Lapunk az elmúlt hónapokban többször is foglalkozott a tavaly májusban indult
Európa jövője konferenciával,
amely az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság együttműködése nyomán jött létre, és lehetőséget kínál az európai polgároknak arra, hogy megvitassák az Európa előtt álló kihívásokat és kiemelt feladatokat. Részletek
itt
Elindult uniós sorozatunk, most Ön is hangot adhat a véleményének
2021.
December
08.
15:34
olvashat róla.
A múlt hét második felében ukrán polgárok és parlamenti képviselők közreműködésével immár második alkalommal szenteltek egy teljes plenáris ülést az Európa jövője konferencia polgári vitacsoportjai által megfogalmazott ajánlásoknak.
A konferencia plenáris ülésének résztvevői számba vették „az EU szerepe a világban/migráció” és „az erősebb gazdaság, társadalmi igazságosság, munkahelyek/oktatás, ifjúság, kultúra, sport/digitális átalakulás” európai polgári vitacsoportok által megfogalmazott 88 ajánlást, valamint a nemzeti polgári vitacsoportok kapcsolódó ajánlásait.
Putyin Ukrajna elleni inváziója és az arra adott uniós reakció kiemelt helyen szerepelt a hétvégén lezajlott vitákban.
Az ukrajnai háborús területeket elhagyó menekültek képviselői, az ukrán Verhovna Rada parlamenti képviselői és a PromoUkraina egyesület képviselői egyaránt felszólaltak, hogy megosszák nézeteiket az „EU szerepe a világban” című beszélgetés során. Az ülésen a nyugat-balkáni országok képviselői is részt vettek.
Guy Verhofstadt (Európai Parlament) a következőket nyilatkozta: „Az ukrajnai drámai események sokkhullámokat váltottak ki az Európai Unióban, és ez a plenáris ülés vitái során nagyon is kézzelfogható volt. A konferencia következtetéseiben ennek tükröződnie kell. Egyértelmű, hogy a jövő más lesz, mint amit néhány héttel ezelőtt elképzeltünk. Ezért magának Európának is változnia kell ahhoz, hogy szembenézzen ezzel az újonnan kirajzolódó jövővel és a kialakulóban lévő új világrenddel.”
Clément Beaune (a Tanács francia elnöksége) kijelentette: „Az európai polgárok által megfogalmazott összes ajánlást megkaptuk. A konferencia plenáris ülésének mostantól arra kell törekednie, hogy ezeket konkrét javaslatokba ültesse át. A kontinensünkön kibontakozó drámai események fényében elengedhetetlen az Európai Unió reformja és megerősítése.”
Dubravka Šuica (az Európai Bizottság alelnöke) elmondta: „Miközben mi most egy olyan eseményen veszünk részt, amely közelebb visz bennünket a polgárokhoz, Putyin katonai fellépést indít az európai törekvéseiket kifejezésre juttató ukrán állampolgárok ellen. Ez támadás az európai értékek és életmód ellen. Az európaiság azt jelenti, hogy az emberek egy olyan egyedülálló projekt részesei, amely mindenki számára lehetővé teszi, hogy teljes mértékben kamatoztassa a benne rejlő képességeket és gyakorolhassa jogait. Ezért e szörnyű körülmények között a mostani konferencia fontosabb, mint valaha, és minden eddiginél nagyobb szükség van rá.”
A következő lépések
Március 25–26-án a konferencia plenáris ülése ajánlásokat fog kidolgozni, amelyek a nemzeti és az európai polgári vitacsoportok ajánlásain, a többnyelvű digitális platformtól származó elképzeléseken, valamint a konferencia plenáris ülése és munkacsoportjai keretében folytatott eszmecseréken fognak alapulni, témák szerint csoportosítva.