A magyar belpolitikának nem az a legizgalmasabb kérdése, hogy Magyar Péternek hogyan sikerült néhány hónap alatt felépítenie a nulláról az ellenzék messze legnépszerűbb pártját, hanem az, hogy hogyan alakul a Tisza Párt sorsa az elkövetkezendő két évben.
Még tovább erősödik? Összeroskad? Stagnál?
Az mindenesetre jó döntésnek tűnik, hogy a párt nem indult el A Vas megyei listás szavazatok jól mutatják, mekkora követ dobott a Tisza Párt a politika állóvizébe June 12. 06:51 a helyi önkormányzati választáson, mondván,
a kiválasztott jelöltek között szinte minden megyében vannak álcivil kormánypárti és ellenzéki pártokhoz köthető trójai falovak, olyanok, akiket szándékosan azért küldtek, hogy ártsanak a TISZA Párt hitelességének.
Két év – 2026-ben lesznek parlamenti választások - elvileg elég ahhoz, hogy kiépítsék a vidéki szervezeteket, de az is biztos, hogy nem lesz egyszerű.
Nemcsak azért, mert nem tudni, mekkora tartalékok vannak még a pártban, hanem azért is, mert nem tudni, mekkora tartalékok vannak még a társadalomban.
Talál-e Magyar Péter elég olyan „kádert”, aki a kisebb településeken hitelesen tudja képviselni a politikai irányvonalat, olyanokat, akiknek a nadrágjára (szoknyájára) nem fröccsent sár az elmúlt évtizedek politikai mocsarában.
Egy év múlva már okosabban leszünk, most egyelőre maradjunk a tényeknél.
Tény például, hogy a Tisza Párt országos szinten európai parlamenti listákon 29,6 százalékot szerzett, míg Vas megyében A Vas megyei listás szavazatok jól mutatják, mekkora követ dobott a Tisza Párt a politika állóvizébe June 12. 06:51 ez a szám 27,7 százalék.
Ez így önmagában is figyelemre méltó, de részletek még inkább.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) adataiból kikerestük, hogy Vas megye 13 városában mennyien szavaztak a Tisza Pártra. És meglepő eredményre jutottunk.
Magyar Péter pártja arányaiban Sárváron kapta a legtöbb (32,5 százaléknyi) szavazatot.
Az is meglepő, hogy - a politikailag teljesen más pályán futó Szombathely mellett - Sárvár volt az a város, ahol a Fidesz 50 százalék alatt végzett.
A Tisza Párt a másik fürdővárosban, Bükön kapta a második legtöbb szavazatot (29,3 százalék), míg harmadik helyre Jánosháza (29,2) futott be.
Az új párt számára a legkevesebb babér Répcelakon (20,9), Csepregen (21,7) és Vasváron (22,7) termett.
A diagramból mellesleg az is kitűnik, hogy azokban a kisvárosokban, ahol a baloldali polgármesterek „utcahosszal” nyerték a választás (Celldömölk, Répcelak), listákon simán nyert a Fidesz, azaz választók sokkal inkább figyelembe veszik a jelöltek személyét, mint azt sejteni lehetett. Már csak ezért is nehéz jóslásokba bocsátkozni a Tisza Párt jövője ügyében.