Felelevenítjük egy közel 10 éves sorozatunkat, melyben híres emberek szombathelyi látogatásáról számoltunk be. Azonban akkor még nem voltatok velünk ennyien. Repüljünk most vissza együtt Szombathely múltjába! A sort
Kádárral kezdtük,
Itt járt... Kádár János
2021.
February
20.
11:36
aztán
Széchenyivel,
Itt járt... Széchenyi István
2021.
February
27.
15:38
Kodállyal,
Itt járt... Kodály Zoltán
2021.
March
15.
19:31
Rákosival,
Itt járt... Rákosi Mátyás
2021.
March
20.
15:20
Horthyval
Itt járt... Horthy Miklós
2021.
March
28.
14:16
és
II. János Pál pápával
Itt járt... II. János Pál pápa
2021.
April
04.
15:29
folytattuk, most pedig következzen Ferenc József Károly.
I. Ferenc magyar király (1768-1835), aki II. Ferenc néven az utolsó német-római császár is volt, II. József halála után került hatalomra Bécsben. 1804-ben felvette az osztrák császári címet majd 1806-ban lemondott a német-római császári koronáról.
A Szent Szövetség egyik alapítótagja volt, belpolitikáját a nemzeti és liberális törekvésekkel való szembenállás, a konzervatív abszolutizmus határozta meg. Uralkodása idején fojtották vérbe a magyar jakobinusok mozgalmát. Magyarországon az erős ellenállás hatására 1825-ben az országgyűlés összehívására kényszerült, ezzel nyílt meg a reformországgyűlések sora.
Ferenc főherceg a gyermek nélkül maradt II. József hívására érkezett Bécsbe, hogy az uralkodói kötelességekkel megismerkedjen. A későbbi német-római, majd ausztriai császár és magyar király a haditudományok gyakorlása, s hazánk megismerése végett Magyarországra is ellátogatott. 1786-ban, 18 éves korában egy hónapot töltött Szombathelyen. Itt született naplóit később Géfin Gyula tanulmányozta.
A főherceget Kinsky gróf altábornagy és három lovas díszszázad fogadta városunkban. Szállást Szily János püspök biztosított számára az akkoriban üresen álló szemináriumban. Az érkezését követő reggel első útja abba a várkápolnába vezetett, amit öt évvel később lebontottak.
Az ifjú uralkodójelölt alapos katonai kiképzésben részesült, de jutott ideje szórakozásra, kirándulásra, műélvezetre is. Színházba ment, megtekintette a püspök régiséggyűjteményét, lóháton bejárta a környező településeket, a Kálvária mögötti erdőséget, megnézte Olad szőlőültetvényeit, a püspök soroki majorját és a frissen alapított Újperintet.
Az előkelő vendég tiszteletére július 9-én bált rendeztek a városban. A püspöki palotában összegyűltek a környék nemesei és legfőbb katonatisztjei.
„D.u. 4 órakor megtekintettem a katonák bálját. Egyik részük a Zöldfa előtti téren táncolt, a másik egy kertben. Igen jó kedvük volt. Nagyobbrészt tisztességesen viselkedtek...” – írta naplójába a főherceg. A püspöknél a nemesek kártyáztak, majd itt is kezdetét vette a táncmulatság. Ferenc kilenc óráig maradt a társasággal és saját bevallása szerint jól mulatott.
Ferenc főherceg egyik naplójában megtalálhatjuk Szombathely részletes, egyik legkorábbi leírását is. A jegyzetekben említést tett a külvárosokról, az iparról, a lakosságról, a vallásról, a terekről és épületekről, sőt még a kocsmákról, a Zöldfáról és a „nagyon piszkos” Batthyányi kúriáról sem feledkezett meg.
Az uralkodójelölt július 22-én hagyta el Szombathelyt, hogy a tapasztalatgyűjtést Pesten folytathassa. Ifjúságának e szép hónapjára mindig szívesen emlékezett, a királynéval együtt többször visszatért ide.
Szombathely iránti szeretetének jele, hogy 1793-ban líceumot adott a városnak, Szily János halála után pedig tízezer forinttal biztosította a székesegyház továbbépítését.