A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint 18:30-ig országosan a szavazásra jogosultak 56,09 százaléka ment el szavazni.
A legaktívabb megye Vas megye, itt a választók 61,56 százaléka voksolt.
A megyei jogú városok közül a legtöbben - csakúgy, mint öt éve - Hódmezővásárhelyen járultak az urnákhoz, ott a szavazásra jogosultak 65,56 százaléka járult az urnákhoz. A második legaktívabb város Szombathely, itt 61,6 százalékos volt a részvétel 18:30-ig.
Bezártak a szavazóhelyiségek, véget ért a választás
Este hét órakor bezártak a szavazóhelyiségek, vagyis véget ért a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választás.
Hamarosan jönnek az eredmények. Kilenc körül már kiderülhet, Vasárnap este kilenc körül már megtudhatjuk, ki lesz az új polgármester June 09. 12:25 ki lesz a polgármester.
Rosszul lett egy szavazó a vassurányi szavazókörben
Rosszul lett egy szavazó a vassurányi szavazókörben - közölte a Nemzeti Választási Iroda.
Mint írják, a szavazatszámláló bizottság mentőt hívott hozzá, akik gyorsan a helyszínre érkeztek. A szavazás lelassult.
Vajon melyik Vas megyei város a legaktívabb? És a legpaszívabb?
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint 15 óráig a Vas megyeiek 43,63 százaléka járult az urnákhoz, ami magabiztosan meghaladja a 2019-es önkormányzati választás időarányos megyei aktivitását (38,19 százalék).
A tíz Vas megyei város közül kilencben nagyobb a szavazási kedv, mint öt évvel ezelőtt.
A kivétel Csepreg, ahol a 2019-ben valamivel aktívabbak voltak az emberek, mint a mai nap. De este 19 óráig ez természetesen változhat.
A legaktívabbak a megyében valamiért Őriszentpéteren voltak a polgárok, ahol a jogosultaknak már több mint fele leadta a voksát 15 óráig. Ez közel 50 százalékos emelkedést jelent.
Figyelemre méltó, hogy a megye más határközeli városaiban (Körmend, Szentgotthárd) is nagy a szavazási kedv.
A legpasszívabb idén is Vép tűnik, ahol 15 óráig a választók 15 százaléka adta le voksát.
Az országos átlag egyébként 15 órakor 42,04 százalék volt.
"Mi már szavaztunk, megyünk bulizni"
Éppen késői ebédjét fogyasztotta a szavazatszámláló bizottság elnöke, amikor gyorsan feltettem neki néhány kérdést a szombathelyi 36-os számú szavazókörben a Széll Kálmán utcában, a Szolgáltató Központban. Megtudtam, rendkívüli esemény nem történt 16 óráig. Addig 50 százalék körüli volt a részvételi arány. Nem volt nagy tumultus ottjártamkor. Ebben a szavazókörben egyébként 995-en voksolhatnak.
A 17 órás adatok alapján közülük 524-en jelentek meg, ez 52,66 százalékos arányt jelent.
2019-ben 1055 fő szavazhatott itt, 590 fő jelent meg. Tehát 54,88 százalékos volt a részvételi arány akkor. Ezt a szavazókört 2019-ben Nemény András nyerte a polgármesterjelöltek közül és Lukács Dániel képviselőjelölt az Éljen Szombathely! Egyesület színeiben. A polgármester ugye Nemény lett, de a választókerületet végül Takátsné Tenki Mária a Fidesz jelöltje nyerte. Akkor ez a 8-as számú választókerület volt, most pedig a 6-os, ahol Issovits Istvánra (Konzervatívok Egy Jobb Városért), Németh Krisztián (Fidesz-KDNP), Kolonits Lászl(Mi Hazánk), Putz Attila András (Éljen Szombathely! Egyesület) lehet voksolni. Takátsné Tenki Mária az idén már sehol nem indult.
Amikor kijöttem a szavazókörből, a Széll Kálmán utcában egy csapat fiatalba botlottam, akiket arról kérdeztem mennek-e szavazni. Kiderült, ők már szavaztak máshol, mennek bulizni. Ha nyer az, akire voksoltak azért, ha nem nyer, akkor meg azért lesz ereszd el a hajamat.
Továbbra is magas a részvétel
A választásra jogosultak 42,04 százaléka jelent meg a szavazókörökben - közölte a Nemzeti Választási Iroda.
2019-ben, az utolsó önkormányzati választáson délután három óráig 38,19 százalék volt a részvételi arány. Ami azt jelenti, hogy most jóval magasabb részvételre számíthatunk.
Nemény András és Balassa Péter már szavazott
A család támogatása már megvan - írta a Facebookon kiposztolt fotója mellé Nemény András Szombathely polgármestere és polgármesterjelöltje (Éljen Szombathely).
Nemény feleségével és két lányával szavazott kora délután.
A szombathelyi polgármesterjelöltek közül Balassa Péter (Konzervatívok Egy Jobb Városért!) posztolt a szavazásáról, ő délelőtt adta le a voksát.
Lenkai Nóra (Fidesz) és Danka Lajos (Mi Hazánk) nem posztolt eddig a szavazásáról, pedig nekik is van Facebook-oldaluk.
Kora délután viszont Hende Csaba országgyűlési képviselő már leszavazott, ahogyan az Facebook-posztjából kiderül.
A Petőfi-telep az árvízzel küzd a szavazás napján
Szombathely Petőfi-telepi városrészén a vasárnap többeknek másképp alakult, mint ahogy azt előre tervezték. Az éjjeli esőzések hatására a lakóparkot elöntötte a víz, Frissítve - Házakat is veszélyeztet az árvíz a szombathelyi Petőfi-telepen June 09. 08:11 sokan még most is homokzsákokat pakolnak.
Néhány száz méterre onnan, a templom melletti közösségi házban viszont javában zajlik a választás. Nyolc óra után érkezem szavazni. Sok emberrel nem találkozom, a szavazóbizottságon kívül csak én tartózkodom az épületben. Távozásom után javulni látszik a helyzet, nagyjából 8-10 ember érkezett egyszerre voksolni.
Petőfi-telep egyébként a 12-es választókörzethez tartozik, ami a külvárosi részeket (Újperint, Külső Nárai út) is lefedi, de ide tartozik a Körmendi út és a Brenner körút jelentős része is.
Szombathelyi legkisebb városrészéné egyébként öt éve nem volt akkora választási kedv, 9 óráig akkor a választásra jogosultak 3,38 százaléka (16 fő) jelent meg. Ez a szám most jelentősen nagyobb, 9 óráig a választók 10,25 százaléka (45 fő) adta le a voksát.Próbáltunk többekkel beszélni a szavazás után, de a helyiek nem bizonyultak túlságosan kommunikatívnak.
Egyedüli szavazó voltam az átjelentkezettek szombathelyi szavazókörében
A pár lépésre lévő levéltárban többen szavaztak eddig, mint 2019-ben - írta nemrég Józing kolléga, a Kossuth utca 11-ben viszont alig páran nyitották rá az ajtót a szavazatszámlálókra reggel 9-ig.
A volt tankerületi épületben a 2022-es országgyűlési választások óta van szavazókör, ami a 100-as számot kapta, annak ellenére, hogy Szombathelyen - ezen kívül - 72 szavazókör van. Azok a választópolgárok, akik állandó lakcímük helyett Szombathelyen akarnak szavazni, korábban a levéltári szavazókörben voltak beosztva, ám ott komoly sorok és tumultusok alakultak ki, nem volt ritka a hangosabb szóváltás sem.
Ezért nyitották meg a 100-ast, ahová az átjelentkezettek jó részlt helyezték át. Azokat, akik - mivel másik településen van a lakcímük - itt csak az Európai Parlament képviselőjelöltjeire, pontosabban listáira szavazhatnak.
Ami nem igazán mozgatja meg a választókat, 9 óra után pár perccel senki nem volt a helyiségben, 9 óráig 14-en szavaztak itt. Ami közel 8 százalékot jelent, ebben a szavazókörben 177-en szavazhatnak.
2022-ben, az országgyűlési választásokon, nagyjából ugyanebben az időben hosszú sorban kanyarogtak a szavazásra várók, bőven az utcán volt a sor vége. Ekkora a különbség a két választás között.
Reggel 9-kor még bírta rohamot a szombathelyi Hefele Menyhért utcai szavazókör
Reggel 9 óra előtt kisebb hullámokban érkeztek szavazók a szombathelyi 40. számú szavazókörhöz a Hefele Menyhért utcába, a Vas Megyei Levéltárba.
Ez a belvárosi szavazókör fogadja azokat is, akiknek nincs szombathelyi lakcímük, de szavazni akarnak az EP-listára.
Láthatóan főleg idősebbek álltak sorban a szavazócédulákért, de láttunk néhány fiatalt, mi több, belefutottunk Árvai Györgybe, a Fidesz egyik helyi jelöltjébe is.
Egy idősebb hölgy azt mondta, ő nem szavazott az EP-listára, mert nem tudott dönteni, de annál fontosabbnak tartja a helyi szavazás eredményét, így leadta voksát a polgármesterre és a képviselőre is.
Egy fiatalember viszont – akinek pólója miatt volt némi vitája a szavazatszámláló bizottsággal – éppen az uniós választás belpolitikai jelentőségét emelte ki lapunknak.
Ebben a szavazókörben körülbelül 800-an szavazhatnak, közülük 91-en jelentek meg 9 óráig, ami 11,15 százalékos részvételt jelent. Ez valamivel magasabb, mint a 2019-es EP-választás 10,08 százaléka.