A közszolgálati tévés műsorok közötti kikövezett úton legutóbb 2002 végén álltunk meg, ahol olyan műsorokról emlékeztünk meg, mint a 2001-es NévshowR, a 2002-es Este, de a listáról nem hiányozhatott a közszolgálat teljes megújulása sem, amivel sikerült nézőket visszacsábítani a csatornához.
Ma utolsó alkalommal haladunk előre az időben, hogy megnézzük, milyen műsorokat nézhettünk a kétezres évek közepéig ha a közszolgálati televíziót választottuk.
A Szólás Szabadsága
A vasárnap esténként jelentkező politikai-közéleti műsor eredetileg a Baló György által vezetett A Hét c. műsor helyett indult el a közszolgálati adón 2003 áprilisában. A műsor különlegességét az adta, hogy eltért a korábban látott talkshowktól, itt ugyanis szerepet kaptak különböző élő kapcsolások, stúdióbeszélgetések, és riportok is.
A vasárnap késő este látható műsorban egyébként rendre jelentek meg a politikusok, színészek, és művészek is, akiket előbb Friderikusz Sándor, Győrffy Miklós, Baló György, illetve Krizsó Szilvia kérdezett. A Szólás Szabadsága az M1 egyik legnézettebb politikai magazinja volt, ennek ellenére 2010-ben az új vezetés úgy döntött, azon év őszétől nem tart igényt a műsor szolgálataira.
Krém
Miután Hajdú Péterék távoztak az MTV-től, a csatorna vezetősége úgy döntött, új showműsort készít a Hajdúék által frissen kitaposott, vasárnap esti műsorsávba. A Krém – édes mindenkinek alapvetően két műsort ötvözött, az egyik a korábban a TV2-n sikeres Dalnokok Ligája c. produkció volt (ennek lényege, hogy ismert zenekarok egy ismert dalt dolgoznak át egy bizonyos tematikára, és ezt beöltözve elő kellett adniuk), illetve a korábban már említett NéwshowR.
E két műsort úgy sikerült összevetni, hogy megjelentek hírességek, akik elénekeltek egy-egy, nem általuk ismertté vált dalt, akivel aztán a két műsorvezető – előbb Rákóczi Feri és Nagy Tünde , később pedig Ábel Anita – beszélgettek velük.
A showműsor 2005 szilveszterén indult a közszolgálati tévén, és pontosan két évig futott a Magyar Televízió képernyőjén.
Életképek
A Szomszédok 1999-es megszűnése után a kétezres évek elején még mindig élt a sorozat körüli kultusz, melyre a Magyar Televízió, egészen pontosan Horváth Ádám tette fel a pontot azzal, hogy 2004 tavaszán bejelentették, a „legenda folytatódik”.
Annak ellenére, hogy a Szomszédok utódjának szánt sorozatot – amely az Életképek címet viselte – mint egy folytatást reklámoztak, sok köze nem volt a gazdagréti lakótelep kalandjait bemutató szériának. A főszerepben ide csak két, a „legendából” ismert szereplő, Csűrös Karola és Kulka János jött át, sőt, a helyszínek, illetve a családok sem voltak ismertek korábbról a nézők számára.
A főbb szerepekben olyan színészeket lehetett látni, mint Hegyi Barbara, Schell Judit, Gáti Oszkár, Vári Éva, Kováts Adél, Nemcsók Nóra, Herrer Sári és Galán Géza J.
A sorozatot a költségcsökkentésekre hivatkozva fejezte be az MTV 2010 őszén. Bár előbb arról szóltak a hírek, hogy a sorozatot szerette volna Horváth Ádám még folytatni, a még nyitott történetszálak ellenére nem kapott lehetőséget, így 6 év után ért véget ért a széria.
Hogyan tovább?
A sok új próbálkozás ellenére a vezetők jöttek, mentek, akik néha felfoghatatlan lépéseket tettek a fiatalítás, és az újabb nézők vonzása érdekében. 2005 elején például a közszolgálat akkori vezetősége nyugdíjazta Antal Imrét és a Szeszélyes Évszakokat , szintén ebben az évben azért kellett mennie a hírigazgató székből Nika Györgynek, mert nem szakította meg azonnal az M1 adását amikor II. János Pál pápa elhunyt.
Nagy érvégés volt a foci elvesztése is, amelyet 2002-től folyamatosan vitt el az RTL klub, ahová egyébként 10 évre átkerült a Formula 1 közvetítése is. 2006-ban pedig pénzhiány miatt nem a közszolgálat közvetítette például a németországi foci VB-t sem.
És hogy ezek után mi jön még? Arra sokan emlékezhetnek. Előbb a 2006-os események, aztán a 2009-es költözés, majd 2010-től a folyamatos, hosszú ideig tartó leépítés, melynek vége az, hogy mára az M1 egy hírcsatorna, amit nehezen lehet függetlennek hívni.