„100 ezer lenne a mosógép javítása, kezicsókolom” – írtam meg „100 ezer lenne a mosógép javítása, kezicsókolom” - Na, itt csúszik el a környzetvédelem! 2021. February 17. 11:36 még bő egy évvel ezelőtt élményeimet itt a Nyugaton.
A téma az az ellentmondás volt, ami környezetvédelem állítólagos fontossága és a műszaki készülékek rövid élettartama és javíthatatlanságuk között feszül az Európai Unióban.
Mert szép-szép, hogy nem használunk többé műanyag szívószálat, de eközben kihajigáljuk a néhány éves, apró hibás műszaki cikkeket, mert azok vagy javíthatatlanok, vagy nem éri meg őket javítani.
De ez most változhat.
A múlt hét végén zárult Strasbourgban az Európa jövője konferencia, ahol a plenáris ülésen 49 javaslattervezetet fogadtak el, és meghatároztak több mint 300 intézkedést, amellyel ezek a javaslatok megvalósíthatók.
Ezek között van például az a környezetvédelemmel, a fenntartható fogyasztással kapcsolatos javaslat is, amelyek kapcsán ezt olvashatjuk az ülés után kiadott, magyarul is olvasható 55 oldalas dokumentumban:
„Intézkedések bevezetése a korai vagy időnek előtti (és a tervezett) elavulás kezelésére, hosszabb garanciák biztosítása, a javításhoz való jog előmozdítása és kompatibilis pótalkatrészek rendelkezésre állásának és hozzáférhetőségének biztosítása.”
Azaz végre van esély arra, hogy az Unió végre rámozdul arra, hogy a gyártók hosszabb időre tervezzék a termékek élettartamát, azok javíthatók legyenek, illetve ehhez pótalkatrészek is legyenek.
Mi ennek kapcsán megkérdeztük a szombathelyieket, és nem volt nehéz megbizonyosodni arról, hogy valós problémáról van szól, és mindenki örülne, ha e téren változás történne.
Az Európa jövője konferenciáról itt olvashat bővebben.