr, aki Horváth Györgyre, az MMIK igazgatójára hivatkozott, mondván, tőle tudja a telefonszámomat. Elmondta, hogy zenekaromat egy délutáni gyermekprogram megtartására szeretné felkérni. Meg is állapodtunk az összegben és a fizetés módjában. Mivel korábban nem ismertük egymást, a biztonság kedvéért még meg is kérdeztem tőle, hogy biztos-e a dolog, mire ő azt válaszolta, hogy igen, feltétlenül várják zenekarunkat. Fel is írtam a noteszembe a fellépést, és bejegyeztem a Szabó Zoltán nevet is, amit valószínűleg félreérthettem a telefonban. Nagy sikerű fellépésünk után azonban Szabó Bálint megtudta, hogy a Szabó Zoltán név szerepel a noteszemben, ezért arra való hivatkozással, hogy nem egyezik a keresztneve az ott levővel, nem fizette ki a fellépti díjunkat. Azt mondta, mivel nem ő hívta meg zenekarunkat, nem fog fizetni."
Párhuzamos szervezés?
"Se személyesen, se telefonon nem beszéltem Pető Ferenccel, amit az is bizonyít, hogy a naptárában Szabó Zoltán név szerepel, nem az enyém" - reagált Szabó Bálint. "Bár abban igaza van, hogy nem hívatlanul jött a rendezvényre, hanem valaki odahívta. Szerintem párhuzamos szervezés történt, valaki az egyesület nevében meghívta az együttest annak a műsornak a megtartására, amelyre mi a Szörp zenekart kértük fel." Arra a kérdésre, hogy ki, vagy kik állhatnak az említett párhuzamos szervezés hátterében, az egyesület elnöke azt válaszolta, hogy "azok, akiknek nem áll érdekében, hogy az egyesület Csepregen tevékenykedjen, illetve a közéletet, az embereket kicsit megmozgatja."
Bonyolódik a dolog...
Az egymásnak ellentmondó történetekben csak most következnek az igazi csavarok: Szabó Bálint és Pető Ferenc a kérdéses fellépés előtt váltottak néhány szót egymással, melyre mindenki máshogy emlékszik vissza: "Amikor Csepregre értünk, megdöbbenve láttuk a társammal, hogy a plakáton egy másik együttes neve szerepel." - állítja a Tromf zenekar vezetője. "Kérdeztük Szabó úrtól, hogy mi legyen a teendő, aki aztán a színpadon barátságosan kezet fogott velem, odaadta a névjegyét (amit azóta is őrzök, mint fizetséget...), elnézést kért a kellemetlenségekért, és azt mondta, tartsuk meg műsorunkat. Majd megígérte, hogy fellépésünk után rendezi velünk az anyagiakat. Kérésére a telefonon egyeztetett műsoridő felét játszottuk csak, mivel utánunk a szintén meghívott Szörp együttes lépett fel." Szabó Bálint elismerte, hogy beszélt Petővel a fellépés előtt, valóban odaadta a névjegyét, de hogy a számla rendezésére tett volna ígéretet, határozottan cáfolja: "Azt mondtam, hogy rendezzék az anyagiakat azzal, aki őket idehívta, Szabó Zoltánnal. A zenekar fellépése közben még az is az eszembe jutott, hogy a biztonsági őrökkel lehozatom őket a színpadról, de nem akartam megzavarni a műsorukat."
Ki kivel beszélt telefonon?
Pető Ferenc állítja, őt az MMIK igazgatójára hivatkozva hívták fel, ezért a Nyugat megkérdezte Horváth Györgyöt, aki elmondta, hogy Szabó Bálintnak ő ajánlotta figyelmébe a Tromf együttest, illetve Pető Ferenc telefonszámát is ő adta meg neki. Ezt a jelentéktelennek tűnő esetet csak azért fontos megemlítenünk, mert amikor először beszéltünk Szabó úrral, azt állította, az MMIK igazgatójától kapta a telefonszámot, de nem hívta fel a zenekart. Az egyesület vezetője később máshogy emlékezett a történtekre: "Beszéltem Horváth Györggyel erről is és más dologról is, de nem tőle kaptam meg Pető úr telefonszámát, hanem az egyesülettől egy másik személy érdeklődött az MMIK-ban, neki adta meg egy hölgy az együttes telefonszámát. Addigra már előrehaladott stádiumban volt a tárgyalás a Szörp együttessel, amellyel végül a szerződést megkötöttük. Most már a bíróság kötelessége, hogy megállapítsa a jogsértést, mivel Pető úr alaptalan vádaskodásával megsértette a Jövőtér Egyesületet."
Kinek van igaza? Egy mindenesetre biztos: csak a kérdéses rendezvényen jelen lévő gyerekek érezhették magukat maradéktalanul boldognak, mert a meghirdetett Szörp zenekar helyett két produkciót is láthattak Csepregen...