Vége ugyanis az évszázados kesergésnek, színházi épületünk ugyan még nincs, de ne legyünk telhetetlenek, a lényeg: Szombathely 2008-tól végre saját társulattal rendelkezik( www.wssz.hu), és nem is akármilyennel.
Másrészt ez volt az Agora Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ első teljes éve, amelyet városatyáink öt intézmény összevonásával fabrikáltak. A tarka profillal működő művelődési és kulturális létesítmény a szervezők szerint az összegyúrás után nemhogy működőképes maradt, remekül prosperált: az intézményösszevonás sikerült - és a megyeszékhely kulturális élete felpezsdült. Túl a nehezén – értékeltük az Agorát 2008. December 17. 16:53
A télben
Egy kulturális intézményt azonban szép csendesen eltemettünk, a Művészetek Háza ugyanis szinte teljesen leállt, idén alig szerveztek ide programokat, az épület az Agora főhadiszállása lett. A Savaria Mozi belvárosi falai közé azonban új lendület költözött, havi felsorolásunkból is kitűnik, az ország könnyűzenei formációi közül sok megfordult itt.
Az évet a Kaukázus és Magashegyi Underground Kaukázus és Magashegyi Underground a Savaria Moziban 2008. January 28. 01:09 bulija nyitotta, de az év elején például DJ szettel az Anima DJ szettel rongyolta a lábakat az Anima 2008. February 10. 17:14 rongyolta a lábakat.
A februárt végigbáloztuk Báldömping Szombathelyen 2008. February 11. 11:25 . A hónapban azonban más, egyedül a Nyugat oldalain olvasható kulturális csemegével is szórakoztattunk, bemutattuk például Dr. Tóth Lászlót, aki az ország egyik legnagyobb uniformisgyűjtője, és aki egy századnyi Horthy-katonát is képes lenne kistafírozni Egy századnyi Horthy-katonát is képes lenne kistafírozni 2008. February 06. 03:01 .
Tavaszi szél, és amit áraszt...
Az idei tavaszi kulturális kirajzást farmernadrágra írt Csajkovszkijjal, 37. Dunántúli Függetlenfilm Szemlével, Amadindával és Bozsik Yvette varázsfuvolás táncjátékával ünnepelhettük. Utóbbira el is mentünk, nehezen dekódoltuk, de élveztük Tavaszi agytakarítás Bozsik Yvette táncszínháza Szombathelyen 2008. March 27. 00:07 .
Aztán mi is hírül adtuk, márciusra összeállt a Weöres Színház csapata Nincs jobboldali és baloldali néző... beszélgetés Jordán Tamással 2008. March 30. 20:42 , nyílt titok lett, hogy ősztől a város falai között játszik például Tóth Ildikó, Kiss Mari és Trokán Péter.
Az első Nyugatbeat Fesztivál
Áprilisban a KO Records is letette a maga kultúrális névjegyét, megszervezte az első Nyugatbeat Fesztivált Nyugatbeat: folytatása következzen! 2008. April 14. 01:28 , ahol többek között megfordult a Kaukázus, az Ocho Macho, a Pál Utcai Fiúk és a Pannonia Allstars Ska Orchestra.
Igazi kuriózumnak számított Jordán Tamás Guiness Rekordok könyvébe illő vállalkozása, amikor az Agora-MSH épületében több mint ezer középiskolással szavaltatja el Pilinszky Apokrif című művét Jordán Tamás ezer nebulót zengetett meg a sportházban 2008. April 18. 17:27 .
Pünkösdi "Hódolat Picassónak"
Májustól egészen június közepéig a Szombathelyi Képtár Picasso előtt hódolt Főhajtás Picasso előtt - június közepéig látogatható a tárlat 2008. May 22. 15:44 . A bejárat előtt csíkos trikóban Pablo etetett galambot, odabent pedig nagymesterek tisztelegtek előtte műveikkel.
Udvaros, Básti, Cserhalmi és Kulka Szerelemről és más démonokról – Udvaros, Básti, Cserhalmi és Kulka az MSH-ban 2008. May 23. 14:49 az országban első ízben férfiakról és nőkről, apró pici bűnjelekről, harmincöt perc lopott szerelemről nekünk, szombathelyieknek énekelt. A múltból jöttek, magukkal hozták, amit annyira szeretünk: azt a lebegő melankóliát, amelyet a Dés-Bereményi dalok életre hívnak bennünk.
Májusban a neten ismert magyarok, úgynevezett celebek után az iwiw-en kurkásztunk Steiner Kristóf oszlopot nyal, Csonka Pici irritáló az iWiWen 2008. May 17. 09:00 . Latba vetve szövegelemzést, intuíciót és ismerősi hálóba mászást is, hogy kiszűrjük a rajongók által regisztráltakat.
Nyár-köszöntő bummok
Június 14-én lőtték fel Szombathely egyik kedvenc kultúrrakétáját, a kezdetben írországi, mára nemzetközivé vált, évente megtartott összművészeti ünnepet, a Bloomsday-t "Gyantaillatú szerelem" - Bloomsday képriport 2008. June 17. 06:59 .
Aztán ismét a jazz felől fújt a szél, újfent ránkvirradt a Lamantin Jazz Fesztivál Láthatatlan sessionzenészek és életmentő sör – Megnyitott a Fő tér jazzsátra 2008. June 26. 11:14 . Világsztárokkal találkozhattunk a főtéri sátorban, már ha vettük a fáradtságot, és ellátogattunk Közép-Európa egyik legjelentősebb, vájtfülűeknek (is) szervezett programsorozatára.
A legrövidebb éjszakát köszöntő Szentiván éji programsorozatba Szúnyogirtástól tűzijátékig - szentivánéj képekben 2008. June 22. 17:01 ezúttal is becsúszott egy látványos vihar, de szerencsére a jókedvet nem tudta szétverni az időjárás. A tűzijáték szinte az egész városból látszott, köszönhetően az új helyszínnek.
Kertmozi-hangulat a belvárosban...
A nyár különleges kulturális híre lett egy európai jelentőségű régészeti felfedezés, ugyanis egy ókori Mithras-szentélyt találtak az épülő Magellán Centernél Mithras-szentélyt találtak a Magellán Centernél 2008. July 03. 15:30 .
Óriáskivetítő, csíkos nyugágyak és Chaplin. Mindezekkel, és még további filmekkel készült az a háromnapos rendezvény, amely a nyárban Budapest, Szeged, Pécs, Debrecen és Győr után Szombathelyen is megvetette a lábát. Strandot követően, televíziózás helyett, vagy csak egy kis kulturális felfrissülésért élvezhettük a Tér-film-zenét Tér-Film-Zene: béke, Nyugalom, és zavarásra alkalmas képi elemek 2008. July 20. 12:28 .
A Kőszegi várszínházban Mikszáth és Makk Károly nyomán szemtanúi lehettünk egy pikáns jelzővel illetett királyi félre nem lépésnek, és annak, miként is juthattak a megözvegyült szelistyei asszonyok királyi segítséggel férfiakhoz. A várszínház 2008-as saját bemutatója egy reneszánsz köntösbe öltöztetett habkönnyű, Mátyás királyról szóló komédia volt Mátyás király és a nők - egy elmaradt pásztoróra krónikája 2008. July 16. 18:40 ...
Szigetelés és karneválozás
Tavaly már csupán öt napon át zajlott a hivatalos Szigetes fesztiválosdi Sziget 1: Egy férfi és egy nő 2008. August 13. 15:09 . Gyérült a felhozatal, ez majdhogynem egyöntetű véleményként fogalmazódott meg a látogatók között.
Szombathelyen a karneváli főszezon előtti héten szerelmes férfiak és féltékeny asszonyok cselszövéseinek adott otthont a Megyeháza udvara. Clizia, a titokzatos szépség mindent a feje tetejére állított A tökös menyasszony és a hódolói – Könnyed nyáresti karneválszínház Szombathelyen 2008. August 16. 10:23 .
A karneváli vasárnap pedig nyilvánosan ülésezett Szombathely legújabb kori történetének első társulata, a Weöres Sándor Színház Íme a Szombathelyi Társulat! – az első ülés harci tánccal 2008. August 25. 12:08 . A politikusok felekezettől függetlenül kívántak a társulatnak minden jót, Jordán pedig bemutatta csapatát, akik eljárták a harci táncot.
2008-as túra-ajánlataink
Dunai szigetelés ecetes rántott hallal – így szólt augusztusban Nyugat túra-ajánlatunk a Szigetközből
Dunai szigetelés ecetes rántott hallal – Túraajánlatunk a Szigetközből 2008. September 19. 10:12 .
A sorozatban a tavalyi évben itáliai Friuli-Venezia Giulia régiót Nyugat-túraajánlat: tenger és hegy randevúja, az itáliai Friuli-Venezia Giulia régió 2008. May 14. 20:05 , és Cambridget is meglátogattuk Cambridge, a lángelmék ódon szülővárosa 2008. January 17. 23:57 .
Ha szeptember, akkor...
Miért jártunk Sitkén? Sörkenyér és cirkusz, huszonkettedszer Sitekei Rockfesztivál 2008. September 02. 15:27 Mert szívünkön viseljük a kápolna sorsát? Mert szeretjük a rockzenét? Mert Sitke, az Sitke. Egy táborozós-találkozós ünnep, ahova zseblámpa, pléd és zászló nélkül nem is érdemes menni.
Az őszben a szombathelyi Weöres Sándor Színház utcaszínházi produkcióval tájolta körbe a megyét "Végre itt van a nagy csapat" - Bérletkampányban Jordán társulata 2008. September 10. 18:41 . A cintányéros-cudarvilágos, táncolós-mulatós, önirónikus vircsaft célja az volt, hogy már az első évadra minél több bérletest toborozzanak.
Mangák és más falra fújt graffitik
Utcai művészet, graffitik, mangák, képregények galériában? Az Irokéz padláson két szombathelyi srác, Bárány Áron Gergely és Tebeli Szabolcs vizuális fúziója, az "ABC" – Agnus & Brazil Caseworks – című tárlat volt látogatható Mangák és más falra fújt graffitik – Tárlatajánló 2008. September 22. 09:23 .
Jutott minden az Esélykiegyenlítő Fesztivál Esélyegyengetés csápoló járólapkockák előtt 2008. September 22. 09:37 színpadára is: tehetségesebb és önmagukat talán kissé túlbecsülő együttesek, punk-, rock- és dallamosabb popzene. Csak a színpad elé nemigen jutott semmi. Mert közönség alig volt... – írtuk anno.
Októberben Hernádi Judit és Gálffi László Szerelmes leveleivel az MMIK színpadán kezdetét vette az immár a Weöres Sándor Színház szárnyai alá került Márkus Emília bérlet utolsó évada Pro és kontra, szerelmes levelek Hernádi Judittól és Gálffi Lászlótól 2008. October 09. 12:22 .
A felújított Bartók-teremben pedig Varnus Xavér koncertezett "Mert nélküle unalmasabb lenne a világ..." - Varnus Xaver 2008. October 15. 22:52 . Utána, két rohanás közben a zenevilág nagy dolgairól is beszélgettünk vele.
A hónapban a világlátott mesevarázsló, Békés Pál is Szombathelyen járt Világlátott mesevarázsló - Békés Pál Szombathelyen járt 2008. October 23. 18:00 , kulturális vegyestálunkból a vele készült interjúnkat is kár lenne kihagyni.
Egy fázós november izgalmas cikkei
Novemberben egy fényinstallációval nyitotta kapuit a Szent Márton Ünnep Fényes kezdés – installáció nyitotta meg a Szent Márton Ünnepet 2008. November 04. 09:16 .
Az Őrségben Tökfesztiváloztunk Tökfesztivál, Dzsingisz kán leszármazottal 2008. October 12. 09:29 , és Velemben ezrek társaságában tolongtunk a Gesztenyeünnepen A gesztenye ünnepe – ezreket vonzott a gyümölcs Velembe 2008. October 12. 00:46 .
"Úgy érzem itt magam, mintha egy jó filmben lennék" – nyilatkozta lapunknak akkoriban a Weöres Sándor Színház társulatának színésznője, Kiss Mari „Úgy érzem itt magam, mintha egy jó filmben lennék” – Beszélgetés Kiss Mari színésznővel 2008. November 06. 08:17 .
Sűrű hónapot zártunk, hiszen: Zorán koncertezett az MMIK-ban Karnyújtásnyira egy csillagtól – Zorán-koncert az MMIK-ban 2008. November 07. 11:24 , Péterfy Bori és a Love Band lépett fel a moziban „Emelkedjetek el a földtől!” – Péterfy Bori és a Love Band a moziban 2008. November 07. 18:37 , majd Deák Bill Blues Bandre buliztunk „Király vagy, Billy!” – Deák Bill Blues Band-koncerten jártunk 2008. November 10. 16:00 .
Természetesen jelen voltunk a Totál Szombathely 2008. díjkiosztóján Amikor felrobbantják a Városházát – a Totál Szombathely 2008. díjkiosztója 2008. November 15. 11:34 is, s láttuk miként mentik meg Szombathelyt a szuperhősök.
Végül a plázacicák és a plázakutyák világába Plázacicák plázakutyákkal - Ebdivat 2008 2008. November 13. 06:00 is próbáltunk betekinteni. Utánajártunk, mi számít ma trendinek ebéknél.
Nyertes színházépület már van, papíron
November végén Szombathely új kőszínházának első terveit is díjazták Magasan ívelő híd a színházból a Pelikán parkba 2008. November 29. 09:33 . A díjnyertes ötletpályázatának tervezője, Kalmár László lett, aki, mint lapunknak nyilatkozta: építészeti szempontból nagyon szereti, és értékesnek tartja az MSH és az SZTK épületét. A sportházat meg is hagyná, és továbbépítésre javasolja, az SZTK-t viszont elbontaná...
Decemberi buli-özön
Más vizekre evezve decemberben valódi otthonná vált a Vitalitas Galéria Scheiber Katalin és Pais-Horváth Péter közös fabútor-kiállításának Megfaragott évszázadok – Fabútor kiállítás a Vitalitas Galériában 2008. November 24. 12:07 megnyitójára - ami egyben a galéria születésnapi ünnepsége is volt. És jöttek a "családtagok", annyian, hogy kicsi lett a "lakás"...
Esterházy Péter is nálunk járt, nekünk olvasott Képzelt riport Esterházy Péterrel 2008. November 26. 16:34 , és elringattuk magunkat Presser koncertjén Elringattuk magunkat – Presser koncert Szombathelyen 2008. December 03. 11:32 . Lelkiztünk a médiasztár-pszichiáter, dr. Csernus Imre előadásán „Hát ez bizony zűrös ügy...” – doktor Csernus mint kóreset 2008. December 12. 15:24 , Fábri meg csak beszélt, beszélt beszélt... Náthás galamberegetés – Fábry-est a moziban 2008. December 13. 15:27
Mikulás előtt két nappal az esténket a teátrummá avanzsált Hemoban töltöttük. Jordán Tamás a Weöres Sándor Színház körüli legújabb fejleményekről tájékoztatott Koporsó, pogácsa, és Jordán Tamás sajtótájékoztatója 2008. December 05. 15:03 , majd csemege gyanánt a direktor egy illusztris bankvezérrel készült tréfáját osztotta meg velünk. A sajtó kényeztetését a pogácsákon túl egy előadással, Egressy Három koporsójával is megfejelték.
Évzáró cipő-trend és buli-hegyek
A Nyugat.hu ízlés-rovatában körbejártuk (körbefényképeztük) a belváros cipőboltjait, hogy megtudjuk, milyen csukában, illetve ici-pici női cipőben illik búcsúztatni az óévet, és köszönteni az újat. Ami azt illeti, több izgalmat vártunk... Nincs csikkszedő, sem csótányroppantó… 2008. December 26. 06:00
Az évet az Agorában többek között Reggae-karácsonnyal Zöld volt a világ - Reggae-karácsony 2008. December 27. 10:19 , Alvinnal és a mókusokkal "Nem bánjátok meg, mókuskáim!" – Alvin és a Mókusok a SIC-ben 2008. December 28. 15:43 , valamint az Ocho Macho lemezbemutató koncertjével A hupogós csürhefíling – Lemezbemutató Ocho Macho koncert 2008. December 31. 14:01 búcsúztattuk. Végezetül, hogy el ne felejtsük, 2008 zárásaként a tizenötéves Anima Sound System a belvárosi Moziban születésnapozott Születésnapi (új) Anima-diszkó 2008. December 29. 17:24 .